Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

skarpet9

Rozwiązany: Kilka systemów operacyjnych na jednym komputerze, a stabilność systemu

Polecane posty

Mam kilka pytań związanych z systemami operacyjnymi

Po pierwsze, czy na jednym komputerze mogą być zainstalowane dwa systemy Windows (np. XP 32bit i 7 64bit)?

Mam w laptopie dwa dyski 250GB i wyglądałoby to tak:

Dysk 1:

Partycja C: (z Windows XP)

Partycja D: (programy & gry)

Dysk 2:

Partycja F: (różne pierdoły)

Partycja X: (Windows 7)

Partycja Y: (Linux Ubuntu)

Partycja Z: (Linux Mandriva)

(podkreślone=hipotetyczne)

Czy powyższy podział byłby możliwy??

Po drugie, czy mając zainstalowane dwa Windowsy zawartość dysków byłaby wspólna, czy na przykład antywirus lub jakąkolwiek grę musiałbym instalować i tu i tu - chodzi mi o zajmowanie miejsca na dysku - czy każdy system miałby wszystko własne, czy gry i programy mogłyby być wspólne??

Po trzecie czy taka ilość systemów oper. wpływa na stabilność/niestabilność komputera?

Po czwarte czy dałoby się w BIOS-ie swobodnie wybrać odpowiedni system przy starcie?

Po piąte jaki Windows 7 lepiej wybrać - 32, czy 64bit??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to możliwe do przeprowadzenia (u siebie mam jeszcze bardziej zawiłą konstrukcję). Programy trzeba instalować dla każdego systemu osobno inaczej mogą nie działać, lub działać dziwnie.

Jeśli chodzi o start systemów, to rozwiązuje się to za pomocą odpowiedniego ustawienia bootloaderów. Jeśli będziesz instalował systemy w kolejności:

1. XP

2. Windows 7

3. Linuksy,

to wszystko się samo ustawi (no przynajmniej powinno) i przy starcie kompa (po zniknięciu ekranu BIOSu) będziesz miał menu, w którym można wybrać co chcesz uruchomić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Można mieć bez problemów dwa Windowsy na jednym kompie. Pamiętaj tylko, że do instalacji 64-bitowego systemu jest wymagany procesor 64-bitowy.

Przedstawiony podział powinno dać radę zrealizować, przy czym najprościej będzie chyba wgrywać systemy w kolejności Xp-Win 7- Linuxy, ze względu prostszą(mniej problemową) konfigurację bootowania tego wszystkiego z poziomu linuksów

2. Obawiam się, że w zdecydowanej większości przypadków nie będzie możliwości pojedynczego instalowania oprogramowania, tak aby działało na obu systemach.

Same partycje będą widoczne spod obu windowsów(prócz tych linuksowych, żeby je zobaczyć trzeba się zdrowo nagimnastykować z tego co słyszałem, sam się w to nie bawiłem). Spod linuksa będziesz miał dostęp do wszystkich partycji.

3. Wpływ na stabilność. Systemy będą pracować niezależnie, więc powinny się zachowywać normalnie i być tak samo stabilne jak w jednosystemowym wypadku. Problemy mogą Ci się tworzyć, przy ew. potrzebie wgrania na nowo któregoś z windowsów, ale jest to do przejścia przy odrobinie cierpliwości i wytrwałości.

4. Jeśli sobie to sensownie zorganizujesz (poinstalujesz w odpowiedniej kolejności i odpowiednio skonfigurujesz GRUBA), to będziesz miał możliwość wyboru każdego z systmów przy starcie kompa.

5. Jak masz procka 64-bitewego to bierz i taki system (aczkolwiek 32-bitowy też Ci ruszy). Jeśli masz procesor 32-bitowy, to będzie Ci działał tylko system 32-bitowy.

BTW Linuksy też występują w wersjach 32 i 64 bitowych.

EDIT: Widzę ubiegł mnie Sevard nieznacznie (ale ja wolno piszę :P), no ale widzę również, że się raczej zgadzamy, więc wróży to dobrze Twoim pomysłom :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...