Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

proud

Kupno systemu

Polecane posty

Jako że zamówiony z Waszą pomocą komputer już do mnie przyszedł i śmiga bez problemów, to teraz część druga "zakupów". ^^ Na razie zainstalowałem na nim jedyny posiadany przeze mnie system Win XP 32bit BOX. Jednak stwierdziłem, że trochę szkoda mi nowego sprzętu na męczenie go tak starym OS'em. No i zdecydowałem się na Windows 7...

Kupować mam zamiar w sumie tylko i wyłącznie w Morele.net, ponieważ przy okazji zakupu systemu muszę kupić drugą kość ramu (a Morele.net mam w Warszawie :)).

No i pytania:

- Jaką wersję systemu wybrać? Windows 64-bit Home Premium, czy Professional? Znalazłem coś takiego i tutaj napisane jest, że HP nie ma możliwości uruchamiania programów/gier w trybie zgodności z Win XP. Prawda to?

- Kupować wersję OEM, czy lepiej dozbierać do BOX? Z drugiej strony BOX jest dość drogi i nie wiem czy będę miał ponad 600 złotych na taki system... Tylko co z OEM, jak np. będę aktualizował BIOS na mobo?

W sumie chyba tyle chciałem się dowiedzieć i jeśli ktoś udzieli mi odpowiedzi to będę usatysfakcjonowany. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że z wersją Upgrade mogą być problemy - u mnie w firmie te "upgrade'y", które przyszły z laptopami Toshiby działały jak normalne płytki instalacyjne, ale już te normalne, MSowe, nie chciały się bootować - nie było więc możliwości zrobienia czystej instalki.

Oczywiście do czasu, do którego nie znalazłem rt7lite. : )

Jeśli więc nie przeszkadza Ci ryzyko, że będziesz instalował system z wypalonej, a nie tłoczonej płytki, bierz Upgade - cenowo wychodzi fantastycznie.

Co do wersji - o ile dobrze pamiętam to "uruchamianie w trybie XP" to nic innego jak zainstalowany Windows XP na VirtualPC 2007. Możesz więc dokładnie to samo zrobić za pomocą VirtualBox.

Problem w tym, że żeby zainstalować XPka na maszynie wirtualnej musisz mieć kolejny klucz licencyjny, dokładnie tak, jakbyś go instalował na normalnym komputerze. Jeśli więc będziesz kupował wersję Upgrade, to nie ma takiej opcji - w przypadku "trybu XP" używasz tego samego klucza co na komputerze macierzystym.

Inna sprawa, że ja jeszcze chyba nie miałem jakichś kosmicznych problemów z grami, a też nie mam "trybu XP" (procesor nie obsługuje wirtualizacji, god damn...). Bywają, owszem, problemy niewielkie, ale wszystko da się zwalczyć przy pomocy grzebania w .ini lub trybów zgodności.

Podsumowując - jeśli nie przeszkadza Ci wersja Upgrade, weź sobie Professional. Jeśli chcesz mieć wszystko z oryginalnych płyt - weź Home Premium BOX lub OEM.

Aha - co do OEM - to jest nadal nie jasne. Jak się zadzwoni do MS Polska, to Ci powiedzą, że jeśli sam sobie składałeś kompa, to możesz instalować OEM i będzie OK.

Można to też (chyba) obejść - w nowym zapisie chodzi wyłącznie o to, że komputer z systemem OEM może być przez jedną osobę tylko złożony i następnie odsprzedany drugiej. Pozbieraj więc faktury za zakup, "sprzedaj" komputer razem z systemem np. bratu, czy ojcu (byle był na to jakiś formalny dokument) i już - formalnie - będziesz system builderem, który legalnie złożył i sprzedał użytkownikowi końcowemu sprzęt.

Alternatywnie, żeby mieć tylko troszkę mniejszego moralnego kaca, niech to ktoś z rodziny "sprzeda" sprzęt Tobie - wtedy będziesz nawet formalnie jego właścicielem. : )

Jeśli mówię tutaj bzdury, albo nakłaniam do kradzieży, to niech mi to ktoś wytknie. To jest takie moje "głośne myślenie", a nie żadna prawnie poprawna metoda.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jednak zdecyduję się na OEM - raczej nie znajdę dostateczni dużo forsy, by zainwestować w BOX, a komputera też dość często nie zmieniam, więc te kilka lat mi wystarczy. :) Tylko mam obawy, czy np. aktualizacja BIOS'u płyty głównej, usterka płyty głównej (wymagająca naprawy gwarancyjnej) nie zaowocują tylko stratą pieniędzy... Teraz mam XP BOX i instaluję go sobie jak często chcę i problemów nie ma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W razie problemów z płytą główną MS Polska nie robi problemów, tyle tylko, że być może będziesz musiał przeprowadzić aktywację przez telefon. Aktualizacja BIOSu nie przeszkadza, bo nie zmienia ona numeru seryjnego płyty. W przypadku posiadania XP w wersji BOX możesz zakupić Upgrade do Windows 7 Home Premium i ja właśnie tą opcję proponuję. Plusy są dwa. Po pierwsze w wersji BOX (a więc i Upgrade) masz dwie wersje systemu, czyli x86 oraz x64, po drugie jest to BOX, czyli nie ma problemów z przenoszeniem. Wada jest taka, że trzeba będzie ciut kombinować, żeby przeprowadzić czystą instalację, ale nie jest to aż tak skomplikowane, żeby to był duży problem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że trochę nie ten dział, ale zadam pytanie w tym temacie - żeby kolejnego nie zakładać.

Mam na razie GoodRam 2GB DDR3 1333MHZ. Czy kupują drugą taką kość (identyczną) mogę ją "włożyć" i system automatycznie wykryje większą ilość pamięci, czy po takiej operacji czeka mnie kolejny format? :/

Oraz drugie pytanie... Czy pamięć włożona by pracowała w Dual Channel działa szybciej, czy nie ma różnicy? Oraz czy kupując drugą taką pamięć jak mam mogę ją właśnie w owym Dual Channel użyć?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kupują drugą taką kość (identyczną) mogę ją "włożyć" i system automatycznie wykryje większą ilość pamięci, czy po takiej operacji czeka mnie kolejny format? :/

Wszystko będzie działało jak należy bez formatu. Co więcej, jeśli włożyłbyś inną kość, ale pasującą do Twojego kompa, to też by to działało bez formatu.

Czy pamięć włożona by pracowała w Dual Channel działa szybciej, czy nie ma różnicy?

Sama pamięć działa z tą samą szybkością, jednakże komputer jako całość działa nieco szybciej.

Oraz czy kupując drugą taką pamięć jak mam mogę ją właśnie w owym Dual Channel użyć?

Najprawdopodobniej możesz, choć czasem są problemy, gdy kości nie są sparowane. W każdym bądź razie niczego nie uszkodzisz, jeśli spróbujesz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Sevardzie. :) Jak zwykle odpowiedź konkretna i rzeczowa - piwo bym Ci postawił. ;)

To jeszcze jedno, ostatnie pytanie dla którego nie chcę zakładać nowego wątku - bo po co? Czy zmiana kabla z D-SUB (VGA) na DVI-D da mi znaczną i odczuwalną zmianę jakości obrazu? Według laika (mnie ^^) sygnał cyfrowy powinien mieć jakość odczuwalnie lepszą, ale czy jest tak w rzeczywistości?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...