Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Masanohashi

Problem z komputerem i pytanie

Polecane posty

Witam,

mam problem z internetem w swoim PCtku. Ping zawsze miałem w granicach 18-20, a w najgorszych momentach było ~23, a od niedawna mam pingi po 20, 30, 60, czasami zdarzy się również Upłynął czas żądania. Czy może być to problem z komputerem, czy to bardziej z siecią/routerem? Jeśli jest potrzeba jakiś logów z OTLa, czy czegoś tam innego - nie ma problemu, dostarczę je, wystarczy powiedzieć co i jak.

Pytanie moje dotyczące OC - czy na tym sprzęcie, który posiadam (specyfikacja niżej) opłaca się robić jakiekolwiek OC? Czy ewentualne OC na tym cudzie niesie za sobą jakiś spory wzrost szybkości, etc? Jakie są niebezpieczeństwa związane z podkręceniem? Jeśli natomiast OC jest opłacalne i możliwe bez większych szkód, proszę o informację, jak to zrobić.

Mój komputer:

AMD Athlon 2500+ XP @1,83 GHz

Gigabyte GA-7VA-A

1GB RAMu Kingstona/KingMaxa

Dysk WD 80GB

Galaxy GeForce 7600gs

Chieftec GPS-450AA

Obudowa - jakiś no-name, nie wiem dokładnie co to jest, jutro dostarczę zdjęcia obudowy wraz z coolerem procesora (dzisiaj nei chciałem już odkurzać komputera, niedziela i burzliwi sąsiedzi :-P)

Screeny:

PINGI

TEMPERATURY

CPU-Z Procesor

CPU-Z Płyta główna

Jeśli potrzebne są jeszcze jakieś informacje, chętnie je dostarczę.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za pomoc,

Kuba

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbować OC zawsze można, nic zaszkodzić generalnie się nie da. Procesor na jakiejś stronie podkręcili do 2200MHz (3200+) - nie jest to duża różnica, ale coś może dać. Karta też ma jakiś zapas.

Temperatury z obciążeniem czy bez? Bo jak bez najmniejszego obciążenia to karta wg mnie jest zbyt gorąca do OC, a procesor ostatecznie by uszedł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatury przy obciazeniu w Football Managerze, mierzone przez jakieś dwadzieścia minut. Jutro przeczyszcze komputer, odkurze go i podam temperatury po przeczyszczeniu. Czy w poradniku Gi3r3ka było opisane OC tego procesora i czy kartę podkręcę przez jakiś program, czy też tylko bios?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie temperatury wydają się być OK. Co do OC procesora to raczej jest tylko BIOS, przejrzyj poradnik Gi3rka - co prawda nie ma tam opisanego OC na Twoją podstawkę, ale mniej więcej się zorientujesz jaka opcja jest od czego. No chyba że masz OC przez zworki na płycie głównej (nie pamiętam jak było w tych cepach), to kompletnie inna sprawa...

Karty natomiast się generalnie przez BIOS nie podkręca, tylko programami. Spróbuj MSI Afterburner, a jak nie będzie działał to RivaTuner.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę by była możliwość programowego OC procesora w Twoim przypadku. OC polega głównie na tym by podnosić FSB (lub mnożnik jeśli jest odblokowany) i pilnować RAMu by nie był zbyt wysoko taktowany, a jak proc traci stabilność to delikatne podnosić napięcie.

Gdzieś widziałem gościa który 7600GS podkręcił do 600MHz na rdzeniu, a to jest naprawdę dużo (+20%). Być może w Twoim przypadku tak dobrze nie będzie, albo będzie lepiej... zależy od sztuki. Program za Ciebie nie podkręci, stabilne taktowania musisz dobrać sam metodą prób i błędów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ja musze dobrac sam i potem testowac przez jakis tam okres czasu? Praktycznie rzecz biorac nie ma mozliwosci uszkodzenia sprzetu podczas OC, lub est ona minimalna? Jakie jest bezpieczne napiecie dla RAMow? Jesli dobrze rozumiem - podnosze FSB ze standardowych ilustam do ilustam+kilka, a nastepnie podnosze napiecie RAMu? Bezpieczna granica dla procesora i RAMu wynosi tak okolo...? I jaka jest ezpieczna temperatura? BIOS bedzie wygladac tak samo, ja w innych Gigabyte'ach i opcje zwiazane z podkrecaniem beda w ktorym miejscu?

Ponawiam pytanie o pingi, jesli ktos zna prawdopodobna odpowiedz, byloby baaaaardzo milo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ja musze dobrac sam i potem testowac przez jakis tam okres czasu?
Tak. Zaraz po podkręceniu stabilność procesora możesz testować programem LinX.
Praktycznie rzecz biorac nie ma mozliwosci uszkodzenia sprzetu podczas OC, lub est ona minimalna?
Jeśli zachowujesz umiar - tak.
Jakie jest bezpieczne napiecie dla RAMow?
Specyfikacja dopuszcza 2,6V, więc pewnie do jakichś 2,8V można puszczać (choć tu przydałaby się wypowiedź kogoś bardziej obeznanego).
Jesli dobrze rozumiem - podnosze FSB ze standardowych ilustam do ilustam+kilka, a nastepnie podnosze napiecie RAMu?
Najpierw podnosisz FSB procesora, patrzysz czy pamiątki nie mają zbyt wysokiego taktowania i testujesz stabilność w LinX, jeśli nie będzie stabilny to najpierw obniż mnożnik pamięci, jeśli nadal nie będzie stabilny to lekko zwiększ napięcie procesora. Potem dalej jedź w górę z taktowaniami i w miarę potrzeby z napięciem, kontrolując memki czy za bardzo nie wykroczyły poza standardowe taktowania.
Bezpieczna granica dla procesora i RAMu wynosi tak okolo...?
Jeśli chodzi o napięcia to RAM podałem wcześniej, a procesor... nie wiem. Taktowania natomiast każde są bezpieczne przy których procesor jest stabilny na rozsądnym napięciu.
I jaka jest ezpieczna temperatura?
Dla procka 85C, dla karty nie doszukałem się danych producenta więc ciężko mi stwierdzić.
BIOS bedzie wygladac tak samo, ja w innych Gigabyte'ach i opcje zwiazane z podkrecaniem beda w ktorym miejscu?
Prawdopodobnie...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksymalna temperatura dla tej karty to, aż 125°C, ale w Stability Test dojdzie do około setki i na tym koniec. Zatem: to temperatura standardowa, jaką mogą mieć zwykle GF-y. Myślę, że temperatura przekraczająca 85°C, będzie już trochę za duża. BTW mała rada, jeśli chcesz dowiedzieć się coś o "pingach", lepiej załóż nowy temat w odpowiednim dziale, wtedy prędzej Ci ktoś pomoże.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, pomozcie. Da sie odkrecic OC, bo kurcze cos mi nie pyklo i lekko przesadzilem z moca w MSI Burerze i teraz wyskakuja jakies artefakty i nie moge uruchomic ponownie MSI Burnera, bo sie zawiesza komputer. Czy da sie w jakis sposob poprzez tryb awaryjny odkrecic to OC? Dodam, ze w awaryjnym wszystko dziala... pocz MSI Burnera...

@EDIT - pomogło usunięcie MSi Burnera, komputer normalnie się uruchomił, a ja zainstalowałem MSi Burnera ponownie i tym razem zastosowałem niższe wartości (podkręciłem kartę na 440MHz Core Clock i Memory Clock, 480MHz już powodowało artefakty...). Zaraz mam zamiar wziąć się za OC procesora, postaram się poinformować Was o wynikach ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...