Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Dagomee

Anne Rice, Kroniki Wampirów.

Polecane posty

Jest temat o kiczowatym Zmierzchu, a nie ma tematu o książkach Anne Rice? Okej, ale zacznę od początku. Cykl składa się z 10 książek, zaczynając od Wywiadu Z Wampirem. Sam tytuł możecie kojarzyć, bo powstał całkiem znany film na podstawie tej książki, z Bradem Pittem i Tomem Cruise`m. Niestety, przeczytałem z tego cyklu własnie tylko Wywiad, który wg mnie jest o niebo lepszy od filmu. Ale wiem, że w innych ksiązkach z cyklu postacie z tej powiesci przeplatają się i często kontynnują wątki, dzięki czemu mamy wrażenie pełności swiata wampirów wykreowanych przez Anne Rice. Poniżej podam okładki wszystkich książek i spis.

post-79522-1283653230_thumb.jpg

Wywiad z wampirem

Wampir Lestat

Królowa Potępionych

Opowieść o złodzieju ciał

Memnoch Diabeł

Wampir Armand

Merrick

Krew i złoto

Posiadłość Blackwood

Krwawy kantyk

Wypadałoby także napisać co nieco o samym Wywiadzie, prawda? Otóż akcja skupia się na wampirze Louisie, który postanawia opowiedzieć o swoim życiu, poczynając od okresu, gdy był jeszcze człowiekiem, koncząc na chwili, w której konczy opowiadać historię. Tak więc poznajemy razem z nim plusy i minusy bycia wampirem, brnąc przez stulecia i poszukiwania odpowiedzi na nurtujące go (i nas) odpowiedzi. Książka spodobała mi się, bo pokazuje wampiry takie, jakie zawsze sobie je wyobrażałem. No i choć czasami książka przynudza, i nie jest tak łatwą lekturą jak np. Eragon, to jeżeli interesują cię wampiry, książka jest dla ciebie obowiązkową lekturą. :)

No i można także trochę ponarzekać na głównego bohatera (mi osobiscie przypadł bardziej do gustu jego mentor, Lestat). Ale to już sami ocenicie, czytając książkę.

Mam nadzieję, że na FA są osoby, które przeczytały cykl, lub choć parę książek z niego, by mogły podzielić się z nami własnymi odczuciami i podyskutować na ich temat. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przeczytałem 3 pierwsze tomy. O ile ,,Wywiad...'' jest świetny, ,,Wampir Lestat'' nawet lepszy (warto przeczytać, żeby mieć pełniejszy obraz wydarzeń z pierwszej książki; Lestat zostaje ukazany w zupełnie innym świetle), to ,,Królowa Potępionych'' po prostu nudziła mnie, a czasem i śmieszyła (

Lestat śpiewający bez mikrofonu przekrzykuje kilkanaście tysięcy ludzi z publiczności? Ja wiem, że to wampir, ale bez przesady...

). Zakończenie też takie... zbyt pompatyczne. Może dlatego nie mam na razie ochoty na dalsze części cyklu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lestat śpiewający bez mikrofonu przekrzykuje kilkanaście tysięcy ludzi z publiczności? Ja wiem, że to wampir, ale bez przesady...

Hm, może chodzę na niewłaściwe koncerty, ale byłam już świadkiem czegoś takiego

i to w wykonaniu nawet zwykłych ludzi z mikrofonem i odpowiednim nagłośnieniem

:P

Przeczytałam wszystkie części sagi i czuję po nich niedosyt. Ważne jednak jest to, że wszystkie części serii, traktujące często o różnych wampirach, trzymają stały, równy poziom... No, może poza Diabłem Memnochem, który jest po prostu genialny, chociaż odrobinę przekombinowany.

I pamiętajcie - jedyna prawdziwa ekranizacja książki z tej serii to 'Wywiad z Wampirem'. Dla własnego dobra - do 'Królowej Potępionych' nawet nie podchodźcie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lestat śpiewający bez mikrofonu przekrzykuje kilkanaście tysięcy ludzi z publiczności? Ja wiem, że to wampir, ale bez przesady...

Hm, może chodzę na niewłaściwe koncerty, ale byłam już świadkiem czegoś takiego

i to w wykonaniu nawet zwykłych ludzi z mikrofonem i odpowiednim nagłośnieniem

:P

Podkreślam, że Lestat śpiewał bez mikrofonu. Grali rocka czy metal, nie pamiętam, ale przecież on by się nawet nie przebił przez warstwę instrumentalną. A jeśli miał wtedy partię solową, to także szczerze w to wątpię, tym bardziej, że koncert był w plenerze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, książka wyjaśnia, jak to możliwe, film nie musi - jest bezsensowny :P

Natomiast jeśli chodzi o zakończenie książki "Królowa..." to mi bardzo się podobało. Tego typu historie trudno zakończyć właściwie, a tam udaje się spiąć tą historię pewną klamrą. Natomiast - polecam kolejne tomy, bo w "Opowieści o złodzieju ciał" dzieje się dużo, a w "Memnochu" jeszcze więcej... I za każdym razem, coś innego jest 'głównym tematem.

Pierwszy o człowieczeństwie, drugi - o boskości. W ogóle "Memnoch" jest niesamowity, bo sposób, w jaki jest wszystko wytłumaczone wydaje się wciągający i dający odpowiedzi... Z psikusem na końcu

:D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...