Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Qbens

Rozwiązany: Przegrzewanie się procesora - IntelCore2 Quad Q6600

Polecane posty

Od jakiegoś czasu mam problem z przegrzewaniem się procesora (IntelCore2 Quad Q6600). Wymieniłem pastę na procku, temperatury spadły o ok. 10C, ale nadal są zbyt wysokie. Teraz przy minimalnym obciążeniu temperatura utrzymuje się na poziomie 60C (rdzenie ok 10 stopni więcej - dane z programu AIDA64 Extreme), jednak gdy włączę jakąkolwiek grę to temperatura skacze do ponad 80 stopni, a program OCCT nie chce w ogóle zacząć testu z powodu zbyt wysokich temperatur.

Myślałem, że to wina zużytej pasty, ale jej wymiana nie pomogła zbyt wiele, więc wydaje mi się, że problemem jest cooler. Używam firmowego, dołączanego do zestawu, ma już ok. 2 lata, został niedawno dokładnie wyczyszczony i jest na pewno dobrze zamontowany. Więc pytanie: czy przez 2 lata mógł się już zepsuć? Czy prędkość wiatraczka 2800RPM jest odpowiednia przy temperaturze 70C? Jeśli musiałbym kupić nowego coolera to w jakiej cenie i jakie firmy gwarantują dobrą jakość? I co jeszcze mógłbym zrobić by obniżyć temperaturę CPU?

Dodatkowe informacje:

Płyta główna Asus P5Q-Pro

Grafa GForce 8800 GTS 512

I jeszcze jedno pytanie: czy temperatury karty graficznej 58C i płyty głównej 50C są odpowiednie, czy przydałoby się dorzucić jakieś dodatkowe chłodzenie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile pasty? Hmmmm cięzko powiedzieć dokładnie, ale bardzo starałem się żeby z nią nie przesadzać i wycisnąłem z tubki jeden pasek długości jakiejś 2/3 procesora - wystarczyło to żeby dosyć cienką warstwą pokryć cały procesor. Nie smarowałem dolnej części coolera - gdzieś wyczytałem, że nie jest to konieczne, czy prawidłowo?

A moja obudowa to Cooler Master Centurion 532.

Btw coraz częsciej zaczynam myśleć o wymianie coolera na inny, jakieś sugestie co mógłbym kupić do tego procesora?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opisu wydaje mi się, że użyłeś trochę za dużo pasty, choć to ciężko stwierdzić. Generalnie pasty nakłada się ultracienko - tylko tyle, by nie zostawić gołego metalu i ani trochę więcej. Smaruje się również coolera.

Ile masz wentylatorów w obudowie? Posiadasz AirDuct (tubę na bocznej ściance doprowadzającej powietrze do procesora)?

Co do wymiany... zależy ile możesz przeznaczyć ;) Jeśli ma być tanio to na Allegro ostatnio chodzą bardzo dobre oferty AC Freezera 7.

http://allegro.pl/arctic-colling-ac-freeze...1485667354.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że trochę brniemy w ślepą uliczkę w tej rozmowie nt. pasty itd... :wink:, więc trochę zmienię kierunek.

Fakty są takie, że mam zbyt wysoką temperaturę procesora (i pewnie reszty też) i zbyt małe pojęcie na temat jak powinno wyglądać dobre chłodzenie PCta. Więc jeśli mogę to proszę kogoś obeznanego z tematem (np. yojo2 - w tym miejscu wielkie dzięki za zainteresowanie się tematem) o kilka wskazówek dot. całości chłodzenia u mnie i np. małe porównanie z waszymi configami czy ogólnego poglądu jak to wszystko powinno wyglądać. Myślę, że dopiero takie całościowe zajęcie się tym tematem pozwoli mi podjąć właściwe decyzje.

1) Config:

Procek: IntelCore2 Quad Q6600

Płyta główna: Asus P5Q-Pro

Karta graf.: GeForce 8800GTS 512

Zasilacz: Chieftec 500W

RAM: 2x Kingston 2GB DDR2-800 DDR2 SDRAM

Do tego 2 dyski twarde o łącznej pojemności 500GB, napęd Pioneer DVD-RW, karta dźwiękowa Creative X-Fi Xtreme Audio, Win XP SP3 i to chyba wystarczy z nawiązką...

2) Chłodzenie:

Firmowy cooler na procesorze, który kręci się z prędkością 2500RPM przy temperaturze 60C procesora i ponad 3300RPM przy temperaturach +80C. Wymiana pasty na procesorze pozwoliła obniżyć temperatury o 10C (podane wcześniej temperatury mają miejsce po wymianie) - na moje oko użyto właściwej ilości, a cooler jest dobrze zamontowany :tongue:

Wentylator na karcie graficznej, który kręci się z prędkością 1110RPM (37%) przy temperaturze 60C GPU.

Do tego działający wentylator przy zasilaczu :wink:, dodatkowy z przodu obudowy i AirDuct.

PC stoi daleko od różnego rodzaju grzejników, a otwieranie obudowy i wystawianie kompa poza biurko nie daje zadowalających efektów :tongue:

3) Temperatury

Przy minimalnym obciażeniu:

Procesor: 60C

Rdzenie: 67C

Płyta główna: 50C

Karta graf.: 60C

Otoczenie GPU: 54C

Podczas grania (gra testowa Mass Effect2):

Procesor: 83C

Rdzenie: 88-91C

Płyta główna: 51C

Karta graf.: 61C

Otoczenie GPU: 54C

4) Komentarz i pytania:

Powyższe informacje powinny być wystarczające w celu odpowiedzi na moje pytania, a mianowicie czy przy takim configu chłodzenie całego PCta jest wystarczające czy powinienem dorzucić dodatkowe wentylatory?

Co innego niż cooler i pasta może powodować tak wysokie temperatury procesora?

I jeszcze byłbym bardzo zadowolony gdyby ktoś podał z grubsza swój config, chłodzenie i temperatury jakie u niego się pojawiają. Bo jeśli przy moim configu i chłodzeniu temperatury powinny wyglądać zupełnie inaczej to problem leży gdzieś głębiej (napięcia?) i nie ma sensu wymieniać coolera ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz procesora wszystkie temperatury masz w normie. Ktoś mógłby czepiać się temperatury płyty, ale jak nie przekroczy Ci 65°C, to nie masz się czym martwić. Jedynie lekko mnie dziwi temperatura grafy (właściwie mam taką samą kartę), w stresie. Jak dla mnie zbyt mała różnica. Także wygląda, że z wszystkim (oprócz procka) jest ok. Chciałeś porównania, to podam Ci temperaturę mojej karty graficznej. W spoczynku 55°C, a w stresie do 70°C, ale tym się nie sugeruj, bo przy słabszym chłodzeniu, miałem o wiele wyższe temperatury i też były w normie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...