Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Basia

Czy opłaca się kupić nową kartę graficzną

Polecane posty

Cześć

Ostatnio mój wiatraczek przy karcie graficznej głośno chodzi, dlatego zastanawiam się czy nie opłaca się lepiej kupić nowej, lepszej karty zamiast wiatraczka. Nie wiem czy nowa karta przy obecnym sprzęcie będzie wydajna. Jeśli zmiana będzie korzystna to jaką kartę proponujecie w cenie około 300 zł.

Mój sprzęt:

- procesor AMD Athlon 5600+ Sock.AM2

- płyta głowna Gigabyte GA-M56S-S3

- RAM 2 GB

- obecna karta graficzna GeForce 8600GT 256MB, 128 BIT

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz zasilacz?

Co do pytania to można rozważyć GF GT240 lub Radeona HD5670.

Co do pytania czy się opłaca: Tak według mnie jeszcze można włożyć do tego komputera jakąś mocniejszą kartę, potem dodasz 1-2 GB RAM'u, Phenoma II i Ci jeszcze chwilę posłuży.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz wiem czemu sprzedawca polecił ten zasilacz 2 lata temu :dry:

Jak nie będzie działał z nową kartą graficzną to wymienię i go (mam nadzieję że da radę).

Rozglądałam się za kartami graficznymi, i co myślicie o tych kartach:

1. http://allegro.pl/zotac-geforce-gt240-512m...1359613103.html

2. http://allegro.pl/sapphire-hd5550-ac-512mb...1359950430.html

3. http://allegro.pl/gainward-gt240-512mb-ddr...1360410049.html

4. http://allegro.pl/bezglosna-his-hd5570-102...1371065747.html

Która najbardziej by zdała egzamin, i czy jest szansa że mój "wspaniały" zasilacz da radę dostarczyć energii ?

Na opakowaniu pisze, że zasilacz ma:

- +3,3V - 30A

- +5V - 30A

- +12V1 -20A

- +12V2 - 20A

- -12V -0,6A

- +5Vsb -2,5A

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tej czwórki najlepiej prezentują się oba GT 240. Z zasilaczem bym nie ryzykował i wymienił przed kartą. Trochę by było szkoda gdyby poszedł z dymem i przy okazji coś ze sobą zabrał. A Qoltec należy do kategorii "nie znasz dnia, ani godziny". Może działać przez kilka lat, ale równie dobrze może mu odbić po włożeniu nowej karty i dokona efektywnego samounicestwienia przy okazji pociągając za sobą inne podzespoły.

Inna sprawa jest taka, że do zasilenia Twojego komputera wystarczyłby porządny zasilacz 350W (taki jak np. ten), do tego karta pokroju Radeon HD 3850 (można znaleźć na allegro w cenie 150-200 zł).

PS. Na opakowaniu można wypisywać różne cuda. Problem w tym, że nie zawsze mają one pokrycie w rzeczywistości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż ja mam qulteca i powiem ci że możesz się mylić. Choć nie zaprzeczam że jest kiepski. Bo bez problemu na stresie daje radę..

A mam mocny model karty graficznej..I daje radę bez spocenia.

Więc mam pewne zastrzeżenia.

Choć mam w kącie OCZ 500W.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@b14ck123:

Mogę się mylić, nie jestem nieomylny i wszechwiedzący. Kłopot w tym, że trudno mi znaleźć "czarną listę zasilaczy" na której Qoltec by nie figurował, a widziałem już ich sporo.

Inna sprawa to jego moc - 525 W. Przy obciążeniu rzędu 40% (jak widać tu podobny zestaw pobiera max. ok. 200W) może się jeszcze jakoś trzymać. Ciekawym tylko co by było, gdyby podłączyć go do zestawu który naprawdę potrzebuje 500W.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MikaelDorren:

No cóż nie jestem wszech wiedzący i w ogóle jak twierdzisz, bo aktualnie sprawdzam ten zasilacz cały czas, i dlatego mam wątpliwości czy jest z czarnej listy tym bardziej że znam regułki, jak jest zbudowany zasilacz z czarnej listy.

Więc mam też zastrzeżenia do twojej wypowiedzi, co nie zmienia faktu że wcale taki good nie jest. Nawet w napięciach. I długości przewodów i opisie, jaki podał producent.

A gdyby zestaw potrzebował 500W to chyba logiczne że trzeba dostosować do niego odpowiednią wartość by chodził bez żadnego ale.

Choć miałem w serwisie przypadek że cheftiec 600W wysiadł prędzej niż qultec który koleś wymienił po miesiącu użytkowania. To też o czymś świadczy, dlaczego mogę się wykłócać..

Tym bardziej że do każdego sprzętu podchodzę bardzo dokładnie nim stwierdzę czy jest dobry.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quolteców akurat ja na czarną listę bym nie dawał. To w większości są HuntKeye ze wszystkimi tego faktu plusami i minusami (przede wszystkim zawyżona moc). Nie jest to może wyższa półka, ale też nie czarna lista. Innymi słowy nie sądzę, by ten zasilacz był jakimś sporym zagrożeniem, choć jak wszędzie różne rzeczy się zdarzają, ale wybór bym zostawił autorowi.

Tak swoją drogą pewien user tego forum miał czarną listę, na której znajdowało się CWT. Tego usera już tu nie ma, ale na innych forach nadal ma tego byka w spisie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na totalnie czarną listę do Codegenów, Tracerów, Mustangów, Logiców itp. też by go nie wciągał (bardziej na taką o zabarwieniu któregoś z odcieni szarości ). Samo występowanie tu zjawiska zawyżania mocy sugeruje baczniejsze obchodzenie się z takim PSU.

I tu pojawia się problem, który sygnalizowałem wcześniej. Nie da się ze 100% pewnością określić czy zasilacz jest dobry czy zły, skoro zestaw do którego jest podpięty ma problemy z wykorzystaniem połowy zadeklarowanej przez producenta mocy.

Postąpić można dwojako. Albo kupić zasilacz z wyższej półki o mocy wystarczającej do zasilenia takiego komputera (dobre 350W by tu wystarczyło), albo kupić samą kartę (przy okazji - wyszło mi z obliczeń na tej stronie, że GT240 pobiera mniej prądu niż 8600GT) i mieć nadzieję, że zasilacz wytrzyma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję, że tyle osób włączyło się do dyskusji. Na obecnym sprzęcie zasilacz spisuje się dobrze, komputer nie wyłącza się ani nic. Więc jeśli np karta graficzna Zotac Geforce GT240 512MB GDDR5 jest dość dobrą kartą http://allegro.pl/zotac-geforce-gt240-512m...1359613103.html i pobiera tyle samo prądu to może warto spróbować. Ważne żeby nic żaden podzespół nie został uszkodzony (spalony). Ja się nie znam na tych rzeczach, dlatego pytam Was o zdanie. Nie wiem czy ta karta pasuje do płyty głównej, która karta graficzna jest wydajna oraz o markach zasilacza

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż ja mam qulteca i powiem ci że możesz się mylić. Choć nie zaprzeczam że jest kiepski. Bo bez problemu na stresie daje radę..

A mam mocny model karty graficznej..I daje radę bez spocenia.

Więc mam pewne zastrzeżenia.

Choć mam w kącie OCZ 500W.

Ja bym wymienił ten zasilacz skoro masz porządny na zbyciu :)

Co do karty to znajomy na 240 śmiga na prawie wszystkich grach w pełnych detalach z AA, tylko że on ma monitor 19 i max rozdzielczość 1440. To też musisz wziąść pod uwagę. Bo gdy masz monitor HD to gry na niższych rozdzielczościach będą nienaturalne i rozciągnięte. Dlatego jak masz większy monitor to lepiej wziąć mocniejszą kartę.

Miałem tą co ty niedawno, ale do rozdzielczości powyżej 1024 się nie nadaje

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie znam na tych rzeczach, dlatego pytam Was o zdanie. Nie wiem czy ta karta pasuje do płyty głównej, która karta graficzna jest wydajna oraz o markach zasilacza

Jeżeli zarówno karta jest na złączu PCI-E x16, a płyta ma takie gniazdo, to nie ma możliwości by nie pasowały. Wydajność karty można sprawdzić na różnych portalach internetowych, np. wspomniany wcześniej techpowerup. Co do zasilaczy - w internecie można znaleźć masę linków z tzw. czarnymi listami (wystarczy wpisać w google "czarna lista zasilaczy", kilka wyników powinno wyskoczyć). Można się kłócić, czy są one zgodne z rzeczywistością (może zdarzyć się przypadek, że autor umieścił zasilacz na takiej liście gdyż go nie znał, choć to raczej rzadko spotykany przypadek ), ale jeżeli znajdziemy jakiś egzemplarz w kilku niezależnych od siebie źródłach to raczej można skłaniać się ku poglądowi, ze coś z nim może być nie tak. Poza tym istnieją zasilacze, które na czarną listę się nie kwalifikują, ale jednocześnie mają wady które wykluczają je jako polecane (np. niezbyt dobrej jakości komponenty, zawyżona moc (co innego w rzeczywistości, a co innego na nalepce)). Ostatnią grupę stanowią zasilacze polecane, czyli produkty co do których jest pewność, że przeważnie są wykonane z dobrej jakości materiałów, a moc ciągła odpowiada tej na tabliczce. Tu małe wyjaśnienie - jak nazwa wskazuje moc ciągła to ta, jaką zasilacz jest w stanie podać stale. Producenci tańszych zasilaczy często na tabliczkach znamionowych umieszczają moc szczytową, osiąganą w krótkim czasie. I potem sprzedają jako 600W produkt, który ma kłopoty przy 400W (albo i mniej). Do polecanych zasilaczy należą produkty sprawdzonych producentów (np. FSP Group (Fortron), Seasonic, Sirtec, Delta, ATNG, CWT, Enhance Electronics itd.) sprzedawane pod rożnymi markami (np. Chieftec, Antec, OCZ, Corsair, CoolerMaster (choć tu nie wszystkie cieszą się dobrą prasą ), Tagan itp.).

A co do samej karty - za taką cenę (do 300 zł) warto poszukać na allegro HD 4850. Ma wyższą wydajność niż GT 240, a pobór mocy zestawu z nią wygląda mniej więcej tak.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radeon 5670 jakimś demonem wydajności nie jest (choć i tak jest dużo lepszy w porównaniu z tym, co teraz siedzi w Twoim komputerze), prezentuje poziom +/- GF 9600 GT. Lepiej nawet trochę dołożyć i wziąć lepszą kartę. Zasilacza 500W też nie potrzeba (te wymagania są zawyżone, do 5670 wystarczy dobre 350W). Inna sprawa, że zasilacz lepiej kupić nowy niż używkę z allegro (z tymi nigdy do końca nic nie wiadomo).

Zasilacz proponowałbym taki (spokojnie uciągnie zestaw nawet po wymianie procesora i dużym podkręceniu), a kartę - np. taką lub rozejrzałbym się za jakimś HD4850.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...