Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Timon94

Czyszczenie komputera z badziewia - proszę o pomoc!

Polecane posty

Witam Szanownych Forumowiczów CD-Action :happy:

Mam mały problem związany z komputerem który chyba każdy miał - stopniowe spowalnianie się komputera. Najpierw kupuje się nowy komputer, który wymiata tak że oczy wyskakują z orbit i lądują na ekranie. Ale później komputer często używany zapycha się grami, save'ami, zawala się C:/ itd. Niestety przede mną jest kolejne czyszczenie komputera z tytułowego badziewia... :dry: Mam już w tym doświadczenie ale człowiek uczy się całe życie, więc dlatego poruszyłem ten temat. Mam zatem pytanie: Jakie programy i sposoby doradzilibyście mi przy sprzątaniu komputera oprócz stawiania na nowo systemu?

Z góry dzięki,

Timon94

PS To mój debiut na tym forum więc proszę o wyrozumiałość :tongue:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim polecam programik TFC. Czyści on katalogi z plikami tymczasowymi, przy czym jest w tym skuteczny. Dalej, warto odinstalować zbędne rzeczy np. za pomocą Revo Uninstaller, w większości przypadków wystarcza wersja darmowa.

Zbędne Save'y, czy profile konfiguracji nieużywanych programów niestety musisz usunąć ręcznie.

Możesz użyć programu Space Sniffer, żeby zobaczyć co zajmuje dużo miejsca i ewentualnie wywalić zbędne rzeczy.

Warto zoptymalizować Rejestr, tu przydatny jest program NTREGOPT, a następnie dokonać jego defragmentacji, tu z pomocą przyjdzie program PageDefrag.

Jeśli chodzi o miejsce, to warto również usunąć stare punkty przywracania systemu.

Dalej, by zoptymalizować start systemu można użyć programu Autoruns, by zobaczyć co uruchamia się z systemem i wyrzucić zbędne rzeczy.

Na koniec warto przeprowadzić defragmentację partycji.

Jeszcze można zrobić parę rzeczy, ale niestety nie napisałeś jaki masz system. Jeśli to zrobisz, to może coś jeszcze zaproponuję.

[edit]

Właśnie, odradzam używanie CCleanera. Jeśli chodzi o czyszczenie tempów, to TFC zrobi to lepiej. Jeśli o czyszczenie rejestru, to może to być niebezpieczne, a tak naprawdę daje bardzo niewiele, o ile cokolwiek. Dużo lepszy efekt daje optymalizacja rejestru oraz jego defragmentacja.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to jak świeży, dobry format. Stara szkoła - antywirusów się nie używało, bo za dużo ramu pożerały (z dosem nie było takich problemów :diabelek: )

No poważnie, ja bym się nie bawił w czyszczenie. Skopiuj sobie najważniejsze dane i zamiast sprzątać bałjzel odmaluj i odśwież swój warsztat pracy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hola... wymieniłeś płytę główną i nie przeinstalowałeś systemu? Jeśli tak zrobiłeś, bo cóż ... Windows wiele zniesie, wymienisz mu karte graf., wymisz proc., ale jak wymienisz płytę główną to przeistalowanie systemu jest konieczne.

Z Twojej wypowiedzi wnioskuje, że posiadasz licencje typu OEM ... Hmm, nie wahaj się z tym formatem, bo tak czy siak wymieniając płytę główną łamiesz warunku licencji. Teoretycznie należy zakupić nową licencję ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo miałem kupiony komputer z systemem w zestawie

koledze chyba chodzi o to że nie ma płytki instalacyjnej. Sprawdź naklejkę na komputerze - jak nie masz / nie miałeś to system chyba lewy...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zaś certyfikat jest naklejony na obudowie, to najprawdopodobniej ma OEM tak jak zauważył 3m2oo5, więc i tak jest kicha. Lepsze pytanie jest takie, czy ma płytę z systemem, na której opakowaniu jest naklejony certyfikat autentyczności. Certyfikaty wyglądają tak, jak te na tej stronie. Należy sprawdzić który to dokładnie jest certyfikat tzn. czy jest to certyfikat dla wersji OEM, czy BOX.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...