Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Listonosz

Utworzenie partycji

Polecane posty

Mam niewielki dysk 160Gb i chciałbym na nim utworzyć partycję 20Gb.

Problem w tym, że na dysku są już zapisane dane i zostało z 80Gb wolnego miejsca.

Część z tych wolnych 80Gb chciałbym właśnie przeznaczyć na partycję 20Gb. Czy jest to możliwe bez ryzyka utraty danych lub nieprawidłowego działania systemu? Jaki program byłby do tego potrzebny?

Dodam tylko, że przy instalacji systemu nie pomyślałem o podzieleniu dysku na partycje i dopiero teraz dostałem "olśnienia". Używam Windowsa XP.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co rozumiesz przez wolne miejsce?

Jeśli te 80GB nie należą do żadnej partycji, to partycję możesz utworzyć nawet używając Windowsowych narzędzi. Wejdź w Start -> Uruchom -> diskmgmt.msc

Jeśli te 80GB należą do jakiejś partycji, to jest to inna para kaloszy. Będzie potrzeba użyć programu o większych możliwościach, np. gparted czy Paragon Partition Manager. Danych raczej nie stracisz, chyba że masz pecha i np. wyłączą prąd w trakcie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lub nie przeczyta instrukcji. ;) W przypadku obcinania partycji NTFS ważną rzeczą jest, żeby nie przerywać sprawdzania dysku, które zacznie się po zresetowaniu komputera po modyfikacji tablicy partycji. Przerwanie tego sprawdzania dosyć często kończy się źle.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...