Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Masio

Temperatura cpu, a nowy wentylator

Polecane posty

Cześć, posiadam procesor AMD phenom II x4 955 black edtion.

Boxowe chłodzenie było jak najbardziej ok, jednak wentylator działał naprawdę głośno ( co jest ponoć standartem w tych procesorach ). Chciałem wymienić całość, ale na razie spróbowałem z samym wentylatorem, radiator był w porządku. Kupiłem roxo tander 70 mm 1950 obrotów. Ten podstawowy miał 90 mm i chłodził dobrze, ale hałasował i teraz nie wiem czy ten nowy jest za mały czy za wolny, ponieważ podczas normalnego użytkowania temperatura jest w okolicach 65 stopni, a w grze po 80. Nic mi co prawda nie buczy lub obudowa nie jest gorąca, ale wiem, że takiej temperatury nie powinno być.

Mam więc pytanie czy ten nowy wentylator był dobrym wyborem? Spróbować zamontować większy i szybszy czy dać sobie spokój i kupić całość, radiator plus wentylator?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie wymiana samego wentylatora to chybiony pomysł. Standardowy radiator nie potrafi zbyt dobrze oddawać ciepła i masz wybór między głośnym wentylatorem i dobrymi temperaturami, a cichym wentylatorem i za wysokimi temperaturami. Złotego środka na tym chłodzeniu się raczej nie uzyska.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, czytałem w temacie, że polecaliście ten radiator: Zalman CNPS10X Flex i wentylator od sigmy. Do 150 zł powinno to się pokryć więc nie ma problemu, ale naprawdę będzie to dobry zestaw chłodzenia? Chciałbym się upewnić bo nie chce mieć niespodzianek.

Czy takie coś też się nada ?: http://allegro.pl/silentium-pc-fortis-he12...1523062964.html

Czy lepiej kupić osobno?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedziałbym że Flex będzie zauważalnie wydajniejszy od Fortisa. Prawda, trzeba dokupić wentylator... ale bierz pod uwagę że w zestawie z Flexem masz pastę termoprzewodzącą która jest warta ze 20zł ;)

Mugen powinien być podobny wydajnościowo, ale on ma kiepską pastę w zestawie co trzeba mieć na uwadze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam właśnie na uwadze tą pastę i dobre opinie na jej temat. W takim razie jakbyście jeszcze mogli doradzić w miarę dobry wentylator do tego flexa? I oczywiście całość będzie pasować do phenoma II? Widziałem też, że wentylator na tym radiatorze jest z boku, nie ma to żadnego wpływu na inne podzespoły?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma wpływu na inne podzespoły.

wyglądać będzie tak.

phenom ii x4 955 + scythe mugen (z sygnatury)

20110301616.jpg

edit. może się pojawić jedynie problem z wsadzeniem 4 kości ramu :P

aby to rozwiązać ( tne problem) wystarczy wiatrak przełożyć

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wentylatora z boku - tak ma być, to jest najlepsze ustawienie. Flex jest kompatybilny z AM3 więc nie powinno być problemów. Co do wyboru wentylatora, to ponownie polecam Sigmy ;)

Z RAMem nie powinno być problemu, chyba że mają wysokie radiatory.

//edit: drobna uwaga o której zapomniałem: Flexa na AM3 możesz zamontować tylko obróconego o kąt 90 stopni, co znaczy że wentylator będzie na dole chłodzenia (będzie dmuchać do góry). Nie ma to większego wpływu na temperatury.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za szybką pomoc, a więc na razie brałbym:

http://allegro.pl/zalman-cnps10x-flex-bezg...1526186526.html

plus

http://allegro.pl/silentium-pc-sigma-evo-1...1522155449.html

Mam nadzieję, że będzie ok. Bo na razie to albo miałem lotnisko w domu, a jak nie to za wysoką temperaturę. Jeszcze raz dzięki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flexa na AM3 możesz zamontować tylko obróconego o kąt 90 stopni, co znaczy że wentylator będzie na dole chłodzenia (będzie dmuchać do góry).

Yojo2, nie w każdej płycie będzie wiał do góry. U mojej MSi (sygnaturka) jest normalnie założony, tak jak na fotce nanowatego. A może moja płyta jest jakaś inna :tongue: ? Dodam, że musiałem z tyłu wymienić ten krzyżak, do którego się chłodzenie mocuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam jeszcze takie pytanie: do tego zalmana, chciałem brać ten wentylator evo, ale zauważyłem, że dobrze będzie jeśli będzie on miał 4pin i sam będzie dostosowywał obroty. Moglibyście zaproponować taki wentylator do tego zalmana?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to tego jest za dużo. Znalazłem taki, gdzie gość brał tego zalmana plus Noiseblocker BlackSilent XLP. Wiem tylko, że wyjdzie to trochę drożej. W każdym razie jeśli dobrze doczytałem to dzięki temu 4pin to wentylator sam się będzie dostosowywał? I jeszcze widziałem zalmana performa. Ma wentylator, ale mniej pasty i chyba jest trochę gorszy. Co o tym sądzisz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze przeczytałeś. Wentylatory z 4pin się same dostosowują, gdyż posiadają układ sterowania obrotami (PWM).

Performę ostatecznie można rozważyć, choć to też zależy w jakiej cenie - bo za 110zł można kupić SilentiumPC Fortis, który wydajnościowo jest podobny do Performy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę już nie wiem, nie chciałbym wtopić, żebym znów nie miał lotniska w domu. Jak czytałem to zalman extreme trochę hałasuje. Performe musiałbym zamawiać, więc może ten mugen II będzie dobry, też go ludzie chwalą, a przynajmniej ma już wentylator i chyba nałożoną pastę, tylko czy się zmieści. Mam taką obudową, ibox 701lc http://www.ceneo.pl/1696874

Szeroka na 19 cm. Mogłby wejść ten mugen? I jeśli mogę spytać to co byś mi proponował? Chętnie wysłucham, bo się juz gubię. Wiem też, że nie ma co za mocno oszczędzać, bo lepiej kupić raz a porządnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim Mugen jest sporo cięższy (co nie musi być dla każdego wadą) i jego gabaryty sprawiają, że możesz mieć problem z pamięciami RAM.

Na korzyść Zalmana Flexa przemawia jedna z najlepszych past termoprzewodzących, która też troszkę kosztuje :tongue:.

Imo brałbym Zalmana Flex i jakiś fajny wentyl z PWM. Jest równie wydajny co Mugen a potencjalny problem z gabarytami nie ma znaczenia. Co do wentyli, to te polecone przez Yoja są bardzo dobrymi propozycjami wartymi rozważenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy, że 14 cm jeszcze będzie, więc miałeś rację, musiałbym zrobić dla niego dziurę. Flex się zmieści i faktycznie ta pasta i opinie i nim mnie przekonuja, tylko wentylator, żeby nie trafić na minę i wziąć dobry. Noiseblocker i scythe slip niestety nie są w obrębie więc musiałbym zamówić, ale nie ma problemu. Tylko czy będą miały w miarę dyskretną pracę? Nie zależy mi na ciszy jak makiem zasiał, ale nie chce też tego co było na boxowym wentylatorze. Aha i sorry, że was tak męczę, ale chce się upewnić ;)

Pozdrawiam

Aha, i oprócz tego mam jeden wentylator z obudowy, który wieje do środka. Jeśli kupię tego flexa z wentylatorem to powinno wystarczyć? Nie zamierzam na razie nic podkręcać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno być całkiem cicho, ponadto prawdopodobnie w BIOSie płyty głównej będziesz mógł regulować obroty wentylatora - dobierzesz sobie tak jak Ci odpowiada.

Póki co obejdzie się bez dokupowania wentylatorów, ale w przyszłości dobrze by było dokupić coś co by wyciągało powietrze z budy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...