Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

yojc

Rozwiązany: Awaria dysku w macierzy RAID

Polecane posty

Witam...

Posiadam w komputerze dwa dyski Samsung HD502HJ. Siedzą one w obudowie CM 692 Advanced i są bezpośrednio chłodzone 14mm wentylatorem. Na tych dyskach posiadam dwie macierze: RAID0 (831GB) i RAID1 (50GB) - w tej kolejności.

Reszta specyfikacji komputera: http://yojo2.ids.pl/komp.txt (PC#3 - na razie niepodkręcony).

Dzisiejszego pięknego dnia wróciłem sobie do domu, odpaliłem komputer i wyszedłem na chwilę z pokoju. Po powrocie zastałem komputer zawieszony na szarym ekranie (prawdopodobnie zaraz przed/po ekranie Zapraszamy). Myślę sobie że nic się nie stało, to go resetuję. Na ekranie kontrolnym macierzy zobaczyłem niepokojącą rzecz... otóż przy jednym z moich dysków był na czerwono napis, że wystąpił błąd. Natomiast przy macierzy RAID1 widnieje status "Degraded".

W każdym razie Windows uruchamia się normalnie i bez zgrzytów. W zachowaniu systemu nie widać nic niepokojącego - działa jakby się nic nie zdarzyło; wszystkie dane wydają się być na swoim miejscu. Intel Matrix Storage Console powtarza to co mówił ekran kontrolny - na dysku #1 wystąpił błąd, a macierz RAID1 jest niekompletna. Dodam, że IMSC w trayu mi wywala wiadomość że to macierz RAID0 nawala (?! - możliwe, że jakiś błąd w programie skoro się to info nie pokrywa z innymi).

Raport SMART: http://yojo2.ids.pl/smart.txt (daję na zewnętrznym serwie co by się tabulatory nie rozjechały).

Co więc należy teraz zrobić. Zignorować błąd czy podjąć jakieś zdecydowane kroki?

Liczę na waszą pomoc. Jak potrzeba więcej info czy mam przeprowadzić dodatkowe testy - walcie śmiało. W końcu chodzi o dane - to nie przelewki :P Świat mi się może nie zawali po ich utracie, ale mimo wszystko byłoby mi ich szkoda.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Status degraded oznacza poprawną pracę dysku logicznego, lecz jeden lub więcej dysków uległ/y awarii. Patrząc na SMART wszystko jest w porządku. Może chwilowe zdarzenie wywołało ten komunikat i teraz on występuję. Spróbuj przepiąć kable i zresetować BIOS.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na obydwóch dyskach wystąpiły błędy zaspisu, więc to może być przyczyna. Poza tym na obydwóch dyskach wartości przy G-sense Error Rate są niezerowe, co oznacza, że dyski były narażone na wstrząsy, lub wibracje. Należy sprawdzić, czy dyski są dobrze zamontowane w zatokach. Poza tym dyski wyglądają dobrze.

Najpierw sprawdź jeszcze raz, czy komunikat nadal występuje. Jeśli tak, to gdzieś w oprogramowaniu macierzy powinna być opcja naprawy macierzy (rebuild, lub synchronize). Użyj jej, by naprawić macierz RAID1. W przypadku macierzy RAID0 jest większy problem i miejmy nadzieję, że to program wariuje, co jest możliwe. Napraw RAID1 i zobacz, czy komunikaty nadal występują.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec tak...

Przepięcie kabli i reset BIOSu nic nie zmieniło.

Dyski są zamontowane porządnie w obudowie - nie są luźne (tzn. nie drgają).

W oprogramowaniu (czy to w tym odpalanym przed uruchomieniem systemu, czy też tym zainstalowanym w systemie) nie mam opcji rebuild/synchronize ani innej która wygląda na taką. Mam za to przy dysku, w którym wystąpił błąd opcję "Oznacz jako normalny" - mam jej użyć?

Co do RAID0 to ani ekran kontrolny ani oprogramowanie nie zgłaszają z nią błędu - wyświetla się to tylko w trayu. Pewnie więc jest to zwykły błąd i ten komunikat miał dotyczyć RAID1.

// edit: oznaczyłem jako normalny i problem rozwiązany.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...