Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Matuch

Problem z dyskiem - Nie mogę odpalić systemu

Polecane posty

Witajcie,

mam do kupienia laptop HP, tylko najprawdopodobniej uszkodzony jest dysk (nie mam pewności, bo pierwszy raz spotykam się z takimi komunikatami).

Po odpaleniu wyskakuje taki komunikat:

"No bootable device -- insert boot disk and press any key"

Włączam ponowni i walę F2 i del, żeby odpalić Bios, a tu mi wyskakuje:

"Start-Up Test"

"Primary Hard Disk Self Test"

Po wykonaniu wszystkiego pojawia sie ekran z:

"system diagnostics"

oczekiwałem Biosu, a tu coś takiego i kilka mało przydatnych poleceń.

Próbowałem ruszyć z płyty Windows XP, ale pojawia sie następujący komunikat:

"Pojawił się problem i system Windows został zamknięty, aby zapobiec uszkodzeniu komputera"

Ma ktoś pomysł co to może być? Czy to dysk, czy tylko zapaskudzony system i jak mogę sformatować dysk?

Z góry dziękuję za zainteresowanie :)

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź, czy dysk jest poprawnie podłączony. Jeśli tak, to sprawdź, czy to samo będzie się działo, gdy odłączysz dysk. Jeśli tak, to uszkodzone będzie niestety coś innego. Jeśli zaś wtedy BIOS/płyta instalacyjna nie będą zgłaszały błędów, to można mieć nadzieję, że tylko dysk siadł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne dzięki za odpowiedź :)

O ile przy stacjonarnym kompie sprawdziłbym to od ręki, o tyle przy lapku wolę nie zabierać się za rozkręcanie.

Wg Ciebie takie komunikaty wskazują na dysk? Twoje wskazówki nasuwają, że coś na pewno jest zepsute, a to już mi wystarczy by dać sobie spokój z tym sprzętem. Miałem tylko cichą nadzieję, że to będzie kwestia systemu :)

Dziękuję i pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie można wejść do BIOSu, to najpewniej jest coś ze sprzętem. Przy ruszaniu z płyty może być po prostu źle ustawiona kolejność bootowania, ale martwią mnie raczej pozostałe zachowania komputera.

Jest w sumie jeszcze możliwość taka, że po prostu dysk nie jest dobrze podłączony (tzn. coś się poluzowało).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co od razu rozkręcać? Wygląda to na problem ze sterownikami do kontrolera dysku (próbowałeś odpalić instalkę Visty, 7 albo jakiegoś Linuxa live CD?). Uruchom MHDD (jest bootowalny, z płyty), wybierz dysk i wklej to co program wyświetli po podaniu komendzy EID, komendy smart att i wyniki skanowania (2 razy wciśnij F4). BIOS w laptopach jest ubogi w opcje więc to mógł być BIOS. Podaj model laptopa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po załadowaniu MHDD nic się nie zmieniło, informacja:

"No bootable device -- insert boot disk and press any key"

wyskakuje cały czas (napęd CD próbuje coś rozbujać, ale nic się nie zmienia).

Powiedz mi tylko, co to jest za slot na zdjęciu w poscie powyżej, bo nie daje mi to spokoju?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orzeł nie jestem, może coś pochrzaniłem?

Nagrałem na płycie plik ISO mhdd32ver4.6 w rozmiarze 1,5 MB. Rozumiem, że mimo problemów jakie opisałem komp powinien się tym zainteresować? Piszesz, że coś z napędem może być, ale płytę windows XP zaczął czytać, tylko zatrzymał go jakiś błąd.

Dysk jest dobrze podłączony. Sprzęt to HP Pavilion DV7.

Macie jeszcze jakiś pomysł, czy dać sobie luz z tym sprzętem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orzeł nie jestem, może coś pochrzaniłem?

Nagrałem na płycie plik ISO mhdd32ver4.6 w rozmiarze 1,5 MB. Rozumiem, że mimo problemów jakie opisałem komp powinien się tym zainteresować? Piszesz, że coś z napędem może być, ale płytę windows XP zaczął czytać, tylko zatrzymał go jakiś błąd.

Dysk jest dobrze podłączony. Sprzęt to HP Pavilion DV7.

Macie jeszcze jakiś pomysł, czy dać sobie luz z tym sprzętem?

Jeśli dysk to SATA to możesz go diagnozować podłączając do komputera stacjonarnego. No cóż: płyta mogła być kiepskiej jakości, czytnik mógł być niesprawny ale coś za dużo tych problemów. Co do całości objawów - coraz bardziej wchodzi mi na tapetę uszkodzenie płyty głównej...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, "jak się nie obrócę, tyłek z tyłu" ;) W zasadzie tylko to mnie interesowało, czy to problem z softem, czy raczej mechaniczne uszkodzenie.

Dzięki wielkie za pomysły i zainteresowanie tematem :)

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki nie wykluczy się problemu hardware (w Twoim przypadku), nie można jednoznacznie stwierdzić czy to sprzęt czy oprogramowanie. Ale:

1. Kłopoty z dyskiem.

2. Problemy z BIOS.

3. Problemy z wystartowaniem oprogramowania bootowalnego...

...wskazują na sprzęt. Tylko pytanie - czy masz uszkodzony dysk i napęd optyczny, czy płytę główną (i stąd blue screen przy próbie uruchomienia instalatora i problemy z uruchamianiem bootowalnych płyt).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, zaraz...

Nagrałem na płycie plik ISO mhdd32ver4.6 w rozmiarze 1,5 MB.

A konkretnie? Skopiowałeś po prostu plik mhdd32ver4.6.iso na płytkę i teraz jeśli rzucisz okiem na zawartość płyty na innym komputerze widzisz mhdd32ver4.6.iso, tak?

Bo tak brzmi to, co napisałeś. Jeśli więc tak faktycznie zrobiłeś, to brak bootowania z tej płyty jest w zasadzie dobrym objawem. : )

Ściągnij sobie program ImgBurn (darmowy) albo Ashampoo Burning Studio 2010 Advanced (licencję za darmo dostajemy po podaniu maila - uwaga na spam) i tam w nich wybierz opcję o nazwie podobnej do "nagraj obraz płyty", następnie wskaż plik msdd32ver4.6.iso i czekaj do końca procesu. Możesz porównać otwierając plik .iso np. przy pomocy 7-zip - jego zawartość powinna być identyczna, jak zawartość płyty.

I teraz dopiero możesz bootować. : )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze zrozumiałem to masz go do kupienia ? Czy już go kupiłeś ? Jak go kupiłeś to może ma gwarancje lub coś takiego ? A jak go nie kupiłeś to go nie kupuj i po problemie . A jeśli , żeś go kupił i nie ma gwarancji (skończyła się ) to się tak dalej męcz . Aha i jeszcze jedno nie masz od kogo pożyczyć dysku aby sprawdzić czy działa ? Albo znajdź jakiegoś fachowca który się zna na laptopach niech zobaczy inny dysk. Bo mi się zdaje , że dysk jest walnięty ( sam tak miałem w starym Dysku )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...