Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

k0nrad

D-Link DI-604 - nie routuje

Polecane posty

Witam!

Dzisiaj upgrade'owałem z powodzeniem swoje łącze internetowe w UPC - przy tej okazji otrzymałem również nowy modem (Cisco EPC3212). Na routerze Asus WL-500gP wszystko działa znakomicie.

Postanowiłem jednak zmienić nieco konfigurację domowej sieci, by doprowadzić do salonu sieć po kablu (podłączenie TV i PS3). W tym celu użyłem jako routera starego D-Linka DI-604, który dobrze służył mi swego czasu z poprzednim modemem, a od zakupu Asusa leżał w szufladzie. WL-500gP planowałem zaś podpiąć do routera jako zwykły access point/switch, rozprowadzający sieć radiową i kable dla pc'tów w pokoju 'komputerowym'.

Niestety, testowe podłączenie D-Linka wykazało, iż... nie routuje on połączenia internetowego! podpięte doń pecety (czy to bezpośrednio, czy poprzez Asusa) bez problemu widziały siebie nawzajem, miałem również dostęp do panelu konfiguracyjnego D-Linka. Niestety internetu - brak :(.

Użyłem standardowych ustawień routera:

WAN: Dynamic IP, bez podawania nazwy hosta i klonowania MAC (nie było to nigdy problemem), zezwolenie na Auto-Reconnect i TTL

DHCP: włączone, dynamiczne

zmieniłem jedynie adres routera na 192.168.1.2 (domyślny: 192.168.0.1) by uniknąć ew. konfliktu z modemem.

Pingowanie zewn. IP zakończyło się 100% porażką - host niedostępny

Badanie ipconfig: podłączone komputery otrzymały prawidłowe adresy IP (np. 192.168.1.4) oraz bramy (ustawiony wcześniej ręcznie adres D-Linka: 192.168.1.2).

Nie sprawdzałem routera w innej sieci / z innym modemem - nie mam 'na szybko' takiej możliwości.

Zupełnie nie wiem, dlaczego router nie routuje, ani jak temu zaradzić. Jeśli ktoś ma jakiś pomysł - proszę o pomoc.

PS.

Najprostsze i banalne rozwiązanie - tzn. użycie WL-500gP jako routera a DI-604 jako switcha lub drugorzędowego routera - nie wchodzi w grę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz mi dokładnie jak wygląda sieć uwzględniając modemy, routery, AP, kable i tam gdzie masz bezprzewodowe połączenie. Do tego napisz jakie masz adresy poustawiane na wszystkich urządzeniach na WAN oraz LAN i czy włączone na obu DHCP. Bo na razie podałeś tylko konfiguracje dla tego D-Linka.

--update--

I w jakich działają trybie ? Tj. Który AP Client, może Bridge, Station-Infrastructure ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, mogę podać całą tę konfigurację, ale to raczej nieistotne - D-Link nie routuje nawet w sytuacji, gdy jest podłączony w ten sposób:

modem<-->D-Link<-->PC

Ustawienia jak wyżej.

Chyba prościej zdiagnozować ten przypadek :)

___

Schemat tego, co chcę uzyskać docelowo:

modem---D-Link (włączony serwer DHCP)
               |---PS3
               |---TV
               |---WL-500gP (ustawiony w tryb Access Point, DHCP off)
                      |---PC1
                      |---PC2
                      |---dysk zewnętrzny (USB)
                      |-)-)--drukarka sieciowa
                      |--)-)-laptop 1
                      |-)-)--laptop 2
                      |--)-)-inne urządzenia WiFi (smartphone'y etc)

Opis trybu access point w firmware WL-500gP:

In Access Point mode, all 5 Ethernet ports and wireless devices are set to locate in the same local area network. Those WAN related functions are not supported here.

Explaining with technical terms, access point mode is, NAT is disabled, one wan port and four lan ports of WL500g.Premium are bridged together.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A UPC nie wymaga klonowania MAC adresu ? Bo nie mam niestety pojęcia jak to jest u nich. Połącz tak modem --- D-Link --- PC. Jeżeli tutaj skonfigurujesz i zadziała wszystko to dalej trzeba będzie zmienić adresowanie na ASUSie w DHCP na takie z zakresu od 10.0.0.1. Gdy podłączysz tego D-Linka z PC'tem to pingi z komputera dochodzą do D-Linka ? Jeżeli pingi dochodzą to sprawdź jeszcze ping do:

ping wp.pl

jeżeli przejdzie i będzie strata 100% to później

ping 212.77.100.101

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie wiem, czy UPC wymaga klonowania, czy nie*, ale po sklonowaniu na D-Linku MAC adresu ASUSa (który działa bez wbicia mu jakiegokolwiek MAC 'z palca') neta nadal ni chu chu.

2. Podpięty do D-Linka PC pinguje jego adres IP bezproblemowo...

3. ...ale adresu wp.pl nie (nie znaleziono hosta), 212.77.100.101 też nie (timeout) - oczywiście przy podpiętym modemie.

Próbowałem też zablokować na D-Linku zmiany wartości TTL i/lub wbić z palca DNSy, które pokazuje mi w statusie ASUS (wtedy, gdy działa, rzecz jasna) - nic to nie dało.

*) Wg. umowy mogę mieć podłączone 5 komputerów - więc, 'na chłopski rozum', nie powinienem uciekać się do takich 'cheatów'

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że D-Link albo nie współgra z tym modemem CISCO (co już czasem widywałem) albo coś mu się "odwidziało". Brak pingu do wp.pl i podanego IP wskazuje na definitywny brak połączenia z siecią (czyli tak jakby switch nie był podłączony do modemu a robił za zwykły switch LAN). Spróbuj aktualizacji firmware dla tego D-Link'a (choć może być ciężko bo nie produkują tego urządzenia od 2007 roku). Jeżeli ona nic nie da to dobrze by było wypróbować router u kogoś innego. Jaką masz usługę wykupioną w UPC ? Większą niż 100 Mbps ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firmware jest zaktualizowany do najnowszego dostępnego oficjalnie dla mojej rewizji (D): 3.20 (bodaj z marca 2008).

Mam wykupione łącze 50Mbps.

Ruch na kablu idącym do modemu jest, bo stosowne kontrolki migają po obu stronach, ale widocznie coś się któremuś nie podoba ;] No cóż, dopuszczałem od początku możliwość, że router po prostu jest jakoś niekompatybilny...

Spróbuję przetestować router na innej sieci.

Czy jest sens diagnozować to w taki sposób:

Modem---ASUS---D-Link---PC

(oczywiście połączenie od ASUSa do D-Linka w gniazdku WAN, nie zwykłym LAN)?

D-Link na pewno śmiga jako switch LAN z DHCP - ładnie spina w sieć 2 pc-ty, przydziela adresy itd. Nie jestem pewien, czy można go ustawić jako 'przezroczysty' hub, by rozgałęzić jedynie sieć (to z innej beczki nieco pytanie)? Niby powinno się dać, po wyłączeniu na nim DHCP....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest sens diagnozować to w taki sposób:

Modem---ASUS---D-Link---PC

(oczywiście połączenie od ASUSa do D-Linka w gniazdku WAN, nie zwykłym LAN)?

Tak w gniazdku WAN.

Na początek robisz Modem -- ASUS -- PC. Jeżeli wszystko będzie grało to wstawiasz za ASUSa D-Linka. Na D-Linku musisz zmienić LAN na 10.0.0.1 (lub po prostu inny np. 192.168.31.1), WAN na Dynamic i na początek zostaw włączone DHCP. Internet już powinien być za D-Linkiem. Spinguj znów wp.pl i 212.77.100.101. Jeżeli internetu dalej nie ma to wyłącz DHCP na D-Linku i ręcznie przypisz adres komputerowi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nadal przysłowiowa kupa.

Nie wiem, czy to ja jestem aż takim beztalenciem, jeśli o konfigurację chodzi*, czy ten router jest totalnie skaszaniony, ale w zestawieniu

modem---Asus---D-Link---PC

też nie mam łącza :/ Ani na DHCP, ani bez niego.

*)Z rzeczy, o których podejrzewam, że mogą mieć znaczenie - nie wpisuję DNSów (ani na karcie WAN w panelu D-Linka, ani na PC przy ręcznym ustawianiu), bo nie wiem, jakie wartości wbić :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...