Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Craft

Rozwiązany: Problem z RAM (RESTARTY i Spowolnienia)

Polecane posty

Hej!

Jak chyba większość osób w tym, dziale mam pewien problemik... Mianowicie mój komputer co jakiś czas resetuje się lub przycina - najczęściej pojawia się blue screen na którym pojawiają się bardzo różne błędy (czy to podczas grania czy przeglądania internetu itp). Memtest przechodzi poprawnie, płyta główna jest nowa, zasilacz też (500W). Podejrzewam jednak że winny jest właśnie Ram. Korzystam bowiem z dwóch kości pamięci: jedna 1Gigowa, druga 2G. Po wyjęciu 2G kompek (zostawiam 1 giga) działa poprawnie, przy samych dwóch gorzej (przycina). Czy te pamięci mogą się ze sobą w jakiś sposób kłócić ? Albo czy problem morze być natury systemowej (np. nieodpowiednie sterowniki czy ustawienia BIOSU). Z góry dzięki za odpowiedź!

(najczęściej wyskakujący błąd: DRIVER IRQL NOT LESS OR EQUAL STOP:0X000000D1 aswSP.sys - AdressB4A2FE38 BASE AT B4A15000, DATE STAMP 4D65202B

Płyta główna: Abit I-N73H

Zasilacz: 500W Modecom

RAM: 1 Giga - Kingston ; 2 Giga -> Goodram

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Cz0rny

Witam. Z tego co mi wiadomo niektóre płyty główne Abita kłócą się właśnie z pamięciami RAM, zwłaszcza Goodram. Ale nie powinny przy tym raczej wyskakiwać żadne błędy.

Miałem kiedyś podobne objawy, pomogło wyjęcie kości RAM. Dla świętego spokoju, gdy była jeszcze na gwarancji, oddałem i zaproponowano mi nową. Od tamtej pory wszystko chodziło sprawnie. Może się zatem okazać, że - i owszem - problem leży po stronie tych 2 GB. Tym bardziej, że po wyjęciu kostki - według Twego opisu - na 1 GB jest git.

Jednak zanim oddasz ram lub wymienisz na nową (najlepiej tego samego producenta - wtedy większa pewność, że będą współpracowały), proponuję porządnie przeskanować system pod kątem obecności niechcianych (ukrytych) programów oraz wirusów. Czasami się zdarza, że takie komunikaty wywalane są przez nieodpowiednie sterowniki (najczęściej od grafiki). Ale tutaj akurat sam w to wątpię. Możesz spróbować wgrać inne, ale raczej to nic nie da...

Czyli: przeskanuj system jakimś antywirusem i antyspywarem, sprawdź "co w nim siedzi". Jeśli skan nic nie wykaże - wyjmij 2 GB ponownie. Po dłuższym czasie użytkowania, gdy nie będzie zwieszek, powinno być już jasne czy to wina ramu... A wszystko na to wskazuje (moim zdaniem, ale poczekaj może jeszcze na opinię kogoś innego).

PS. To że MemTest przechodzi testy, nie oznacza że wszystko jest "tip-top". Pamiętać należy, że to jedynie oprogramowanie służące do wstępnej analizy ewentualnych błędów. Nigdy nie będzie w 100% skuteczne przeprowadzenie każdego testu, obojętnie co by nie wykazał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Memtest jest programem zupełnie nieskutecznym. Znajduje błędy tam, gdzie ich nie ma i nie znajduje ich tam gdzie są. Jeśli już testować pamięć, to czymś solidniejszym. Ja najczęściej używam w tym celu programu memtest86+. 3 godzinny test może (ale nie musi) coś wyjaśnić. Wygląda na to jednak, że BSODy są powodowane przez Avasta. Zerknij do katalogu %System root%\Minidump (domyślnie c:\windows\minidump) i zobacz, czy są tam jakieś pliki. Jeśli tak, to skompresuj je i wrzuć na speedyshare, a tu daj linka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System świeżo postawiony, ze wszystkimi zabezpieczeniami, wszystkimi aktualizacjami i programem antywirusowym.

W międzyczasie przy przekładaniu padła dobrze działająca kość RAM 1GB. Testowałem dalej błędnie pracującą pamięć 2GB różnymi programami i cały czas wszystko było OK (bez błędów). W końcu program Gold Memory 6.92 wykazał sporo błędów w tejże pamięci.

W rezultacie praktycznie zostałem bez RAM (1GB - spalone, 2GB - wysyłam do reklamacji), ale sprawa chyba się wyjaśniła. Ostatecznie zobaczymy jak będę miał nowe sprawne pamięci. Dzięki.

EDIT: jeśli chodzi o Memtesta to testowałem właśnie Memtest'em 86+, ale było to bezskuteczne...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro pamięci się popaliły, to sprawdź dokładnie płytę główną. Tzn. sprawdź, czy kondensatory sekcji zasilania pamięci są całe i czy nie są napuchnięte. Nie zmieniałeś może napięcia jakim zasilana jest pamięć? Zasilacz również należy sprawdzić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...