Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Rhanar

Problem z GTX 260

Polecane posty

Ostatnimi czasy spalił mi się poczciwy GF7950GT (256MB), wiec udało mi się kupić używanego GF GTX 260 od Asusa (896MB). Karta w pełni sprawna, jeszcze na gwarancji. Wymieniłem także zasilacz na 500W. Problem polega na tym, że nowa karta jakby na początku startowała, ale po około 8 sekudnach pojawia się parę piknięc na płycie głownej, zupełnie jakby nie wykrywało karty. Przy podłaczeniu karty niedziałającej, ten dźwięk pojawia się od razu.

Płyta główna ma slot PCI-e x16.

Czym to może być spowodowane?

Mój sprzęt:

Płyta Głóna: Asus M2N

Procesor: Athlon 64 3800+ 2,4GHz

RAM: 3GB

Zasilacz: Chieftec CTG 500 80P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, karta dobrze siedzi. Aby się upewnić, wyciągałem nawet płytę główną na zwenatrz i patrzylem czy wchodzi do konca.

Biosem równiez się zająłem.

Karte kupiłem od znajomego ktory pracuje w komputroniku i testowana byla przy mnie. Wiec mam pewność że działa w 100%.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierw jest jedno szybkie piknięcie, a poźniej w odstępie mniej więcej co seknudę kolejne trzy.

Komputer zachowuje się tak, jakby przez pare pirwszych sekund próbowal załapać karte, lecz pozniej wlaśnie pojawia się ten bład dźwiekowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, faktycznie. Sygnał jest dokładnie taki, jaki napisałeś. Tylko, że w tej chwili działam na starej karcie pod PCI i sygnał nie występuje, a gdy wsadze nową pod PCI-e wtedy pojawia sie sygnał.

Slot PCI-e i RAM mogą być w ten sposob połaczone, że jedno jest zalezne od drugiego?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jest możliwość, że moja płyta główna nie obsłuży tak mocnej karty? Nie wiem, czy moze jest jakaś blokada co do ilości pamięci Grafiki czy coś w te gusta? Dzisiaj testowałem tego GTXa 260 na kompie u kolegi, ktory ma pozornie starszy i słabszy sprzęt ode mnie (równiez płytę główną) i u niech hula dobrze, u mnie nie. Dodam, ze jego GF 8500 (512MB) równiez u mnie działał. Nie chce ruszyć mi tylko ten GTX.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dlatego nie wiem co zrobić. Czyściłem, akutalizowałem Biosa do najnowszej wersji. Próbowałem wszystkich kombinacji. Kumpel z którym nad tym siedziałem tez nigdy sie z takim czyms nie spotkał. Ale zasugerował, bym sprobowal kombinacji z innymi kośćmi RAMu i innego producenta (teraz posiadam 1x1GB Kingstona i dokupiona 1x2GB Kingstona)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość pamięci na karcie może mieć znaczenie. Wyjmij jedną kość pamięci tak, żeby były 2GB i zobacz, czy wtedy karta ruszy. Jeśli tak, to wiem co się dzieje, ale jeszcze nie wiem jak to naprawić w tym przypadku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś resetować BIOS? Na jakiej płycie głównej karta była wcześniej sprawdzana? Czy jesteś w stanie sprawdzić kartę na innej w miarę nowej płycie od ASUSa (to musi być koniecznie ASUS, gdyż tylko ta firma stosuje technologię MemOK, która być może ma tu znaczenie).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zecik Płyta główna to czysty ASUS M2N. Tylko tyle.

@Sevard tak, BIOS resetowałem, czyściłem, aktualizowałem. Chyba wszystko co da się z nim zrobić. A karte sprawdzałem na jakiejś płycie AsRocka, ale nie wiem jaki model konkretnie.

Nie mam poki co możliwości sprawdzic jej na jakieś innej płycie ASUSa i co to wlasciwie jest ta technologia MemOK?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technologia sprawdzająca pamięć przy starcie płyty, ale nie jestem pewien, czy w tej płycie ona jest zaimplementowana.

Sprawdź może coś takiego. Wejdź do BIOSu na jakiejś innej karcie i wejdź kolejno do Advanced >Memory Controller > Memory configuration. Tam znajdziesz opcję Memory Hole Remaping. Zmień jej stan (z Enabled na Disabled, lub odwrotnie) i zobacz wtedy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak jak mówiłeś, ale niestety nie zrobilo to żadnej roznicy. Nadal nic.

Kolega zasugerował, że moze to być wywołane innym typem slotu PCI-e. Nigdzie, nawet w instrukcji, nie moge znaleść, jakiego typu jest ten na mojej płycie, lecz podejrzewam, że 1.0. GTX260 wymaga 2.0. Niby jest to kompatybilne w tył, lecz faktycznie, przy takim "smoku" moja płyta głowna może najzwyczajniej nie dać rady go obsłużyć.

Czyli pozostaje mi tylko i wyłacznie wymiana płyty głownej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GTX260 bez problemu działa na PCI-E 1.0. W internecie widziałem, że ta karta bez problemów radzi sobie na podobnie zbudowanych płytach. Problemem może być jednak któraś sekcja zasilania na płycie, bo istotnie może być za słaba, by utrzymać stabilne napięcia. Nie wiem, trudno stwierdzić, czy da radę to jakoś naprawić. Problemem może być zasilanie karty, ale tego się niestety zrobić nie da bez wymiany części. Można co najwyżej poszukać jakiejś oszczędniejszej karty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, mimo wszystko jednak juz od dłuższego czasu myślałem o wymianie płyty. Do dyspozycji mam około 300zł. Moze polecicie mi jakaś dobrą płytę na Socket AM2 która zmieści się w tej cenie? Dobrze by było, gdybym miał pewność ze spokojnie pociągnie mojego GTXa 260.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...