Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

niziołka

Katalogowanie tematów

Polecane posty

Niedawno pojawił się pomysł, aby katalogować różne tematy znajdujące się w niektórych działach. Wcześniej już na forum pojawiały się podobne katalogi - jak "Niezbędnik" w dziale "Sesja RPG" lub "Spis tematów" w M&A. Ale na czym polega taki katalog?

Myślę, że uruchomiony już przykład sam powinien mówić za siebie:) :

Katalog książek

Taki katalog ma kilka celów:

- przyśpieszyć przeglądanie działów

- ułatwić poszukiwanie interesujących tematów w poszczególnych działach

- zmniejszyć liczbę powtarzających się tematów

- ułatwić wyszukiwanie osobom, które nie przyjaźnią się z forumową wyszukiwarką

- 'wypromować' osoby, które są szczególnie aktywne w jakimś dziale (np. mogą ułatwić wybieranie ekspertów)

Chciałabym, abyście napisali, co sądzicie o takim pomyśle - czy korzystalibyście z takiego ułatwienia, jak je usprawnić i czy ew. bylibyście gotowi pomóc - bo stworzenie takiego katalogu to jednak jest mnóstwo roboty.

Uprzedzając pytania - myślę, że taki katalog najlepiej sprawdzałby się w tematach takich, jak M&A, Filmy, Seriale, Filmy Animowane, Programy TV, Komentarze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł dobry.

Na pewno ułatwi wyszukiwanie interesujących pozycji i trochę ożywi dyskusję tam, gdzie temat nie cieszy się wielkim zainteresowaniem.

No i takie rozwiązanie oszczędzi moderatorów, którzy nie muszą zamykać dublowanych tematów.

Wspominałaś o pomocy. Jak ona ma wyglądać? Jeśli będę w stanie, to mogę pomóc.

Taki zabieg przydałby się w dziale muzycznym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, jak napisał panoramiczny. Bardzo przydałby się taki katalog w dziale muzycznym. Panuje tam bałagan i czasami dość ciężko sprawdzić, czy dany temat już istnieje (a jak sama napisałaś niziołko, nie każdy potrafi skorzystać z forumowej wyszukiwarki). Jakby coś, to chętnie stworzę taki katalog dla działu Muzyka.

Się też zastanawiam, czy nie stworzyć coś podobnego na Targowisku. Tzn. pogrupować tematy zależnie od gier (platformy), sprzętu i innych. Ale tu trzeba to jeszcze przemyśleć, bo na razie to tylko taki pomysł zarzuciłem. Na chwilę obecną zdaję sobie sprawę, że pracy przy tym byłoby od groma i trzeba by stale taki katalog aktualizować (tematy powstają non stop).

EDIT:

Z resztą, taki katalog mogę zrobić także w innych działach. Chętnie pomogę nad zaprowadzeniem ładu i harmonii na forum (<<patos mode OFF>> :]).

@Down

BlackShadow - nie ciesz się tak, bo się jeszcze wezmę i rozmyślę :].

A tak serio, to drodzy moderatorzy, jak będzie trzeba jakiś katalog zrobić, to dajcie znać przez PW.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby coś, to chętnie stworzę taki katalog dla działu Muzyka.
/me się cieszy, bo uniknęło go robota :P/ Tylko pamiętaj... żadnej mowy o stawce minimalnej ani zapłacie z góry. Na serio jednak to każda dodatkowa para rąk się przyda, szczególnie w dziale gdzie tematów o zespołach jest od zatrzęsienia :) Choć pozwolę się nie zgodzić... że tam panuje bałagan ^^
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł jest doprawdy świetny. Pozwoli uniknąć wielkich ilości spamu oraz pomoże nieumiejącym korzystać z forumowej Wyszukiwarki.

Jeśli pozwolicie, to mogę stworzyć katalog do Filmów i seriali animowanych oraz Programów TV.

Pytanie tylko gdzie mógłbym już zebrane katalogi umieścić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piekielnie dobry pomysł, szczególnie jeśli chodzi o dział z rozrywką :) (z wyjątkiem może "Sportu", bo tam niewiele tematów jest). mógłbym się zgłosić nawet do katalogowania działów "Filmy" i "Seriale" :)

nie zaszkodziłoby takie coś w działach "dyskusje o grach (komentarze)" i "pomocna dłoń" - przy czym w tym drugim przypadku byłaby tylko lista gier i przy nich linki tylko do niektórych tematów, z rozwiązanymi już problemami lub właśnie omawianymi - ważne, żeby jeden problem z daną grą nie był w dwóch różnych linkach.

---------------------

co do targowiska, można by się pokusić o takie coś - jest spis gier/sprzętu/czegokolwiek i wypisane, kto ma dany towar na sprzedaż/wymianę i kto chce je kupić. przy tym byłoby oczywiście mnóstwo pracy, chyba najwięcej ze wszystkich działów; należałoby też zdecydować, które tematy uwzględnić - bo przecież są w targowisku tematy nieruszane od dawna, nie wiadomo, czy czyjaś oferta jest wciąż aktualna... ale uważam, ze byłoby to bardzo wygodne

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się też zastanawiam, czy nie stworzyć coś podobnego na Targowisku. Tzn. pogrupować tematy zależnie od gier (platformy), sprzętu i innych. Ale tu trzeba to jeszcze przemyśleć, bo na razie to tylko taki pomysł zarzuciłem. Na chwilę obecną zdaję sobie sprawę, że pracy przy tym byłoby od groma i trzeba by stale taki katalog aktualizować (tematy powstają non stop).
Wydaje mi się, że tworzenie takich katalogów dla działów tak ruchliwych, jak Targowisko lub Pomocna Dłoń jest sensowne, ale przydatność rozmija się z ilością pracy, którą trzeba w to włożyć. W pozostałych działach jest o tyle wygodnie, że pozycja raz dodana do katalogu będzie mogła być używana praktycznie w nieskończoność, natomiast PD i Targowisko działają na innych zasadach. Po pierwsze - tamtejsze tematy da się zamknąć, poza tym - w obydwu bardzo ważne są jak najnowsze propozycje (np. mało kto pewnie będzie interesował się ofertą z targowiska, która została umieszczona kilka miesięcy temu przez już nieaktywnego forumowicza), poza tym - są o wiele bardziej indywidualne. Dodatkowo, uaktualnianie tak ruchliwych tematów dałoby mnóstwo pracy moderatorom, a jej już i tak mamy dość.

Fakt, że moderatorzy zaakceptują taki katalog w swoim dziale, jest pewnego rodzaju akceptacją faktu, że od tej pory już wszystkie tematy będą musieli je dodawać, czyli przyjęciem na siebie dodatkowej, bezterminowej pracy. Dlatego też m.in. umieściliśmy to ogłoszenie, aby forumowicze napisali, jak bardzo przydatnym znajdują ten pomysł, na prostej zasadzie: wymieniamy opcję 'ułatwienia dla forumowiczów', co dodaje nam pracy, za coś w rodzaju upewnienia, że będziecie z niego korzystać i odbierzecie nam inną pracę - przymus upomnień, a nawet ostrzeżeń za tworzenie już istniejących tematów.

Pomoc - bardzo doceniamy propozycje pomocy:) Ale to jest mnóstwo roboty i raczej głupio byłoby mi, gdyby ktoś cały dział robił sam, ale w kilka osób powinno już pójść szybko. Najważniejsze jest jednak sensowna organizacja tego, aby nie przegapić żadnego tematu, dodatkowo trzeba by było umówić się na jakąś godzinę, o której jest mała aktywność na forum, aby tematy 'nie skakały' ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie katalogowania działów typu Pomocna Dłoń to od razu Wam mówię, że to nie ma sensu. No chyba, że macie na tyle czasu by dziennie dodawać mnóstwo tematów+dodać stare, nieaktualne wątki. W PD również użyteczność tego lekko by trącała, wiec jest to bezcelowe.

Pomysł jest bardzo dobry i spisze się dobrze w większości działów forum rozrywkowego i wszędzie tam, gdzie jest od groma tematów, w których dyskusja toczy się nieustannie i jest niski przyrost nowych tematów. Myślę, że takie coś mogłoby nawet wypalić w Dyskusjach o Grach. Z tym co pisała Niziołka, trzeba jeszcze znaleźć na to czas, by to skatalogować, a z to jest problem, bo sprawy z ważniejszym priorytetem nie cierpią zwłoki. Jeżeli jednak komuś by się chciało czegoś takiego podjąć, to nie widzę przeszkód. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że jak się czegoś podejmiemy to robimy to solidnie i rzetelnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@niziołka

Też widzę ten problem z Targowiskiem, jednak chciałem poznać zdanie innych forumowiczów na ten temat. To, że tam jest ogromny ruch, to wiem. A jak sobie pomyślę, że np. Aiden miałby spędzać godziny na aktualizacjach, zamiast sprawdzać moje raporty, to... cóż, nie trafiłem z pomysłem :]. Jednakże mogę bez problemu zrobić katalog(i) do innych działów. Jeśli można sobie coś zaklepać, to biorę Muzykę.

I jeszcze takie pytanko natury technicznej:

W tym katalogu mam (ups, pardon - miałbym :]) pogrupować tematy alfabetycznie, czy także z podziałem na np. gatunki muzyki (oczywiście z grubsza, bo w szczegóły nie sposób się wdawać)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja uważam, że z targowiskiem nie byłoby aż takiego problemu - w działach "kupię", "sprzedam" i "zamienię" przybywa łącznie najwyżej kilka tematów dziennie, a dopisanie nowych ofert (gdyby już katalog powstał) w taki sposób, jaki zaproponowałem we wcześniejszym poście, aż tak dużo czasu by nie zajęło.

ale z "pomocną dłonią" faktycznie byłoby ciężko...

przy okazji pytanie: czy byłaby możliwość oddania pod opiekę katalogów (już po ich utworzeniu) forumowiczom, którzy zgłosiliby do tego chęć?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł jest bardzo dobry, naprawdę. Najbardziej było by to pomocne w komentarzach - jak dla mnie. Często gdy szukam odpowiedniego tematu mija trochę czasu, aż go znajdę. Gdyby nikt nie zgłosił się do pomocy, to chętnie pomogę w komentarzach. Z ostateczną odpowiedzią jeszcze się wstrzymam maksymalnie do jutra, bo obecnie jestem trochę zajęty (szkoła, nauka jazdy).

PS. Kiedy planowana jest realizacje tych projektów?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy okazji pytanie: czy byłaby możliwość oddania pod opiekę katalogów (już po ich utworzeniu) forumowiczom, którzy zgłosiliby do tego chęć?
W jakim sensie? Bo raczej nie spodziewam się powstania grupy 'katalogersów', którzy by je uaktualniali, a bez skilli moderatorskich nie da się edytować postów innych osób.

Z tego co wiem, nie ma możliwości oddania jakiegoś posta do użytku 'wszystkich', więc i tak musiałyby to być specjalnie wyznaczone osoby. Jest to też dosyć szczęśliwe rozwiązanie, bo nigdy nie wiadomo, kiedy ktoś postanowi namieszać ;]

a ja uważam, że z targowiskiem nie byłoby aż takiego problemu - w działach "kupię", "sprzedam" i "zamienię" przybywa łącznie najwyżej kilka tematów dziennie, a dopisanie nowych ofert (gdyby już katalog powstał) w taki sposób, jaki zaproponowałem we wcześniejszym poście, aż tak dużo czasu by nie zajęło.
Cóż, nie jestem specjalistką od Targowiska, ale wydaje mi się, że tam spore znaczenie dla tematów ma to, jak wysoko stoją. Użytkownicy mają prawo raz na tydzień podbić swój temat, więc jeśli interesuje ich to, co wystawili, to ich tematy są zawsze widoczne. Jak przestają się interesować swoją sprzedażą, to nie ma sensu jej mieszać z innymi - forumowicz mógł do tego czasu już sprzedać komuś innemu (i zapomnieć powiadomić moda) lub też po prostu przestać być aktywny. Ale tutaj już powinien się wypowiedzieć moderator od Targowiska.

W tym katalogu mam (ups, pardon - miałbym :]) pogrupować tematy alfabetycznie, czy także z podziałem na np. gatunki muzyki (oczywiście z grubsza, bo w szczegóły nie sposób się wdawać)?
Hm, osobiście wolałam do tej pory unikać klasyfikacji innej, niż alfabetycznej. Z jednej strony duże nagromadzenie tematów poukładanych alfabetycznie może trochę utrudnić wizualne poszukiwania, ale z drugiej strony - nie będzie prowokowało kłótni w stylu 'dlaczego to jest w hard rocku, jak to jest metal'?!<jedenjeden> i bezsensownych kłótni. No i szukając 'ulubionych' zespołów, można przy okazji trafić na inne interesujące go zespoły(/filmy/książki itd), których normalnie by nie szukał, a o których sobie właśnie przypomniał :)

Jednak mam nadzieję, że więcej użytkowników wypowie się, co sądzi o sposobie, w jaki można katalogować: sama się zastanawiałam, czy nie wydzielić osobnego posta w katalogu dla np. Stephena Kinga, który ma co najmniej kilkanaście książek ;)

PS. Kiedy planowana jest realizacje tych projektów?
a) Jak użytkownicy nas upewnią, że katalogowanie to nie jest strzał w stopę :P

b) jak zbiorą się moderatorzy poszczególnych działów, którzy chcieliby się zaopiekować tymi katalogami

c) jak wypracujemy jakiś pomysł na to, w jaki sposób układać te tematy - czy zostajemy przy alfabetycznych, czy też przydatniejsze będą 'tematyczne'.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie, żeby zasada tworzenia katalogów działała podobnie jak FAQ? Mam tutaj na myśli coś takiego:

1. RPG

2. FPS - tutaj linki do postu, gdzie znajdują się gry z kategorii FPS/RPG

Po kliknięciu na RPG skrypt przenosi nas do postu np. z:

1. RPG

Gothic (seria) v.2

Dragon Age: Origins

2. FPS

Call of Duty (seria)

Battlefield (seria)

Jeśli taki pomysł jest już obecny, nie podoba się, nie ja jestem od ustalania jak ma to wyglądać - przepraszam za zaśmiecanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym katalogu mam (ups, pardon - miałbym :]) pogrupować tematy alfabetycznie, czy także z podziałem na np. gatunki muzyki (oczywiście z grubsza, bo w szczegóły nie sposób się wdawać)?

Moim zdaniem nie ma sensu grupować inaczej niż alfabetycznie. W stanie obecnym sporo jest tworów, które nie za bardzo dają się jednoznacznie sklasyfikować. Jeśli przy muzyce jesteśmy, to zobacz sobie np. na zespół Sweet Noise - co płyta to inny gatunek. Do tego jeszcze komuś może się nie spodobać taka klasyfikacja, bo stwierdzi, że np. jakiś zespół nie gra rocka, tylko hip-hop i dlatego jego zdaniem została źle sklasyfikowana.

Jeśli jesteśmy przy targowisku, to parę osób ma założone "kramiki", na których cały czas się coś dzieje, a nie wyobrażam sobie monitorowania czegoś takiego, więc ja jestem na nie.

Tak samo nie ma sensu robić klasyfikacji w działach pomocowych, bo tam przyrost tematów jest zbyt duży, a np. w Nie tylko gramy dochodzi to, że praktycznie każdy problem jest nieco inny.

Podsumowując ja widzę sens robienia takich spisów w działach rozrywkowych oraz w Komentarzach.

[edit]

@Up Moim zdaniem w ten sposób jest dosyć przejrzyście.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym katalogu mam (ups, pardon - miałbym :]) pogrupować tematy alfabetycznie, czy także z podziałem na np. gatunki muzyki
Jako moderator tego działu pozwolę sobie dodać, że widzę tylko ułożenie alfabetyczne :) Zwyczajnie podział na gatunki IMO nie sprawdziłby się nawet gdyby zastosować najogólniejsze z nich, bo wywołało by to pewnie sprzeczki bądź kłótnie. Alfabetyczny sposób jest najlepsze, IMHO :D
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim sensie? Bo raczej nie spodziewam się powstania grupy 'katalogersów', którzy by je uaktualniali, a bez skilli moderatorskich nie da się edytować postów innych osób.

Z tego co wiem, nie ma możliwości oddania jakiegoś posta do użytku 'wszystkich', więc i tak musiałyby to być specjalnie wyznaczone osoby. Jest to też dosyć szczęśliwe rozwiązanie, bo nigdy nie wiadomo, kiedy ktoś postanowi namieszać ;]

nie, chodzi mi o to, żeby nad danym katalogiem miał pieczę jeden (oczywiście godny zaufania) użytkownik, i żeby dla tego jednego forumowicza "jego" katalog był tematem otwartym. chodzi o to, żeby nie obarczać moderatorów dodatkową pracą, gdy katalog zostanie już utworzony :) czy takie coś jest technicznie możliwe?

-------------

i muszę się jednak zgodzić z Sevardem - ruch w PD i Targowisku jest zbyt duży

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety raczej nie jest to możliwe z przyczyn technicznych. Bez udziału kogoś z odpowiednimi uprawnieniami w danym dziale niewiele się da zrobić. Z tego co mi wiadomo, to nie można ustawiać uprawnień na temat, tylko co najmniej na podforum.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem pomysł całkiem dobry, na pewno nie zmieni naszego życia na lepsze bo forum funkcjonowało i bez niego ;p Ale nie zaszkodzi, zwłaszcza że forumowa szukajka jest ułomna i nie akceptuje słów krótszych niż 3 literowe. (I co najgorsze nikt palcem nie kiwnął by to zmienić, a dałoby się na pewno).

Można powyższy problem rozwiązać tak że ktoś na ochotnika napisałby taki spis i wysłał do moda zarządzającego danym działem, a moderator by to wrzucił. Pytanie tylko kto to zrobi za darmo? Ja na przykład mógłbym się tego podjąc w zamian za zmniejszenie licznika ostrzeżeń.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że mnie można wpisać do pomocy w "komentarzach". Jeśli moderatorzy nie będą mieli zastrzeżeń do mnie, to mogę zacząć pracę kiedy tylko będzie taka potrzeba. Będę czekał, aż pojawi się informacja o tym, jak to ma wyglądać i czy będzie to robione.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kronos - wiesz, zastanawiałam się nad tym, czy nie zaproponować tego jako pracy na amnestię. Ale odrzuciłam to z dwóch powodów: Po pierwsze, amnestia była jednorazowa i kolejna może się już nie pojawić, albo pojawić dopiero za kilka lat.

Po drugie - altruistyczne zgłoszenie się do pomocy dobrze świadczy o innych forumowiczach. Jasne, że nie zostanie to bez echa, bo w takim katalogu na pewno byłoby wspomniane, że poświęcili dużo czasu i pracy wspólnemu forumowemu dobru*, a przy odpowiednim zachowaniu mogliby też mieć większe szanse przy poszukiwaniu Ekspertów i tak dalej**, jednak nie widzę powodu, żeby dawać takiej postawie znak równości z postawą oczekującą odgórnej zapłaty za swoją pracę.

W razie czego - to wszystko są moje osobiste opinie, a nie twarda postawa moderacji. Kto wie, może coś się zmieni w którąś ze stron.

Póki co, do pomocy zgłosili się:

- Panoramiczny

- Xysiu (Filmy, Filmy animowane, Programy TV)

- Stillborn (Muzyka)

- Liroy (Filmy, Seriale)

- Bronek (komentarze) [prawdopodobnie]

- Alexiej (Muzyka, film)

- RIP1988 (Komentarze)

- Kathai_Nanijka

- niziołka (wszystko :) )

* - wiecie, jakiś mały pomnik Przodowników Pracy, czy coś ;)

** - oczywiście, ja nic nie obiecuję, bo nie mam takich uprawnień. Wydaje mi się tylko, że jeżeli ktoś sam z nieprzymuszonej woli jest gotowy brać na siebie dodatkowe obowiązki, to przynajmniej jedną z cech Eksperta/Moda ma spełnioną :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł dobry. Przeglądam czasem wszystkie strony danego tematu i czasem ciężko mi uwierzyć, że dana rzecz nie ma swojego tematu założonego. Czy to film/książka/komiks/muzyka etc. Katalog tych co już istnieją ułatwi ich szukanie oraz tworzenie nowych, takich, których jeszcze nie ma. Np. trudne do uwierzenia, że o ile się orientuję, w dziale film, nie ma tematu o filmie lub serii z Rocky'm/Rambo - klasyka klasyki, nawet jeśli czasem nie ambitna, a tematu brak. Ze spisem tematów, będzie wiadomo co już istnieje, a co nie. I kto wie, może więcej użytkowników będzie się udzielać w danym dziale, bo łatwiej zauważą coś, co ich interesuje ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh. Nizołko kochana jest takie powiedzenie dosć dobrze znane studentom mojego wydziału: "Skarbuś, nadgorliwość gorsza od nazizmu" i niestety musze Ci to przekazać. Rozumiem jak najbardziej chęć uprzątnięcia tego wszystkiego co mamy w działach hobbystycznych ala Muzyka czy Film (zgłaszam się jak można :D) ale bawienie się w Targowisko lub bliskie temu czemuś podfora to strzał w stopę :)

********************

Jak rozumiem polegałoby to mniej-więcej na zabawie w alfabetyczne stworzenie karykaturalnego Spisu Treści dla przeciętnego Kowalskiego lub Nowaka? :laugh:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety raczej nie jest to możliwe z przyczyn technicznych. Bez udziału kogoś z odpowiednimi uprawnieniami w danym dziale niewiele się da zrobić. Z tego co mi wiadomo, to nie można ustawiać uprawnień na temat, tylko co najmniej na podforum

aha. dzięki za informację, tylko to chciałem wiedzieć :) w sumie "modercy" spokojnie poradzą sobie z dodawaniem tematów do katalogów gdy już będą utworzone, ale trochę szkoda, że nie da się tak zrobić...

-----------

ogółem to proponowałbym dać ogłoszenie, że jest planowana taka akcja - przynajmniej w działach, do których by powstały katalogi (komentarze do gier PC i konsolowych, GwS i rozrywka) - uważam, ze przydałoby się więcej głosów na tak w tej sprawie

-----------

@Alex - ty się nie śmiej z tego pomysłu, nie każdy jest taki cierpliwy i nie będzie przeszukiwał kilku(nastu) stron w poszukiwaniu interesującego go tematu. mając, jak to ująłeś, "spis treści", widzisz wszystkie tematy na jednej stronie, i do tego w kolejności alfabetycznej - wygodne jak nie wiem co!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale cóż zrobić droga niziołko, takie mamy czasy, prawdziwych Dżentelmenów (czy Gentlemanów) ze świecą szukać. To tylko mamy za darmo co zrobimy sami :D Bezinteresowność i wolontariat odeszły do lamusa. To tyle z mojej strony w tym temacie, sorry za ten offtopujący post, ale musiałem tylko odpowiedziec niziołce. Bye!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...