Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Boro1519

Rozwiązany: Zbyt wysoka temperatura na procku

Polecane posty

Otóż problem jest taki, że od wczorajszego wieczoru mam przy starcie komputera około 90 stopni na procku. Temperatura cały czas rośnie mniej więcej pół stopnia na 2 sekundy, a gdy dojdzie do 103 stopni komputer się wyłącza. Czy wyłączanie komputera to sprawka jakiegoś systemu alarmowego, czy to nie ma nic z tymi temperaturami wspólnego? I jeśli tak to czy da się wyłączyć termometr od procka?

Procek: Intel Core 2 Quad Q8300 2.5GHz

Płyta: Asus P5B

Grafika: Palit Nvidia GeForce 9600GT 1GB

RAM: Kingston 2*1GB

Zasilacz: OCZ GameXStream 850W

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne procesor albo płyta główna mają wbudowany "instynkt samozachowawczy" który wyłącza komputer w razie osiągnięcia zbyt wysokiej temperatury któregoś z podzespołów. Wyłączenie tego z pewnością wydłuży życie komputera o jakieś...3 minuty zanim się spali. Taka temperatura od razu po starcie jest niepokojąca. Sprawdź czy wentylator się kręci, czy radiator nie jest zakurzony i czy jest prawidłowo umocowany. Możesz również przesłać zdjęcia obudowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz jest taki z powodu, że będę kompa na święta zmieniał na I7 i GTX480. Raczej po 10 godzinnym odpoczynku w pokoju w którym jest ze 20 stopni nie miał by 90 na starcie? Zresztą zmieniłem też procek na Core 2 Duo 1.8GHz i jest dokładnie to samo, po tych pięciu minutach działania jak zdjąłem chłodzenie i dotknąłem procka to miał max. 45 stopni. Najbardziej jednak przeraża mnie to wyłączanie się.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie założyłem, ale przecież jakim cudem procek może mieć 90 na starcie? Pozatym jak już mówiłem po dotknięciu ma z 45 a chłodzenie ze 30. A obudowa to Raidmax Ninja póki co otwarty

Edit: real foto post-105843-1283677684_thumb.jpg słaba jakość bo komórką:)

@Down

Pasta Arctic Silver 5 Będzie ok? Bo w niedalekim sklepie posiadają takie i Zalman STG1/STG2

Edit: nie zauważyłem że już napisałeś :) ale co lepsze STG1 czy AS5?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez brak odpowiedniego przewodzenia ciepła do radiatora. Pasta wypełnia mikroszczeliny, oraz zapewnia dobre właściwości przewodzenia ciepła między procesorem a radiatorem (przecież nie bez powodu ją wymyślili ;) ). Nałóż porządną pastę typu AS5, STG-1 albo MX-3 i daj znać jak się sprawa ma. Jednak sądzę, że na 99,23% powinno pomóc.

edit:

Chodziło mi raczej o real foto obudowy, jak się sprawa ma w środku Twojej. Na razie biegnij po pastę do sklepu.

edit2:

Obie mają zwolenników i przeciwników. Jeśli nie nakładałeś nigdy pasty to polecam AS5, bo do nauki jest w miarę łatwa i nie przewodzi prądu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz jest taki z powodu, że będę kompa na święta zmieniał na I7 i GTX480.

Nawet na takie połączenie wystarczy markowe, porządne 600W. no ale cóż twój wybór był.

po tych pięciu minutach działania jak zdjąłem chłodzenie i dotknąłem procka to miał max. 45 stopni. Najbardziej jednak przeraża mnie to wyłączanie się.

Jak by komp przy takiej temp. procka się nie wyłączył to proc by się po chwili usmażył. Dziwi mnie, że wytrzymał te 100 st. Według mnie było tak. Wł. kompa, proc się nagrzał do 90 st. Wyłączasz kompa, zdejmujesz chłodzenie i dotykasz procka. A dlaczego tylko 45st.(pewnie na ok. mierzone). Dlatego, że zanim się wyłączył, zdjąłeś chłodzenie to zdążył już trochę ostygnąć. Z 90 st. do ok. 50 st. bardzo szybko ostyga. A już z 50 st. do temp. pokojowej albo niższej(metal jest bardzo zimny w porównaniu z temp. pokojową) ostyga znacznie wolniej. I wiesz powinneś narazie wogóle nie włączać kompa tylko niezwłocznie kupić dobrą pastę termoprzewodzącą (kolega wyżej ci podał dobre pasty). Możesz także kupić Arctic Silver 5 ok.25zł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz jest taki z powodu, że będę kompa na święta zmieniał na I7 i GTX480. Raczej po 10 godzinnym odpoczynku w pokoju w którym jest ze 20 stopni nie miał by 90 na starcie? Zresztą zmieniłem też procek na Core 2 Duo 1.8GHz i jest dokładnie to samo, po tych pięciu minutach działania jak zdjąłem chłodzenie i dotknąłem procka to miał max. 45 stopni. Najbardziej jednak przeraża mnie to wyłączanie się.

Procesory bez chłodzenia potrafią nagrzać się do temperatury ponad 100 stopni w około 10sekund od włączenia komputera wtedy nie doczekasz ani ładowania systemu, w twoim przypadku trwało to, aż 5 minut bo jakieś tam chłodzenie zapewniłeś... Nigdy nie uruchamiaj procesora bez nałożonej pasty bo przez takie przegrzewanie traci on żywotność i potencjał OC.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety wcześniej wymieniony Zalman Flex nie zmieści mi się do obudowy (był by na styk). Jest coś w podobnej cenie i rozmiarze co Scythe Mugen 2 rev.b ale lepsze?

@DOWN

Pomyliłem z innym, jednak nawet Mugen nie wejdzie, coś w granicach 14cm wysokości bym potrzebował.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przełóż ten wiatrak, ale z głową ... stwórz sobie w puszcze obieg powietrza, najlepiej otwórz obudowe i włącz komputer, poobserwuj gdzie jakie wiatraki i w jakim kierunku dmuchają a potem użyj wyobraźni i stwórz obieg tak, aby zimne powietrze wlatywało zasysane z jednej strony obudowy, a nagrzane było wydmuchiwane z drugiej (np. wentyl z tyłu tłoczy powietrze do środka, a wentyl z przodu [jeśli sie da w Twoim boxie go zamontować] lub z boku będzie wypychał to nagrzane). Pokombinuj, a przy okazji dorobisz się dobrego grzejnika na zime ;) nawet nie wiesz, jak taki bajer potrafi zagrzać pokój :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...