Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

mw2fan

Rozwiązany: Czy da się przenieść licencję na system?

Polecane posty

Zgodnie z wyrokiem niemieckiego Sądu Najwyższego jeszcze z roku 2000 postanowienia z EULA dla oprogramowania OEM zakazujące przeniesienia licencji na inny sprzęt są niezgodne z obowiązującymi przepisami dotyczącymi praw autorskich i oprogramowania. Microsoft traci prawo do dysponowania oprogramowaniem w tej kwestii po jego sprzedaży. U nas, jak i w całej UE istnieją identyczne pod tym względem zapisy co w Niemczech.

W praktyce nie można powiedzieć czy wymiana podzespołu jak np płyta gł. jest złamaniem licencji, za które przy obowiązujących przepisach MS mógłby dochodzić swoich praw. Ale wyrok niemieckiego SN jest w tej kwestii równie ważny dla polaków bo mamy tak samo skonstruowaną tą część prawa.

Modernizacja lub przenoszenie windowsa na nowy komputer działa na MS jak płachta na byka, konsultant mówi wtedy że to niezgodne z licencją, ale...

Wymiana np płyty gł na inny model po awarii, ponieważ stary model nie nadaje się już do naprawy i jest niedostępny jest jak najbardziej dopuszczalna.

W firmie, którą kiedyś obsługiwałem jako serwisant mieli nawet oficjalne pismo od MS, że po awarii 3 komputerów, w których zostały wymienione płyty gł z procesorami, pamięciami i zasilaczami nie stracą na te komputery posiadanych licencji OEM.

Był w tym jeden hak, wszystkie rozmowy i ustalenia toczyły się ze stanowiskiem, że komputery zostały naprawione w serwisie producenta komputera, którym w tym wypadku był po prostu mały sklep za rogiem :D

Pamiętać należy o jeszcze jednym. MS nie wie jaki mamy sprzęt, klucz żądania aktywacji jest generowany na bazie ID sprzętu, numerów seryjnych, parametrów sprzętu odczytywanych przez system. Wszystko jest przetwarzane algorytmami stratnymi (nie można cofnąć działania) i z elementem losowego ziarna. Klucze zgodne to klucze podobne ale nie takie same. Istnieje możliwość by w specyficznych przypadkach jeden komputer przy każdej instalacji generował zupełnie inny kod. Albo aktywację wywoływało dodanie kości pamięci, ale nie np zmiana płyty gł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to jest w kwestii prawnej, ale już kilka razy zmieniałem podzespoły w kompie i musiałem na nowo aktywować windowsa. Konsultant, do którego dzwoniłem nigdy nie pytał nawet czebu chcę numer aktywujący tylko mi go po prostu dyktował.

Inna sprawa: teraz już się chyba tak nie da, ale ja kupowałem wersję OEM windowsa xp do kostki ram'u ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...