Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Pawelloski7783

Athlon XP 2600+ - Strata taktowania

Polecane posty

Witam.

Otóż mam taki problem: Mój Athlon XP 2600+ po modernizacji pamięci RAM i karty graficznej (Ram 2x256MB na 2x1GB, karta graficzna FX5700 na Radeona 3650) stracił taktowanie i pracuje jako Athlon XP 1900+ - 1616Mhz. Pomyślałem że może BIOS coś pozmieniał, więc próbowałem go podkręcić... Jednak po podkręceniu FSB do 133Mhz Błędnie wykrywał mój HDD - Zamiast numeru ST---- (nie pamiętam co dalej) wskazywał 0------- (też nie pamiętam), nie wykrywał wcale dysku...

Udało mi się jednak podkręcić FSB na 110 Mhz, dzięki czemu Windows się włączył, ale nie dało się pracować... Komunikaty o błędach w rejestrze, o błędach CRC przy rozpakowywaniu plików RAR, czy instalacji gier nie pozwalają zyć :dry:... Próbowałem podkręcać na 2 płytach głównych, 2 zasilaczach...

Mam dysk Seagate Barracuda 7200.10 160GB

@EDIT:Pojawiają się też błędy w cieniowaniu - Just Cause, Minecraft oraz błędy z teksturami - Wiedźmin

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj dokładne modele wszystkich części, wtedy będziemy myśleć. Sprawdzałeś nowe pamięci na innym kompie? Warto przeprowadzić ich test programem Memtest86+ (test powinien trwać minimum 3 godziny, lub do pierwszego błędu).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procesor: AMD Athon XP 2600+ ze standardowym chłodzeniem

Płyta Główna: AsRock K7 Upragde 600 (VIA KT600, VIA KT8237, AGP 3.0)

Karta Graficzna: Asus AH3650 Silent (512MB DDR2, AGP x8)

RAM: 2x 1GB GOODRAM PC3200 (200Mhz)

BIOS: American Megatrends P1.50

Zasilacz: IBOX 500W (Wiem że do wymiany)

Memtest86+ nie wykrył błędów po 3 godzinnym teście.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten test zrobiłeś po podniesieniu taktowania, czy przed? Jeśli przed, to pamięci są ok, ale pytanie ile więcej zniosą. W takim razie sprawdź pamięci raz jeszcze na większym taktowaniu. Jeśli wyskoczą błędy, to spróbuj delikatnie zwiększyć napięcie jakim są one zasilane, lub poluzować timingi. Tak w ogóle na kościach powinno być napisane jak należy je ustawić, żeby poprawnie pracowały z wyższą częstotliwością. Informacje można również znaleźć na stronie producenta kości (po prawej stronie musisz wybrać odpowiednią sekcję, będzie to Memory modules i dalej DDR lub DDR DUAL CHANNEL).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu chyba troszkę remix zrobiliśmy. Bo tak po prawdzie to Athlon XP 2600 powinien mieć FSB 166MHz (tak wynika z rozkładu jazdy). Prawdopodobnie pamięci zostały wymienione na szybsze i bios poprzestawiał wszystko po swojemu. Dobrze by było ustawić w biosie FSB na 166 i Taktowanie pamięci 200 (lub 400 zależy jak tam bios to liczy). Powinno działać. Miałem podobne przejścia na płycie EPoX po przesiadce z 266 na 400MHz pamięci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo tak po prawdzie to Athlon XP 2600 powinien mieć FSB 166MHz (tak wynika z rozkładu jazdy).

Według Wikipedii Athlon XP 2600+ może mieć mnożnik 12,5 i FSB 166Mhz, albo mnożnik 16 i FSB133Mhz. Ja mam mnożnik 16.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_procesor%C3%B3w_Athlon_XP rdzeń Thoroughbred A/B

@EDIT: Według CPU-Z gdy pracuje jako Athlon 2100+ (FSB) ma napięcie 1.680. Czy to za dużo/mało? Napięcie jest ustawione w biosie na "AUTO"

@EDIT2: W BIOS-ie jest opcja zmiany taktowania RAM-u z AUTO na 133Mhz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już miałem pisać że ta płyta może nie obsługiwać Twojego procka, ale kuku obsługuje. Ewidentenie popierdzieliły się ustawienia. Spróbuj odpalić opcję Load Optimized Defaults. Może ustawi sobie tak jak trzeba. Niestety nie mam żadnej płyty z biosem AMI więc na razie nie pomogę. Pobiorę manual od płyty i zobaczę co tam się może dać jeszcze zrobić, bo szczerze mówiąc to dziwność.

Edit: Manual strona 15, 16 i wszystko powinno być jasne. Przezworkuj to tak jak powinno być. Sprawdź też jaki masz procesor. Na obudowie jest naklejka i sprawdź czy masz końcówkę V3C czy V3D, bo się jednak może okazać że masz inny proc niż się zdaje. Ustaw też szynę pamięci na 200MHz (DDR400) i powinno być gites. Generalnie RTFM.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 256KB L2, więc to ten procesor... Nie wiem o co biega z tymi końcówkami, nie mam opcji "Load Opitmized Defaults", tylko Load Defaults Settings... A już tym próbowałem - resetuje datę, i nie zmienia nic z FSB lub mnożnikiem. Może powinienem zostawić FSB na 100 i zwiększyć mnożnik na 20 albo 21? Zmiana zworek FSB nic nie zmienia, no może poza tym że musiałem użyć dysku z Windowsem do naprawy uszkodzonych plików... :dry: Czy zmiana Płyty głównej na :Gigabyte 7VT600P-RZ by coś dało?

@EDIT: W ustawienich AGP jest: AGP Aperture Size 64 MB - co to oznacza? Można to maksymalnie ustawić na 256MB, a moja karta ma 512MB.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz, bo nie doczytałeś w manualu chyba. Ustaw zworki tak jak powinne być dla Towjego procesora (czy to jest 133 czy 166 rozpoznasz po numerze serii w tabelce z wiki). W biosie ustaw CPU Host Frequency na Manual jeżeli będziesz miał na AUTO inne niż powinno być i wpisz właściwą wartość w polu na dole. Tak to powinno chyba być na logikę. Tak w ogóle to ten problem to "wot mistika" jakby powiedział Michałycz :)

AGP Aperature Size to wielkość pamięci RAM jaka będzie do dyspozycji dla karty graficznej w razie jak zabraknie jej VRAM. Po różnych forach piszą aby ustawić tę wartość na połowę tego co fizycznie znajduje się na karcie - czyli w twoim wypadku na 256MB. Inna sprawa że nie ma to żadnego wpływu na cokolwiek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem wszystko tak jak pisałeś. Komputer uruchomił się z parametrami 133x16 i wszedł do windowsa. System po pojawieniu się pulpitu zawiesił się, bez myszki , klawiatury itp. Nie dało się go wyłączyć przyciskiem "Power" ani zresetować, tylko odcięcie zasilania mi pomogło. Powtarzam pytania -1. Czy zmienić płytę główną na:Gigabyte 7VT600P-RZ? 2. Czy zostawić FSB na 100 i zwiększyć mnożnik na 20 albo 21?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...