Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

stingray

Stara płyta - problem ze stabilnością

Polecane posty

Witam.

Dzisiaj z racji tego że miałem trochę czasu postanowiłem sobie zmontować starego rzęcha do starych gier. Wykopałem z archiwum jakiegoś celerona 700, płytę ABit VL6, 128 + 2x64 SDRAM, GF2MX i HDD 20GB. Poskładałem wszystko do kupy - wstało. Skonfigurowałem BIOS i zacząłem stawiać windowsa 98se. Instalka przebiegła poprawnie ale system nie da się wczytać. Dochodzi do końca instalacji pierwsze uruchomienie i pojawia się animacja powitalna. W tym momencie wystarczy ruszyć tylko myszką i zwiecha. Wyczytałem na necie że płyty z tego okresu miały cieniutkie kondensatorki na bloku zasilania. Popatrzyłem na swoje no i nie jest różowo. Kilka zdradza objawy "kipienia" elektrolitu, reszta jest już delikatnie przypuchnięta. Czy niestabilność systemu wynika z tychże właśnie zdefektowanych kondensatorów? Czy przyczyna może leżeć gdzie indziej? Jeszcze spróbuję uruchomić na jednej kości ram i dam znać co się zmieniło.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony mogę powiedzieć że wygląda to na kłopot z pamięcią ram. Ostatnio składałem z bratem jego starszego kompa: Płyta Gigabyte, Celeron 400, 128 mb ram i Voodoo 3 3000. Komp tez sie zawieszal tuż po starcie Windowsa 98 (zaraz po muzyczce startowej). Co się okazalo: odjelismy jedna kostke pamieci (64mb) i ruszył bez problemu i teraz działa jak nowy. Więc to może być to. Dodam że płyta głowna też wydawała się na oko sfatygowana, ale stary sprzęt jest nie do zdarcia :wink:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, uszkodzone kondensatory mogą powodować tego typu zachowania. Kondensatory te można wymienić i powinno być lepiej. Jeśli masz jakiś zaprzyjaźniony serwis elektroniczny, to powinieneś za to wydać grosze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...