Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Mormegil

Rozwiązany: Wiatrak na karcie graficznej się wyłącza w czasie grania

Polecane posty

No więc tak, siedzę sobie przed komputerem słuchawki na uszach i piszę sobie swój amatorski projekcik. Nagle naszła mnie ochota, żeby sobie zagrać w Hitmana: Blood Money. Bach, płyta w czytniku, instalka, odpalam, konfiguracja i nagle słyszę, a w zasadzie to nie słyszę wiatraka karty graficznej. Normalnie bydlak hałasuje tak, że głowa boli i myśleć się nie da (słuchawki z muzyką pomagają ;) ). Trochę mnie to zaniepokoiło, więc szybko wyłączyłem Hitmana (podkreślam, że nawet nie zdążyłem rozpocząć rozgrywki), zacząłem zamykać programy i już miałem wyłączyć komputer a tu nagle wiatraczek się włączył. O ty ... (bardzo brzydko pomyślałem) ... tak sobie ze mną pogrywasz?! Włączyłem Hitmana, sytuacja się powtórzyła.

Google: karta grafiki, zasilacz lub płyta główna. Tak, tyle wiem sam.

Planowane kroki:

nabycie miernika i sprawdzenie napięć z zasilacza,

skombinowanie innej grafiki i sprawdzenie czy z nią zadziała,

Pytania: jak mogę sprawdzić czy to nie wina płyty głównej?

Macie może jakieś porady co jeszcze mógłbym sprawdzić?

Sprzęt nie jest nowy. Ma jakieś trzy lata, do tej pory radził sobie ze znacznie cięższymi produkcjami (UT3, Dragon Age, Burnout Paradise):

Grafika: Gigabyte GeForce 8500 (nie znam dokładnej nazwy), karta była już na wymianie gwarancyjnej, zatarł się wiatrak jakieś dwa lata temu,

Mobo: Gigabyte GA-P35-DS3L,

Zasilacz: Mode com Feel 2 500 ATX,

OS: Vista Home PL Sp2 x86 OEM.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem mogą być również sterowniki od karty graficznej. Warto zobaczyć co się dzieje na innych wersjach. Jeśli to nic nie da, to rozwiązanie, które podał HammerHead jest w sumie najpewniejsze. Można również w podobny sposób pobawić się programem Riva Tuner.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestawiłem wiatrak na 100% i w życiu nie zgadniecie, wiatrak się zatrzymał. Zmniejszyłem na 99%, stoi, przy 97% zaczął wydawać z siebie dźwięki, przy 96% ruszył !? Włączyłem Hitmana, chwilę pograłem, wszystko działało.

Dzisiaj rano pojawił się nowy objaw. Komputer się nie włączył. Uruchomiły się wiatraki, słychać napędy, migają diodki. POST powinien się zakończyć pojedynczym beepnięciem, ale do tego nie dochodzi. Monitor twierdzi, że nie ma sygnału, diody na klawiaturze i myszce gasną. Po kilku restartach komputer się włączył jak gdyby nigdy nic.

Zajrzałem do instrukcji. nie ma opisane co to znaczy brak beepnięcia. Szukałem na google, wyszło mi, że zasilacz, płyta główna lub procesor.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karta graficzna prawdopodobnie świruje, a konkretnie układ odpowiedzialny za sterowanie obrotami wiatraka.

z kolei nie uruchomienie się kompa i brak sygnałów dźwiękowych bios`u może wskazywać na jakieś zwarcie dajmy na to, lub powstającą usterkę na płycie głównej.

może się okazać, że serwis okaże się niezbędny..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony mamy kartę graficzną, w której szwankuje kontroler obrotów wentylatora (warto sprawdzić starsze drivery, te najnowsze zazwyczaj nie poprawiają nic w przypadku starszych kart), a z drugiej płytę główną (to drugie sugerowane jest przez nie włączanie się PC-ta)... IMO podjąłeś dobre kroki-sprawdź jak to wygląda na innej karcie graficznej i zmierz napięcia:

Mode com Feel 2 500 ATX

Na pewno 2?

Z innej beczki-procesora nie ruszałeś? OC, zmiana ustawień w BIOS-ie-głównie chodzi mi tutaj o pamięci i FSB.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno 2?
Dokładnie to jest na nim napisane Feel II-500ATX

Z innej beczki-procesora nie ruszałeś? OC, zmiana ustawień w BIOS-ie-głównie chodzi mi tutaj o pamięci i FSB.
Nie, nie ruszałem. Gdybym ruszał to bym napisał ;) Nie wykluczone jednak, że coś się samo przestawiło, np padło podtrzymanie pamięci CMOS.

Komputer odpoczął i znowu to samo, POST nie przechodził. Co zrobiłem:

1) odłączyłem wszystkie napędy (nie dawno dołożyłem dysk) - efektów brak,

2) odłączyłem kartę sieciową (nie dawno ją dołożyłem, karta wifi, teoretycznie może powodować zakłócenia) - efektów brak,

3) odłączyłem kartę graficzną, obejrzałem, odłączyłem wiatraczek wsadziłem kartę w złącze - efekt komputer się włączył,

4) podpiąłem kabel od wiatraka i podłączyłem napędy - komputer się włączył,

5) zostawiłem komputer wyłączony na kilka godzin - komputer się włączył.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o baterię podtrzymującą pamięć CMOS, to przy jej uszkodzeniu byś to szybko zauważył, bo wyświetlałyby się komunikaty i zegar by się zresetował.

Skoro pomogło wyjęcie i włożenie karty graficznej, to możliwe, że coś ją ruszyło i była źle umieszczona w gnieździe, lub też styki były zabrudzone. Jeśli chodzi o pracę wentylatora, to warto się pobawić sterownikami, bo może być tak jak napisał org, czyli, że te sterowniki, które masz nie lubię Twojej karty. Na sprawkę zasilacza mi to nie wygląda, ale w sumie napięcia i tak warto sprawdzić, bo z Feelami nigdy nic nie wiadomo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...