Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość teofi7

Rozwiązany: Linux + Windows na jednym dysku

Polecane posty

Mam Fedorę 11 na drugim komputerze - ale po raz pierwszy chcę usadzić Win + Lin na jednym dysku. Kiedyś już próbowałem ale często Linux zabijał Windowsa (lub na odwrót). Teraz chcę to zrobić dobrze.

Chciałbym zacząć od podziału na partycje, najlepiej z poziomu Windowsa, tak by przy instalacji nie było problemów. Jaki program podzieli mi najlepiej partycje, tak aby nie utracić żadnych danych?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma większego znaczenia czym to podzielisz na partycje. Ja do tego celu najczęściej używam GParted, ale sporo osób chwali sobie EASEUS Partition Manager Free.

Jakiego masz Windowsa? Który bootloader ma być pierwszy - Windowsa, czy Fedory?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wydzielasz miejsce na partycje Linuksowe.

2. Instalujesz Fedorę, ale podczas instalacji zaznacz, żeby nie instalował bootloadera do MBR, tylko do sektora rozruchowego partycji z Fedorą.

3. Uruchamiasz Windowsa i dodajesz wpis do bootloadera Windowsa, żeby uruchamiał bootloader Fedory. Można to zrobić na parę sposobów, ale najprostsze jest użycie programu EasyBCD. Tu masz instrukcję. O ile nie umieścisz bootloadera GNU/Linuksa w MBR, to wszystko powinno pójść w miarę prosto.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, partycje już zrobiłem. Teraz mi się ściąga jutro pobawię się z instalacją. A ta opcja umożliwiająca nie instalowanie bootloadera do MBR to znajduje się na jakim etapie instalacji?

post-81325-1289926626_thumb.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, dawno nie instalowałem Fedory. Na którymś etapie powinien być wybór Bootloadera i tam należy szukać. Całkiem możliwe, że będzie trzeba przeprowadzać instalację w trybie zaawansowanym, żeby coś takiego się pokazało. W razie, gdybyś się pomylił i jednak nadpisał MBR Windowsa, to można to naprawić, więc tragedii nie będzie, jeśli coś przeoczysz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, na razie odpallił się system w wersji live (z którego teraz piszę). Linuks na razie nie zawodzi - nerwostrata działa bez żadnej konfiguracji. Na pulpicie mam ikonkę install to hard drive, którą użyję i zachwilę napiszę o swoich wrażeniach...

No i wybieram opcję, tak jak na zrzucie.

-Jednak nie poszło, więc wybrałem ostatnią opcję.

--Zrzut z etapu partycjonowania... (wysyłanie pliku...)

---Póki co, wszystko jest chyba w porządku... Po zakończeniu instalacji komputer zrestartowałem z poziomu Fedory, po czym uruchomił się Windows, bez żadnego dodatkowego ekranu (to chyba dobrze?). Z poziomu Windowsa nie widać już też wcześniej utworzonej partycji. Teraz pogrzebię w ustawieniach bootowania.

----Dobra instalacja zakończona powodzeniem, oba systemy żyją w zgodzie i działa.

Teraz podstawowy problem - jak zmienić język na polski? Bo zawsze było to w instalatorze a tu.. Nigdy się nie bawiłem w zmianę języka i nie wiem, gdzie to się robi...

post-81325-1289940528_thumb.png

post-81325-1289941138_thumb.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę w necie, to należy uruchomić menu systemowe i następnie iść taką ścieżką: System > Administracja > Język, powinno się pokazać menu wyboru języka. Być może będzie trzeba jeszcze doinstalować jakieś pakiety, ale to powinno wystarczyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też znalazłem to w Google, niestety u mie takiej ścieżki nie ma - ogólnie przejrzałem już wszytkie menu z opcjami. Ale jeszcze poszukam...

Oo już mam:

Najpierw za pomocą menadżera pakietów (nie kojarzę z czego korzysta Fedora) zainstaluj pakiet:

kde4-l10n-pl lub o podobnej nazwie oraz pakietu locales-pl - oczywiście nazwy pakietów mogą się nieznacznie różnić między dystrybucjami.

Potem w terminalu wpisz komendę:

systemsettings

-zainstalowałem to pierwsze (kde4-l10n-pl) ale tego locales-pl to po prostu.. nie ma?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A spróbuj w konsoli wpisać:

su -c 'system-config-language'

i zobacz, czy wtedy coś wyskoczy. Jeśli nie, to język można przestawić przez modyfikację paru pliku

/etc/sysconfig/i18n

Zmienną LANG trzeba tak ustawić:

LANG="pl_PL.UTF-8"

Następnie doinstalować pakiety językowe i powinno być ok.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyskoczyło

command not found

Zaiste poszukałem tego pliku (/etc/sysconfig/i18n) jednakże nie mogę go edytować - pojawia się dźwięk braku dostępu gdy chcę coś zmienić w tym pliku. Co ciekawe, nie mogę się zalogować na roota - wyskakuje nieprawidłowe hasło, pomimo że przy innej czynności wymagającej potwierdzenia hasłem roota nie było problemu... Najpierw więc będzie trzeba chyba uzyskać jakoś dostęp do konta root.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...