Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Delmaq

Rozwiązany: [Linux] Nie działają słuchawki w OpenSuse 11.3

Polecane posty

Witam. Otóż mam mały problem. Nie działają mi słuchawki tzn. nie wydobywają z siebie dźwięku. Próbowałem grzebać w mikserze i w innych głębszych opcjach ale nic z tego. Gdzies wyczytałem, że trzeba by skonfigurować biblioteke ALSA, ale gdy wpisze w konsli jako root alsaconf, to wyskakuje tylko jakieś okienko po czym tak jakby się zawieszało i nie mam dźwięku (Znika nawet mikser). Przy ponownym uruchomieniu dźwięk nagle się pojawia :).

Tak to wygląda spod Windowsa (słuchawki wpięte w szare wejście):

post-21928-1284754052_thumb.jpg

A tu zdjęcia z Opcji w Suse :

post-21928-1284754102_thumb.png

post-21928-1284754116_thumb.png

Dodatkowo mam problem z czcionką. Wygląda ona na jakby rozmazaną i jest mało czytelna. Próbowałem zmieniać czcionki w Operze ale nic to nie dało ( w Firefoxie jest tak samo). Nie wiem gdzie szukać opcji związanych z czcionką.

Załączam screena :

post-21928-1284754238_thumb.png

EDIT : Dodam jeszcze, że pozozstałem głośniki (5 + sub) działają wzorowo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Otóż mam mały problem. Nie działają mi słuchawki tzn. nie wydobywają z siebie dźwięku. Próbowałem grzebać w mikserze i w innych głębszych opcjach ale nic z tego. Gdzies wyczytałem, że trzeba by skonfigurować biblioteke ALSA, ale gdy wpisze w konsli jako root alsaconf, to wyskakuje tylko jakieś okienko po czym tak jakby się zawieszało i nie mam dźwięku (Znika nawet mikser). Przy ponownym uruchomieniu dźwięk nagle się pojawia :).

Jaką masz kartę dźwiękową i z jakiego środowiska graficznego korzystasz? Fajnie by było, gdybyś napisał również w jakich aplikacjach występuje problem.

Spróbuj jeszcze zrobić tak:

Uruchom konsolę i wpisz w niej komendę

madplay ścieżka_do_pliku_z_dźwiękiem

Nie jestem pewien, czy odpowiedni pakiet jest instalowany z systemem, ale warto sprawdzić. Jeśli wyskoczy, że komenda jest nieznana, to daj znać.

Sprawdź jeszcze, czy z plikami wav problem też występuje, bo może być tak, że nie ma odpowiednich kodeków.

Tak na moje wyczucie, to jest coś nie tak z konfigurację pulseaudio, ale jeszcze wolę poczekać na odpowiedzi na pytania.

Dodatkowo mam problem z czcionką. Wygląda ona na jakby rozmazaną i jest mało czytelna. Próbowałem zmieniać czcionki w Operze ale nic to nie dało ( w Firefoxie jest tak samo). Nie wiem gdzie szukać opcji związanych z czcionką.

Tu jak sądzę jest jakiś błąd w konfiguracji serwera X, bo na screenie wygląda to dobrze, więc najprawdopodobniej masz źle ustawioną rozdzielczość ekranu. Uruchom program SaX2 i wprowadź ustawienia monitora ręcznie, to powinno pomóc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uhm wybacz zapomniałem o sprawach oczywistych. Karta dźwiękowa to Realtek HD Audio ALC888 (zintegrowana oczywiście).

Środowisko graficzne to KDE 4.4.4 . Problem występuje w Amarok'u, Mplayer Media Player i Kaffeine (czyli we wszystkim co mam).

Gdy próbuje wpisać tą komende występuje taki oto błąd :

linux-psfo:/home/delmaq # madplay /home/delmaq/spadam.flac

If 'madplay' is not a typo you can use command-not-found to lookup the package that contains it, like this:

cnf madplay

Nie ważne czy wpisuje jako root, czy główny user oraz jakie jest rozszerzenie pliku, pojawia się ten komunikat.

Co do tego programu sax2, to nie potrafię go znaleźć. Konsola też milczy. Mam tylko Centrum sterowania Yast :).

Wybacz ale nie orientuje si jeszcze dobrze w tym wszystkim i po prostu nie potrafię znaleźć nawet najprostszych rzeczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety w openSUSE 11.3 zrezygnowano z SaX2, a szkoda. W takim razie będziesz musiał ustawić wszystko ręcznie. Tu masz instrukcję jak to zrobić.

Jeśli chodzi o dźwięk, to otwórz to okno, które zamieściłeś na pierwszym screenie, kliknij Ustawienie > Wybierz główny kanał i sprawdź co jest tam wybrane. Poza tym uruchom YaST2, kliknij Dźwięk, tam rozwiń menu Inne i kliknij Odtwórz dźwięk testowy. Zobacz czy wtedy będzie to działać. Poza tym sprawdź również co jest na pierwszym miejscu na liście urządzeń w Konfiguracji dźwięku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak po kolei. Z czcionką problem załatwiony zrobiłem wszystko jak w opisie - jest lepiej :).

Został na razie dźwięk.

Główny kanał to master. Wcześniej już też próbowałem tam poszukać tam czy można ustawić kanał na headphones czy coś takiego, ale nic nie ma.

post-21928-1284898286_thumb.png

Dźwięk testowy, też "nie gra" w słuchawkach. Na pierwszym miejscu w liście urządzeń jest : 82801G (ICH7 Family) High Definition Audio Controller.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i działą ale nie do końca :). Juz tłumaczę. Otóż kanał Side był wyciszony bo odchaczeniu wyciszenia, słuchawki zagrały. Są jednak 2 problemy.

Na Max głośności (Master na Max i Side na Max) słuchaweczki grają cicho. O wiele ciszej niż pod Windowsem gdy głośność jest na 1/3.

Słuchawki nie reagują na kanał Headphones tzn. czy dam wycisz czy nie one i tak grają. Wiem tak ma być pewnie, bo Susek "chce" widzieć słuchawki w panelu przednim. Czy da się zrobić tak, aby kanał odpowiedzialne za Headphones tak naprawdę dotyczył Side (nie wiem jak to nazwać, przekierowanie kanałów ? Pewnie wiązałoby się to z edytowaniem pewnych plików). Tak juz kombinuje chyba za bardzo :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak widzę dwie możliwości. Jedna to edytowanie pliku .asoundrc, który znajduje się w katalogu domowym użytkownika. Niestety nie wiem dokładnie jak to zrobić i nie polecę żadnej instrukcji dla początkujących, bo żadnej nie znam. Możesz jednak przeczytać to.

Druga rzecz, to można pobawić się plikiem /etc/modprobe.d/50-sound.conf. Tak naprawdę jest to plik alsa.conf ze zmienioną nazwą. Można spróbować dopisać tam coś takiego:

options snd-hda-intel index=0 model=xxx

Za xxx wstawiasz coś z listy

ALC882/883/885/888/889
======================
  3stack-dig    3-jack with SPDIF I/O
  6stack-dig    6-jack digital with SPDIF I/O
  arima        Arima W820Di1
  targa        Targa T8, MSI-1049 T8
  asus-a7j    ASUS A7J
  asus-a7m    ASUS A7M
  macpro    MacPro support
  mb5        Macbook 5,1
  mbp3        Macbook Pro rev3
  imac24    iMac 24'' with jack detection
  w2jc        ASUS W2JC
  3stack-2ch-dig    3-jack with SPDIF I/O (ALC883)
  alc883-6stack-dig    6-jack digital with SPDIF I/O (ALC883)
  3stack-6ch    3-jack 6-channel
  3stack-6ch-dig 3-jack 6-channel with SPDIF I/O
  6stack-dig-demo  6-jack digital for Intel demo board
  acer        Acer laptops (Travelmate 3012WTMi, Aspire 5600, etc)
  acer-aspire    Acer Aspire 9810
  acer-aspire-4930g Acer Aspire 4930G
  acer-aspire-6530g Acer Aspire 6530G
  acer-aspire-7730g Acer Aspire 7730G
  acer-aspire-8930g Acer Aspire 8930G
  medion    Medion Laptops
  medion-md2    Medion MD2
  targa-dig    Targa/MSI
  targa-2ch-dig    Targa/MSI with 2-channel
  targa-8ch-dig Targa/MSI with 8-channel (MSI GX620)
  laptop-eapd   3-jack with SPDIF I/O and EAPD (Clevo M540JE, M550JE)
  lenovo-101e    Lenovo 101E
  lenovo-nb0763    Lenovo NB0763
  lenovo-ms7195-dig Lenovo MS7195
  lenovo-sky    Lenovo Sky
  haier-w66    Haier W66
  3stack-hp    HP machines with 3stack (Lucknow, Samba boards)
  6stack-dell    Dell machines with 6stack (Inspiron 530)
  mitac        Mitac 8252D
  clevo-m720    Clevo M720 laptop series
  fujitsu-pi2515 Fujitsu AMILO Pi2515
  fujitsu-xa3530 Fujitsu AMILO XA3530
  3stack-6ch-intel Intel DG33* boards
  intel-alc889a    Intel IbexPeak with ALC889A
  intel-x58    Intel DX58 with ALC889
  asus-p5q    ASUS P5Q-EM boards
  mb31        MacBook 3,1
  sony-vaio-tt  Sony VAIO TT
  auto        auto-config reading BIOS (default)

Na pierwszym miejscu jest to, co można wstawić i dalej jest krótki opis. Część opcji może działać jak należy, część może nie działać w ogóle. Możesz spróbować odszukać w Google właściwej konfiguracji dla Twojej płyty głównej, może się da gdzieś to znaleźć. Najczęściej spotyka się zdaje się pierwsze dwie opcje.

Tu masz wytłumaczone jak działa plik alsa.conf. Głowy nie dam, ale to samo pewnie da się ustawić przez YaST2, ale to sprawdzę później, bo obecnie siedzę na Gentoo.

Jeśli żadna z opcji nie podziała, to można zgłosić bug w bugtrackerze openSUSE. Paczki audio dla openSUSE tworzy zdaje się któryś z developerów alsy (przynajmniej jakiś czas temu tak było).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...