Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

michalmutu

Rozwiązany: Dziwne spadki fps

Polecane posty

Zacznę od tego, że mam niedawno składany komputer z dobrą kartą graficzną - ATI Radeon HD 4800. Niestety przy niektórych grach w różnych miejscach mam tragiczne spadki fps do 5 klatek. Dzieje się tak np. w Mirror's Egde czy Kane & Lynch Dead Men, które na moim kompie powinny chodzić bez zarzutu. Nie muszę chyba mówić, że przy 5 fpsach nie da się grać. Co może być przyczyną tych ,,spowolnień''? Proszę o odpowiedź

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompa skanuję regularnie co miesiąc, teraz też przeskanowałem i nic nie wykrył (Malwarebytes' Anti-Malware i Avast Antywirus). Config kompa: ATI Radeon 4800 Series, Intel Core2 Duo CPU E7500 2,93 GHz, miejsca na dyskach od groma, 3582MB RAM, Windows XP i płyta główna jedna z nowszych Gigabyte'a. Miejsca na dysku, na którym zainstalowany jest system jest dużo, więc to nie to. Temperatury sprawdzone i w normie (Speedfan i Everest). Co dziwne spowolnienia (np. w Mirror's Egde podczas gry ściga mnie policja) mijają, kiedy np. nacisnę escape i wyjdę to opcji (w menu nie ma spowolnień), ale gdy wyłączę pause do gry to znowu są.

Nie wiem jak dokładnie opisać to spowalnianie, ale wydaje mi się ono dziwne. W Mirror's Egde kiedy jestem sam na dachach i sobie skaczę to gra działa normalnie, ale np. w rozdziale - punkt kontrolny 2, kiedy zaczynają mnie ścigać SWAT i rozbijają szyby to gra automatycznie spowalnia do 5-10 fps.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie masz przypadkiem włączonego przyspieszenia PhysX? Poza tym, avast w, niektórych wersjach i okolicznościach potrafi robić z kompem różne cuda tak więc sprawdź jak bardzo obciąża kompa. Jeśli chodzi o dysk to nie o miejsce mi chodziło tak więc screen zakładki health z hdtune się przyda. Sprawdź temperatury podzespołów pod obciążeniem za pomocą OCCT. No i jeszcze powiedz jaki masz zasilacz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe rzeczywiście jak wyłączyłem to działa normalnie! Problem rozwiązany! Dzięki bardzo mi pomogłeś. A powiedz mi proszę jeszcze co to jest ta opcja PhysX, do czego służy i czemu mi tak spowalnia. Za słaby komputer? Mam to wyłączyć w każdej grze?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PhysX to technologia wymyślona przez firmę AGEIA. Na początku życzyli sobie za to 500zł jako dodatkowa karta do PCta i odpowiadało to za obliczanie fizyki tak, że procesor i karta graficzna nie były tym "męczone" dzięki czemu, w niektórych grach zyskiwało się na płynności a w innych były dodatkowe, bardziej zaawansowane efekty. Z racji tego, że swoje to kosztowało a promocja była żadna (nie mieli działu marketingu chyba :)) technologię wykupiła nVidia jakieś 5 lat temu i zaczęła montować w swoich sterownikach odpowiednie algorytmy działające na jej kartach graficznych dzięki czemu to co kiedyś kosztowało 500zł teraz dostawało się razem z kartą nVidii (a to bardzo duży zysk w oczach klientów :)). Kompa za słabego nie masz, po prostu masz kartę ATI, dla której te algorytmy nie są dostępne przez co gdy masz włączone efekty PhysX karta zaczyna się dławić.

Tak więc trzeba to wyłączyć bo karta sobie z tym nie poradzi a dodatkowe efekty nie są jakoś niesamowicie wspaniałe i grając w ME nawet ich nie zauważysz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...