Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

rane33

Sieć w domu, a IP statyczne i dynamiczne

Polecane posty

Witam

Chciałem w domu założyć sieć pomiędzy lapkiem z Vistą i stacjonarka z XPkiem. Oba kompy łączą się z internetem za pomocą routera D-Link 524, rzecz w tym, że aby się zobaczyły muszę nadać im satyczne IP np. 192.168.0.2 i 192.168.0.3, niestety wówczas tracę dostęp do interneu bo router nadaje adresy IP dynamicznie. Próba wyłączenia dynamicznego przydzielania adresów w ustawieniach routera nie powiodła się tak jak powinna, tzn. wyłączyłem dynamiczne przydzielanie oraz przypisałem statyczne adresy według numerów MAC, rzecz w tym, że wpisywanie wówczas takich samych danych w ustawieniach Windowsa co do ustawień połączenia oraz wpisywanie bramy jako adresu routera 192.168.0.1 nic nie daje. Jak rozwiązać ten problem aby mieć internet oraz aby kompy widziały się wzajemnie w sieci? Proszę o pomoc. Być może coś do tej pory robiłem źle, także za pomoc krok po kroku od początku też będę wdzięczny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze przywróć DHCP.

Po drugie skonfiguruj router tak, aby przydzielał adresy na podstawie adresu MAC.

Win + r (alternatywnie Start > Uruchom) > wpisz "cmd" > naciśnij enter > pojawi się terminal >

wpisz "ipconfig /all" > naciśnij enter > znajdź odpowiednie połączenie (pewnie coś w stylu Karta Ethernet Połączenie Lokalne, możesz patrzeć na Adres IP, powinien być z zakresu 192.168.x.y)

Interesuje nas pole Adres fizyczny, czyli MAC.

Teraz w ustawieniach routera, w sekcji dotyczącej DHCP trzeba przypisać adres IP dla tego konkretnego MAC. Od tej pory router będzie "zawsze" przydzielał podane IP dla tej karty sieciowej. W ten sposób router jest happy bo ma włączone dhcp, Ty jesteś szczęśliwy bo masz "statyczne" IP.

Procedurę należy wykonać dla obu komputerów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...