Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

pustulka

Komputer sam się resetuje

Polecane posty

Witam. Pojawił się pewien problem z moim komputerem i chciałabym się zapytać o przyczyny występowania go. Od paru dni zauważyłam, że mój komputer sam się resetuje. Fakt, zdarzyło się to dopiero dwa razy, ale to nie jest prawidłowe zachowanie, nigdy wcześniej tak nie miałam. Czas pracy komputera nie ma znaczenia, ponieważ raz zdarzyło się to zaraz po załadowaniu się systemu, a raz po kilkugodzinnej pracy. Prosiłabym o rady w prostym języku, ponieważ nie jestem informatyczką, a jedynie zwykłą, szarą użytkowniczką komputera :) Jeżeli są potrzebne jakieś dodatkowe informacje to proszę pytać, bo ja w gruncie rzeczy nie wiem jakiego typu informacje mogą się przydać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, prosiłam o porady proste, a dostałam posta z terminami, o których nie mam zielonego pojęcia. Nie do końca wiem o co prosisz i jak mam to znaleźć na swoim komputerze, ale żeby nie pozostawić pustego posta bez żadnych danych, wrzucę to co uważam z everesta, może się przyda. Zaznaczam, że to jest stary komputer, ma już 7 lat.

Typ komputera Komputer PC z interfejsem ACPI

System operacyjny Microsoft Windows XP Professional

Dodatek service pack systemu operacyjnego Dodatek Service Pack 3

Płyta główna

Typ procesora AMD Athlon XP, 1890 MHz (13.5 x 140)

Nazwa płyty głównej ECS L7VTA (5 PCI, 1 AGP, 1 CNR, 3 DIMM, Audio)

Mikroukład płyty głównej VIA VT8377 Apollo KT400

Pamięć fizyczna 768 MB (PC3200 DDR SDRAM)

DIMM3: ProMos/Mosel Vitelic 512 MB PC3200 DDR SDRAM (3.0-3-3-8 @ 200 MHz) (2.5-3-3-7 @ 166 MHz) (2.0-2-2-6 @ 133 MHz)

DIMM4 256 MB PC3200 DDR SDRAM (3.0-3-3-8 @ 200 MHz) (2.5-3-3-7 @ 166 MHz)

Typ BIOS'u Award (06/26/03)

Port komunikacyjny Port komunikacyjny (COM1)

Port komunikacyjny Port drukarki ECP (LPT1)

Ekran

Karta wideo RADEON 9100 SERIES (64 MB)

Karta wideo RADEON 9100 SERIES (64 MB)

Akcelerator 3D ATI Radeon 9100 (R200)

Monitor Samsung SyncMaster 755DF [17" CRT] (H9KWC10700)

Multimedia

Karta dźwiękowa VIA VT1612A @ VIA AC'97 Enhanced Audio Controller

Właściwości czujnika

Typ czujnika ITE IT8705F (ISA 290h)

Nazwa płyty głównej ECS K7VTA3 / L7VTA / L7VTM

Temperatury

Płyta główna 34 °C (93 °F) (<- tutaj temp. bardzo skacze, od 20 do 60 stopni, nie wiem czy to prawidłowe...)

Procesor 48 °C (118 °F)

Aux 25 °C (77 °F)

Seagate ST380011A 42 °C (108 °F)

Wentylatory

Procesor 3184 RPM

Wartości napięć

Napięcie rdzenia procesora 1.60 V

+2.5 V 2.50 V

+3.3 V 3.18 V

+5 V 4.92 V

+12 V 11.58 V

VBAT baterii CMOS 3.20 V

Właściwości procesora

Typ procesora AMD Athlon XP, 1890 MHz (13.5 x 140)

Nazwa kodowa Thorton

Seria A2

Zbiór instrukcji x86, MMX, 3DNow!, SSE

Pamięć podręczna L1 kodu 64 KB

Pamięć podręczna L1 danych 64 KB

Pamięć podręczna L2 256 KB (On-Die, Full-Speed)

Informacje fizyczne procesora

Typ obudowy 453 Pin PGA

Wymiary obudowy 4.95 cm x 4.95 cm

Liczba tranzystorów 54.3 milion(ów)

Technologia wykonania 6Mi, 0.13 um, CMOS, Cu

Rozmiar procesora (Die Size) 101 mm2

Napięcie rdzenia 1.60 / 1.65 V

Napięcie We /Wy 1.6 V

Typowa moc 47.4 - 53.7 W (zależna od szybkości procesora)

Maksymalna moc 60.3 - 68.3 W (zależna od szybkości procesora)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak dość prosto napisałem. Odkręć lewy bok obudowy i zobacz co jest napisane na zasilaczu albo zrób fotkę jego. Zasilacz to jest taka skrzynka wielkości 3x zaciśnięta dłoń ludzka. Jak komp ma 7 lat to na pewno jest na górze z tyłu. Zobacz czy kondensatory na płycie głównej są spuchnięte. Płyta główna to taka duża płyta, na której jest wszystko założone:proc, grafa, ram itp. A kondensatory wyglądają tak.

post-134572-1295708197_thumb.jpg

Te są spuchnięte, rozsadzone. Tylko jeden ocalał. Zobacz czy u Ciebie też jakieś są. Co do temp. to są ok. Jedynie dysk ma 42*C co może ale nie musi wskazywać na zasilacz podający złe napięcia. Ale płyta jak ma 60*C to coś oznacza, ze jest już źle.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opis, przynajmniej wiedziałam teraz, co mam sprawdzić i jak :)

Proszę fotkę:

http://img156.imageshack.us/f/dsc00019g.jpg/

A kondensatory są dobre, bez zarzutu, nie zauważyłam żadnego rozsadzonego.

Co do temperatury płyty, to właśnie konsultowałam to ze znajomym i jemu pokazuje stałą temperaturę. U mnie średnio temperatura w evereście skacze co dwie sekundy i są to właśnie wartości od 20 do 40, ale zdarza się i wspomniana wartość 60.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz niestety należy do tych co palą podzespoły. Albo odchodząc palą je albo od tak sobie. Często podają złe napięcia. Czeka Cię wymiana zasilacza, jeśli chcesz, aby Twoje części przetrwały więcej. Prawdopodobnie to zasilacz już napsocił i wynikiem tego jest wyłączanie się kompa albo restarty. Temp. dysku może wskazywać, że to zasilacz. A tym bardziej tak skaczące wartości temp. na chipsecie. Skoków nie powinno by. Temp. na płycie powinna powoli rosnąc, a nie mieć maks. 60*C i jeszcze tak szybko skakać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, takie zachowanie nie wskazuje tylko i wyłącznie na zasilacz, ale docelowo należy go i tak wymienić, bo akurat ten zasilacz jest bardzo niebezpieczny. Masz możliwość sprawdzenia komputera na innym zasilaczu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nie mam takiej możliwości. Tak czy siak samego zasilacza wymieniać nie będę, jak już, to całość. Nikt mi nie zagwarantuje, że za tydzień lub dwa nie padnie przykładowo płyta główna. Sprzęt ma swoje lata, a ja też chciałabym się zaopatrzyć w coś lepszego.

Skoro to nie tylko kwestia zasilacza, to czego jeszcze?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawdopodobnie jest wina zasilacza ale nie jest powiedziane na 100%, że to on powoduje restarty. Przyczyn może by więcej niż jedna ale może by też tylko jedna. Możesz wymienić swoje pudełko udające zasilacz na porządniejszy albo kupi od razu nowego kompa. W końcu i tak sama chcesz już się przesiąść ze staruszka na coś nowego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie 5 gr. wtrącić dobry zasilacz kupisz za 120 zł np. Forton, dla staruszka nie zaszkodzi go wymienić, a jak będziesz kupować nowy zestaw to cena zasilacza dodatkowego zginie w kwocie nowego kompa. Staruszka z prezentujesz komuś rodzicom, cioci lub babci :happy:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do laptopa, więc nic mi tu po zasilaczu^^. Tak, moja mama się przykłada do tego komputera, więc pewnie i tak trzeba będzie kupić nowy.

Pytanie jeszcze jedno. Jeżeli to zasilacz robi problemy, to rozumiem, że może różnie resetować kompa? Chodzi mi o to, że zasilacz może powodować resetowanie się komputera x razy dziennie, albo raz na tydzień co nie zmienia faktu, że dalej to on nawala? Tak pytam, bo zdarzyło mi się dwa razy, dzień po dniu, a teraz się już nie buntuje od dwóch dni:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, może w ten sposób restartować kompa. Znaczy to on sam go nie restartuje ale przez jego wadliwe działanie komp się restartuje. W końcu, któregoś dnia komp będzie chodził ale nic nie wyświetlał albo w ogóle zasilacz się nie podniesie. Mogą temu towarzyszy fajerwerki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już tu inni pisali, to może być winny zasilacz, ale nie musi. Owszem, takie resety mogą się pojawiać z różną częstotliwością (możesz mieć miesiąc spokoju, a później... jak Ci nie rypnie). Poza tym, uważam, że to mógł być fałszywy alarm. IMO, zważywszy na wiek i wartość kompa, oraz, że resety były tylko dwa, robienie z igły widły. Oczywiście zasilacz powinno się zmienić, ale kto Ci zagwarantuje, że za chwilę nie zepsuje Ci się (jeśli już nie jest) płyta główna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...