Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

sUk

Radiator GeForce 9600M GT

Polecane posty

Witam

Zwracam się z nietypową prośbą - zamierzam wymieć chłodzenie w swoim GF9600M GT. Problem w tym, że seryjne chłodzenie posiada wydajność cieplną około 11W, natomiast włożony przeze mnie GF9600M GT wydziela 23W, w związku z czym wentylator włącza się dość często (karta się nie przegrzewa, ani nic z tych rzeczy).

I tu pojawia się moje pytanie - czy ktoś mógłby zmierzyć odległość zarówno po przekątnej jak i równolegle między otworami mocowania chłodzenia w kartach PCI-E (bo AGP zapewne mało kto już używa)? W moim GF 9600M GT wynoszą one około 42mm równolegle i około 57mm po przekątnej. Czy chłodzenie ze stacjonarnych kart ma podobne wymiary? Nie muszą to być karty potwory - przy takiej ilości ciepła wystarczą zapewne chłodzenia z GF2, GF3 i GF4. Na początek zależy mi na znajomości wymiarów między punktami mocowań. A jeśli ktoś byłby tak miły i podał jakieś chłodzenie o jak najniższej wysokości i koniecznie pasywne - byłbym dozgonnie wdzięczny.

Poniżej fotki mojej sytuacji :

20101102148.jpg

Jeśli wstawiłem do złego działu, to przepraszam - naprawdę nie wiem gdzie to może pasować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie zewnętrze już mam, teraz po prostu chcę się trochę pobawić jakimś nowym. Aczkolwiek widzę, że będzie ciężko dobrać odpowiednio niskie i z odpowiednio usytuowanymi otworami do montażu. No i co z tego wyjdzie pozostaje wielką niewiadomą. Myślałem nad wymontowaniem pasywnego chłodzenia z jakiejś karty, ale nadal nie znam wymiarów :/.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieda się takich wewnętrznych chłodzeń dla notebooków po prostu niema. Gdyby chodziło o procka to jakiś exotyk może by się znalazł (dla zapaleńców: nic nie gwarantuje), kiedyś o czymś takim słyszałem... z drugiej strony po co ci dla takiej karty (no raczej czipu ;-) ) jeszcze dodatkowe chłodzenie? Sprawdż najpierw Furmarkiem ile on/ona sie w ogóle grzeje bo jeżeli nie więcej niż 80C to i tak niema co panikować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, i w zupełności się zgadzam. W spoczynku osiąga około 50 stopni, natomiast po godzinie Furmarka równo 70 stopni. Nie chodzi mi o zbijanie temperatury, raczej o takie jej zbicie, żeby wentylator w laptopie nie włączał się tak często. Sposobem na poradzenie sobie z tym jest obniżenie napięcia dostarczanego w stresie, ale wiąże się to ze spadkiem wydajności, a tego żaden człowiek używający komputera do grania, by nie chciał ;). Chodzi mi o spory blok miedzy, najlepiej dobrze użebrowany, aby podkładka dmuchając rozpraszała ciepłe powietrze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylator musi się włączać, bo wydzielane jest ciepło. :) Siłą rzeczy musi się kręcić, więc o to bym się nie martwił. Lepsza podstawka nie sprawi, że ciepło będzie gdzieś znikać.

EDIT - A spory blok miedzi po prostu zaprojektuj i wytnij w jeszcze większym kawałku miedzi na obrabiarce. Pytanie tylko - czy się opłaca?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

70C w furmarku w notebooku to bardzo dobry wynik... większość Notebooków osiąga takie temperatury

po 2 minutach w np. WoWie

Mógłbyśpo prostu pracować przy laptopie ze zdjętą pokrywką nad GPU... o ile jeszcze tego nie robisz.

Po drugie możesz spróbować za pomocą np. MSI Afterburner obiżyć Napięcie na GPU nie obniżając zegarów. Najlepszym sposobem jest obniżać napięcie o 0,1V - 0,15V, i sprawdzić stabilność aż do najniższej możliwego napięcia. Ważne przy tym jest żeby trzymać karte w 3D mode... na normalnym desktopie daje niższe napięcia niż w grze (sądze że wiesz o tym lecz nigdy nic nie wiadomo).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tego też próbowałem :( ale niestety klatki uciekają pomimo takiego samego taktowania. Pozostaje dziś zabawa taktowaniami w NiBitorze. Ktoś wie, czy jeśli korzystam z Windows Aero to karta działa w trybie 3D czy 2D? Oczywiste wydaje mi się 3D, ale wole się dla pewności zapytać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...