Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Che

BIOS

Polecane posty

BIOS!!! Mam pytanie w sprawie biosu i nie bardzo wiedziałem, czy w "sprzęcie", czy w "programach".

Tam jest opcja S.M.A.R.T. , więc jak włączyć ją, czy nie? Prosiłbym o odpowiedź znających temat, bo na razie to tyle odpowiedzi ilu doradców, a każdy następny mądrzejszy od poprzednika. I co to wogóle jest ten SMART?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BIOS!!! Mam pytanie w sprawie biosu i nie bardzo wiedziałem, czy w "sprzęcie", czy w "programach".

Tam jest opcja S.M.A.R.T. , więc jak włączyć ją, czy nie? Prosiłbym o odpowiedź znających temat, bo na razie to tyle odpowiedzi ilu doradców, a każdy następny mądrzejszy od poprzednika. I co to wogóle jest ten SMART?

Warto przed zadaniem pytania poszukac w Google:

http://www.idg.pl/news/64863.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włączyć, to podobno poprawia stabilność itp.

Chyba bardziej to "itp" niz stabilnosc. Po prostu odczyty S.M.A.R.T.a pozwalaja "przewidziec" awarie dysku, bo rejestrowane sa rozne zmiany w parametrach dzialania twardziela, na podstawie ktorych mozna wyciagnac wnioski o spadku jego zywotnosci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki opcji S.M.A.R.T komputer może przewidziec awarie dysku, rejestrując zmiany zachodzące w parametrach jego pracy. warto tą opcej uaktywnić, choc oczywiście nie uchroni on od wszystkich awarii spowodowanych ewidentnym błędem użytkownika.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy uważacie że warto jest uaktualniać BIOS? Mój kumpel tak zrobił (płyta GIGABYTE) i nie może nic kompletnie na kompie robić. Dopiero musimy CMOS zresetować.

Ja mam u siebie: ASRock PE Pro , BIOS: Nazwa firmy American Megatrends Inc., data BIOS'u systemowego - 03/04/03, ale jak szukam uaktualnień to pisze że mam najnowsze (czyli z 2003 roku :/)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy uważacie że warto jest uaktualniać BIOS? Mój kumpel tak zrobił (płyta GIGABYTE) i nie może nic kompletnie na kompie robić. Dopiero musimy CMOS zresetować.

Ja mam u siebie: ASRock PE Pro , BIOS: Nazwa firmy American Megatrends Inc., data BIOS'u systemowego - 03/04/03, ale jak szukam uaktualnień to pisze że mam najnowsze (czyli z 2003 roku :/)

czy warto ? ja zawsze jadę na najnowszej stabilnej wersji, tak miałem przy poprzedniej płycie [Gigabyte GA7DX+] jak i obecnej [Gigabyte K8nf9]

tyle że w serii K8 od Gigabyte trzeba pamiętać że po aktualizacji biosu włącza się RAID i trzeba go ręcznie wyłączyć potem bo inaczej się systemu nie zabootuje poprawnie z dysku.

Pozatym nowy bios to przeważnie wyższa stabilność, dodanie obsługi nowych proców, czasem możliwości OC się zwiększają, poprawiają błędy z obsługą zintegrowanych na płycie elementów, poprawiają odczyty z czujników temperatury zamontowanych na płycie

- ogólnie bardzo przydatną rzeczą są update`y biosu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam płyte główną MSi 865PE Neo2-V i podłączone 2 napędy dvd i dysk twardy. Napędy dvd są podłączone taśmą do IDE 1. Dysk twardy SATA jest podłączony do gniazda SATA. Dysk jest na master, a napędy jeden na master, drugi na slave. Ustawienia w biosie :

Integrated Peripherals / On-Chip IDE Configuration

On-Chip ATA(s) Operate Mode - Native Mode

ATA Configuration - P-ATA + SATA

P-ATA Channel Selection - Secondary

Combined Mode Option - S-ATA 1st Channel

S-ATA Ports Definition - P0-1st./P1-2nd.

Napędy w biosie są jako Fourth IDE.

Czy te ustawienia sa poprawne? Która funkcja biosu jest odpowiedzialna za działanie modemu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam płyte główną MSi 865PE Neo2-V i podłączone 2 napędy dvd i dysk twardy. Napędy dvd są podłączone taśmą do IDE 1. Dysk twardy SATA jest podłączony do gniazda SATA. Dysk jest na master, a napędy jeden na master, drugi na slave. Ustawienia w biosie :

Integrated Peripherals / On-Chip IDE Configuration

On-Chip ATA(s) Operate Mode - Native Mode

ATA Configuration - P-ATA + SATA

P-ATA Channel Selection - Secondary

Combined Mode Option - S-ATA 1st Channel

S-ATA Ports Definition - P0-1st./P1-2nd.

Napędy w biosie są jako Fourth IDE.

Czy te ustawienia sa poprawne? Która funkcja biosu jest odpowiedzialna za działanie modemu?

A coś nie działa ???

Poza tym w SATA nie ma już master/slave (z tego co pamiętam)

Za działanie modemu co najwyżej włączone Plug&Play... BIOS ma tyle do modemu Dyrektor do spawacza (kierownik mu powiedział że tamten się obija i jest chlajus) jeśli tylko są wolne IRQ to XPek sam go skonfiguruje

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam z kolei problem z aktualizacja BIOSu...

Mam bios AMI z 2001 roku i doszedłem do wniosku, że przydałoby się wgrać jakiś zmodyfikowany. Mam płytę ECS K7S5A rev 1.0.

Tylko, ze problem polega na tym, ze nie moge wgrac plikow systemowych na dyskietke i nie moge uruchomic z niej kompa. Nigdy nie robilem aktualki, wiec nie bardzo czaje czy wszystko dobrze robie, ale staralem sie poczytac co nieco w necie na ten temat.

Mam biosa odpowiedniego, AMi flashera tez odpowiedniego no i teraz te nieszczesne pliki systemowe. Moze ja po prostu zzle sie za to zabieram? Moze ktos wytlumaczyc jak prawidlowo to zrobic?

Bo ja widze to tak: kopiuje pliki systemowe na dyskietke, zgrywam biosa i flashera, resetuje kompa, uruchamiam zeby bootowalo dyskietke a potem juz tylko laduje biosa i sie wgrywa.

I czy mozna zrobic to z poziomu Windowsa, ponoc tak tylko nie wiem jak i jakim programem, moze ktos poradzic?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolan --> działać to działa tylko chciałem sie upewnić czy jest dobrze

Maycel --> spróbuj ściągnąć sobie bios z tej stronki http://www.ocworkbench.com/2002/ecs/k7s5abios/cheepobios.htm

ja miałem poprzednio taką płyte i z tego co wiem to nie można zmieniac biosu w windzie. Zrobiłeś sobie kopie zapasową starego biosu? Od tego trzeba zacząć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I czy mozna zrobic to z poziomu Windowsa, ponoc tak tylko nie wiem jak i jakim programem, moze ktos poradzic?

Na mojej DFI robie to pod XP WinFlash'em. Nie wiem jak współpraca Twoje płyty z nim będzie przebiegać ale całość trwa prosto szybko i bezpiecznie (chyba że napięcie siądzie)

rateN >>>Zasada jest prosta - działa nie naprawiaj!!!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maycel skopiowanie plików systemowych na dyskietke nie pozwoli Ci z niej zbootować bez bootsectora. Obrazy i programiki do tworzenia bootujących dyskietek znajdziesz tutaj. Dopiero po stworzeniu takiej dyskietki i wrzuceniu flashera oraz BIOSa możesz przystępować do pracy.

Oczywiście są programy do robienia tego pod Windowsem, lecz nie polecam Ci takiego rozwiązania bo po restarcie możesz już zostać z czarnym ekranem. Wbrew pozorom dla Windowsa to niecodzienna sytuacja grzebanie w BIOSie podczas pracy systemu i może on zareagować swoją ulubioną czynnością - zawiesić się lub walnąć BSODa.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak jest nopisane powyżej:

może pomóc w wydajności całego komputera zależy czy potrzebujesz aktualizacji (stary sprzęt, stara płyta to nie wiem po co Ci nowy B IOS)

operacja zależy od sterowników i płyty jaką masz, jak również są programy do bezpiecznej zmiany BIOSu, generalnie jeśli wszystko zrobisz odbrze pod instrukcję to będzie OK byleby nie siadło Ci napięcie w trakcie :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tedy pozostaje serwis albo... Chyba, ze posiadasz płyte z wyjmowalną kością bios'u i masz znajomego z taka samą płytą : ) EW mozesz mieć 2 kostki. Tak na prawdę o awariach podczas aktualizacji słyszałem 2 razy...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcja S.M.A.R.T nie jest potrzebna. Ona prawie zawsze będzie wykrywała błędy w dysku ponieważ sprawdza dysk bardzo szybko a nie zawsze dokładnie. U mnie w nowiutkim dysku znalazła błedy chociaz skanowałem zaawansowanymi programami i nic nie wykryło. A co do aktualizacji biosu to tez jest bez potrzeby.. Owszem gdybys miał np: Podstawke pod C2D a za pół roku kupiłes sobie quada do aktualizacja biosu jest wskazana ale w twoim przypadku jest to bez sensu. Istnieje ryzyko awarii i co w tedy? Lepiej zostaw tak jak jest:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...