Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

AncientLord

Słaba wydajność na dobrym PC

Polecane posty

Witam, Mam pewien problem z PC. Komputer działa normalnie w zwykłej pracy,

niemniej jednak coś mi nie gra - postaram się dokładnie wytłumaczyć

problem. Napiszę tutaj serce mojego problemu, oraz wszystkie badania i

sprawdzenia, które wykonałem czerpiąc pomoc z różnych for

internetowych. Zakupiłem nową kartę graficzną (GIGABYTE GTX460 wersja

1GB) i ucieszony zainstalowałem kilka gier - nowych i starych. Można by

powiedzieć, że wszystko jest okej, ale komputer nie jest tak wydajny, jak

powinien, bowiem w grach liczba klatek na sekundę nie jest porażająca. W

nowszych grach (od 2007 roku wzwyż) klatki stoją na poziomie średnio

25-30, a w Crysisie nawet potrafią spaść do 16. W starszych grach (typu

CS) jest ich 80-100, ale komputer kupiłem, żeby grać w nowe gry. I nie

wiadomo co jest sednem problemu - zapożyczyłem się od kolegi GeForce

9800GT, oraz przyuważyłem to samo na poprzedniej karcie (HD4890, tylko

tam dochodził efekt zwany screen tearingiem). Uszkodzenie procka, płyty

głównej i RAMu nie wchodzi w grę, ponieważ zostały wymienione na inne

egzemplarze, ponadto testy MemTestem, Orthosem itd. i nie wykryły żadnych

błędów. Karta trzyma temperaturę 50-55C, procek 45C w stressie. MSI

afterburner pokazał mi, że karta nie jest wykorzystywana w grach w 100% -

Mafia korzysta w niej z 70-80% (25-30FPS), a np. taki Crysis tylko w...

50%.

Zrobiłem kilka testów - FurMark dał karcie 1300-1600Pkt i działał na 30FPS, 3DMark 06 dał 8k w całości, Sanctuary Benchmark 2890pkt (1680x1050, AA x4, HDR). Od razu mówię, że sterowniki zarówno z płyty jak i z internetu nie załatwiły sprawy, sprawdzałem na czystych systemach Win7 i WinXP, V-Sync wyłączona - nie ma mowy, że ona ogranicza klatki. Na jednym z for zasugerowali mi awarię zasilacza, ale naprawdę nie wiem, czy wierzyć w te słowa. Dlatego pytanie kieruję tutaj. Porównałem te wyniki ze "znajomym", który ma taką samą kartę graficzną, podobne RAMy i procesor. Miał o wiele lepsze wyniki, a karta pracowała w 99%. Moja konfiguracja to: AMD Phenom II X4 925 2.8Ghz, OCZ DDR3 2x2GB AMD Black Edition, GIGABYTE MA770T-UD3, GIGABYTE GTX460 1GB, Zasilacz OCZ Fatal1ty 550W.

Zamieszczam jeszcze metryczkę z wynikami uzyskanymi w grach:

BioShock - mam 16-30FPS na rozdziałce 1680x1050, wszystko na High

Mafia II demo - 24-30FPS (podczas stania w miejscu w odludnej okolicy

40-60fps) na rozdzielczości 1680x1050, wszystko na max z wyłączonym AA

Crysis demo - 9-25 rozdzielczość 1680x1050, wszystko na high, AA OFF

Neverwinter Nights (cześc pierwsza, żeby nie było)- 7-30FPS,

rozdzielczość 1920x1080, wszystko na full, AA x4

FEAR Perseus Mandate - srednia klatek to 60, ale czasem spadnie do 40FPS,

full detale 1920x1080.

Two Worlds 1920x1080, AA x4, Najwyższe detale - 23-30FPS

Jade Empire - 1920x1080 AA x4, high details - 24-30FPS

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z twojego opisu wynikałoby, że to chyba procesor nie daje rady. Nie należy on do słabych, więc sprawa jest dziwna. W pierwszej kolejności wyłączyłbym Cool'n'Quiet (o ile jest włączone). Zobacz czy jakiś proces nie wykorzystuje bardzo procesora i ogólnie poobserwuj jakie jest jego użycie. Możesz sprawdzić czy parametry pamięci RAM są ustawione tak jak powinny. Jak to nie pomoże to spróbowałbym pokręcić procesor i zobaczyć jak to się będzie zachowywać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem O/C procka do 3.4Ghz, nic nie pomogło, C'n'Q i inne podobne są wyłączone, i nei chodzi tylko o Crysisa, ale o inne gry - w pierwszym Dawn of War mam 30klatek gdy na ekranie jest więcej niż 20 jednostek... W Mafii II na 1024x768 i średnich detalach mam Rangę B w bechmarku - to już chyba nie jest normalne w GTX 460...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba nei może to być aż tak słaba karta, że przy rozpoczęciu strzelania gra się przycina.

Do tego Mafia II - testy pokazały że na moich ustawieniach powinienem mieć spokojnie 60FPS podczas walki, tymczasem ja mam 30FPS, które nierzadko spadają do poziomu 20. Więc proszę, nie wmawiaj mi, że wszystko jest ok, skoro gry działąją ch**owo.

Dodam też, że przy Crysisie karta działa w 50% (MSI Afterburner). Tylko FurMarku działa na 100%i mam w nim 4950pkt na 1280x1024 no AF

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię że wszystko Ok, ale dla tej karty 20-30FPS w najnowszych produkcjach to nie zaskoczenie. Ale wiesz, spójrz na moją konfigurację - też zdarza mi się mieć 20FPS, choć bardzo rzadko. Zainstaluj świeższy BIOS karty, aktualizuj sterowniki, przeczyść system.

A co do strzelania - no raczej że zwalnia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszyłbym się jakby w kilku grach zwalniało - ale to się dzieje i w nowych i starych.

Mafia II - jak wspomniałem zamula nawet na rozdziałce 1024x768 i średnich detalach -jest 30-40FPS, a tak nie powinno byc na tej karcie.

To samo Crysis, Dawn of War, Bioshock.

Równie słabą wydajność miałem na karcie HIS4890 więc podejrzenia padające na kartę spływają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to nie wina GPU - na HD4890, HD4870 i 9800GT było tak samo.

Robiłem testy w Sanctuary Benchmark i na 1680x1050 + HDR, AF i AA i miałem 2983pkt.

Robiłem testy orthosem na priority 9 i zero błędow, ale dla pewności zrobię testy OCCT.

http://www.przeklej.pl/plik/occt-rar-0020jb6nn03p

Oto link do spakowanych w *rar wykresów z OCCT.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Same wykresy z OCCT są prawie, że ok. Jedna rzecz która zastanawia, to to, że na początku dosyć gwałtownie spada temperatura rdzeni na procku, co może oznaczać, że procek ma za gorąco i zmniejsza taktowanie. Przy testowaniu Orthosem jakie były temperatury procesora?

Sprawdź miernikiem jakie napięcia podaje zasilacz w spoczynku i stresie, bo to co widzę na wykresach też może niepokoić, choć nie powinno być przyczyną.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procek działa cały czas na tych samych taktach, do tego testu wykorzystywał pół jednego rdzenia.

Podczas testów Orthosem (15minut, Priority 9) miał stałą temperaturą 49C (i to był jego max, bo cały czas miałem oko na temperatury). Kiedyś robiłem testy P95 i OCCT i po średnio 6h testów miał temperaturę 55, 60C.

Jak sprawdzić takie napięcia zasilacza? Chcę jeszcze dodać, że chyba 3 razy podczas użytkowania na HD4890 komputer się wyłączył i zresetował, po zmianie kart i połączeniu pinami (6+8 - dwa piny mam wolne, bo nie chce mi się przypinać molexów zamieszczonych w pudełku - nie mam takich wejść na zasiłce) PC nie chciał się uruchomić. Pomogły dwa przełączenia przycisku od zasiłki i kilkukrotne naciśnięcie przycisku POWER.

Jeśli napięcia da się trafnie jedynie sprawdzić poprzez wkładanie miernika itd, to niestety tego nie zrobię. Nie mam na razie siły, bo chory jestem i mieni mi się w oczach - prędzej bym coś zbabrał.

Najciekawsze jest to, że karta nigdy nie rozwija pełnych skrzydeł (wyjątek FurMark) - zawsze waha się pomiędzy 50% swojej mocy (Crysis, NWN, Bioshock, Mafia), najlepiej jej idzie w Mafii II - "aż" 85-90%, ale i tak nie jest to wydajność przeze mnie pożądana. Nie mówię tutaj o cudach, ale o płynności - gra katastrofalnie spada z klatkami, przez co tracę poczucie płynności.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta płyta główna posiada tylko jedno złącze PCI-E wystarczająco długie, żeby zmieścić kartę graficzną, także o pomyłce nie ma mowy.

Zwalnianie na tej karcie nie jest typowym objawem. Na HD 4850 żadnych problemów z płynnością nie mam, a to jest chyba słabsza karta niż GTX460. W Mafii 2 karta może nie wyrabiać gdy włączysz PhysX, natomiast przy wyłączonym powinna działać w pełni płynnie.

Może masz w systemie/BIOSie jakieś funkcje, które dbają o zużycie energii i po prostu ograniczają możliwości sprzętu?

Poza tym, wyłącz w sterownikach i grach opcję "Synchronizacja Pionowa" bo niejednokrotnie spotkałem się z tym, że ograniczała mi liczbę klatek nie do 60 tak jak powinna, a do 1/2 czyli do 30.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, ja jednak nie uwierzę na słowo w te temperatury procka, zwłaszcza, że na wykresie z OCCT widzę, że jednak były one wyższe.

Zrób w OCCT test CPU:OCCT i daj na forum wygenerowane wykresy. Tylko najlepiej uruchom ten test zaraz po włączeniu systemu, gdy procek jest jeszcze całkiem chłodny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, nie jest zła, choć jest wyższa niż pisałeś.

W każdym bądź razie w testach OCCT nie widać niczego złego. Najprawdopodobniej problem jest po stronie oprogramowania. Spróbuj przeinstalować sterowniki. Zobacz co się będzie działo, gdy wyłączysz antywirusa, firewalla itp. Zmiana sterowników na inne również może pomóc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wykresach widać spore skoki napięcia, ale niestety biorąc pod uwagę jakość czujników na płycie, to nie można być pewnym, czy takie skoki naprawdę mają miejsce. Użyj miernika, tak jak pisałem wcześniej i podaj napięcia w spoczynku i stresie, to się dowiemy. Bez tego niestety niewiele można powiedzieć.

Trudno powiedzieć co może być nie tak, być może aktualizacja BIOSu by pomogła, ale tu pewności nie mam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BIOS mam w tej najnowszej wersji - F7. Na początku miałem stockowy F4, potem F6 i teraz zupdate'owałem do F7.

Nie umiem się obsługiwac takimi miernikami, wiec obawiam się że będe to musiał wziąć do serwisu i zapłacić :F

Możliwe ejdnak, że takie skoki napięcia są przyczynami słabego działania całego zestawu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem inny zasilacz- OCZ 500W - i tak samo - dla pewności sprawdzałem z kablami tamtego zasilacza i niestety wydajność stoi na tak samo żałosnym poziomie.

A tamten zasilacz na 100% jest sprawny bo używa go kumpel, który ma lepsze wyniki ode mnie na 9800GT, Phenom II X3 555, 4GB RAM DDR2 800

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...