Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

mckrzysiek

Dwa dyski HDD(ATA i SATA)-problem.

Polecane posty

Witam mam ostatnio problem z poprawnym działaniem dwóch dysków na raz: ATA Seagate ST340810A (37 GB) i SATA Seagate 500 GB Barracuda 7200.12 (16MB, Serial ATA II) ST3500418AS. Na mniejszym dysku ATA mam zainstalowane dwa systemy (win XP) i na jednym windowsie starszym (instalowałem go jakieś 3 lata temu) komputer zacina się chwile po uruchomieniu systemu, a na drugim nowszym(instalowany tydzień temu) po kilku minutach, raz 15, raz 20 itp. Gdy odłączę SATE oba systemy działają normalnie. Co może powodować takie zawieszanie systemu. Szukałem na innych forach ale nie znalazłem odpowiedzi na mój problem.

Mój komputer to:

Typ procesora AMD Athlon XP, 2000 MHz (15 x 133) 2400+

Nazwa płyty głównej Shuttle AK12A

Ram SDRAM 512 MB

Zasilacz 350

Konwerter jednokierunkowy IDE / ATA na SATA 4World.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż odczyty S.M.A.R.T. dla obydwóch dysków (możesz w tym celu np. zrobić screeny z zakładką Health z HD Tune i wrzucić to na forum). Poza tym zrób benchmark w HD Tune dla każdego dysku i wrzuć screeny z wykresami na forum.

Jeszcze opisz do jakich kanałów są podłączone jakie urządzenia IDE (dyski i napędy).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odczyty S.M.A.R.T.

ffa88ff5dcd343cf.jpg

bd1badb017680a05.jpg

Benchmarki:

8c921d8bab6a8e8e.jpg

e12351f7ca55eb81.jpg

Bardzo nie wiem jak sprawdzić kanały, ale mogę napisać że dysk 40 GB jest podłączony do niebieskiego złącza ATA(chyba kanał 1), a 500 GB do złącza czarnego(chyba kanał 2).

ak12.jpg

Napędy DVD i stację dyskietek odłączyłem bo potrzebowałem miejsca dla drugiego dysku.

Aha jeszcze jedno. Podczas uruchamiania kompa zauważyłem taki komunikat:

"Secondary IDE channel no 80 conductor cable installed".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o komunikat w BIOSie, to najprawdopodobniej masz jeden dysk podłączony za pomocą taśmy 40 żyłowej i jest on ustawiony na Slave. Po wymianie na taśmę 80-żyłową ten problem powinien zniknąć.

Na obydwóch dyskach widać błędy Ultra DMA CRC, co zazwyczaj oznacza problemy z taśmą sygnałową. Wymień obydwie taśmy na nowe, to powinno rozwiązać ten mniejszy problem.

I teraz najgorsza z rzeczy. Zgraj wszystkie istotne dane z dysku, który ma 40GB, bo może on niebawem pójść w niebyt. Jest dużo realokowanych sektorów (239) oraz jeden niestabilny, który to może sprawiać problemy. Po zgraniu danych wykonaj skanowanie powierzchni tego 40GB dysku za pomocą programu MHDD (uruchamiasz program z płyty, lub dyskietki, wybierasz odpowiedni dysk i zatwierdzasz wybór enterem, następnie dwukrotnie wciskasz F4). Po zakończeniu skanowania przedstaw na forum wyniki z tabelki po prawej (tej, w której masz wartości <3ms, <10ms, <50ms ...).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, czyli widać tego bada również i tu. Poza tym widać trochę wolnych sektorów, czyli dysk nie jest w najlepszym stanie. Zrób tak. Uruchom raz jeszcze MHDD i przeprowadź kolejne skanowanie, tym razem z włączoną opcją Remap. By to zrobić odpal MHDD, wybierz dysk, następnie wciśnij F4 i w opcjach skanowania zjedź kursorami na opcję Remap i zmień ją enterem, lub spację na On. Następnie naciśnij F4, by rozpocząć skanowanie. Podczas tego skanowania MHDD będzie próbował realokować wadliwy sektor, może się jednak podczas tego procesu zawiesić, jeśli tak się stanie, to się tym nie przejmuj, tylko zresetuj komputer. Tak, czy owak po zakończeniu skanowania daj nowe odczyty S.M.A.R.T. dla tego dysku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za pomoc.

Jak na razie dwa dni prawie wszystko działa jak należy. Taśmę wymieniłem na nową ale komunikat przy starcie dalej się pojawia. Myślę że to raczej wina adaptera SATA>ATA, ale z racji tego że oba dyski działają i nie zacina mi windowsa, nie będę szukał innego. Wskazówki Sevarda bardzo mi pomogły i problem uważam za rozwiązany. Jeszcze raz wielkie dzięki!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...