Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

bizoniprorok

komputer wolno się włącza + "zniknięta" stacja dysków

Polecane posty

mam taki problem, zacznijmy od początku

zorientowałem się, iż nie czyta mi stacji dysków... nie to, że płyt w stacji, ale ogólnie samej stacji... w panelu sterowania w zarządzaniu dyskami nie jest widoczna

ale za to mogę ją otwierać i zamykać... jak włożyłem płytkę to normalnie światełko piknęło i płytka się kręciła... ale nic nie zostało odczytane

więc zresetowałem kompa

podczas uruchamiania gdzie jest to okno, z którego można przejść do BIOSa stała się inna dziwna rzecz... otóż zazwyczaj wyświetla się to jakieś 5 sekund... a teraz... z minutę... potem następne okienko też chwilę się wyświetla... a potem cały ekran jest czarny i nie dzieje sie nic przez jakieś 5 min. Po ok pięciu minutach komputer sie uruchamia, wszystko działa, oprócz tej stacji dysków

bawiłem się w sprawdzanie czy kabelki są dopięte i robiłem jakieś wpisy rejestru, bo wyczytałem na innym forum

ale to nic nie pomogło

czy ktoś wie co sie dzieje?

jakby co to nic z tym kompem nie robiłem, ani nie upadł, ani nic

po prostu przestało działać, a jakby ktoś chciał wiedzieć format był 3 tyg temu

z góry dziekuje za pomoc

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli problem pojawia się już na ekranie biosu to jest to problem sprzętowy i żadne wpisy do rejestru nie pomogą, na razie radzę:

1. Spróbuj uruchomić komputer z odłączoną stacją dysków. Problem długiego włączania nadal występuje?

2. Zakładka HEALTH z HDTune.

3. Podaj jaki masz zasilacz (MARKA MODEL MOC).

4. Podaj pełną konfigurację komputera.

5. Wtedy będziemy rozmawiać :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli problem pojawia się już na ekranie biosu to jest to problem sprzętowy i żadne wpisy do rejestru nie pomogą, na razie radzę:

1. Spróbuj uruchomić komputer z odłączoną stacją dysków. Problem długiego włączania nadal występuje?

2. Zakładka HEALTH z HDTune.

3. Podaj jaki masz zasilacz (MARKA MODEL MOC).

4. Podaj pełną konfigurację komputera.

5. Wtedy będziemy rozmawiać :P

wyłączyłem kompa, odłaczyłem stację, włączyłem i tak samo długo :P

2. Nie wiem co to jest - nie jestem taki pro :D

3. X - Power, GTX Light 580, 580W

4. nie wiem czy o to chodzi, ale... ^^

Intel? Pentium? D CPU 3.20GHz

3.22 GHz, 2,00 GB RAM

Microsoft WINDOWS XP Professional

NVIDIA GeForce 8800 GTS

czy to wystarczy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HD Tune to taki program do ściągnięcia z internetu:

http://www.hdtune.com/download.html

Odpal go, przełącz na zakładkę Health, potem wejdź w File -> Save screenshot, a powstały zrzut ekrany wyślij na np. imageshack.us i daj linka.

Nie zaszkodzi komputera sprawdzić na innym zasilaczu, bo szczerze mówiąc nie znam tej marki. Sądząc po danych technicznych nie jest to żaden cud techniki (360W @ 12V? no proszę ja was... tyle to ma Seasonic SS-400ET).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmmmm, ciekawa sprawa odłączenie napędu nic nie daje, a z twardzielem wszystko ok... Spróbuj restartować bios, najlepiej zrobić to wyjmując bateryjkę z płyty głównej lub przełączając odpowiednią zworkę (pamiętaj o odłączeniu komputera od prądu) jaki podasz model płyty to napisze jak to zrobić z poziomu samego BIOS'u choć sam preferuje sprzętowe rozwiązanie takie jak opisałem. Podaj model płyty głównej trzeba by spróbować uaktualnić sterowniki chipsetu, kontrolerów SATA i może zaktualizować BIOS. Na razie jednak załatw sobie od kogoś jakiś porządny zasilacza żeby na nim sprawdzić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wygląda mi to na problem z systemem. Ja bym na początek spróbował docisnąć kabel sygnałowy łączący napęd z płytą główną. Jeśli to nic nie da, to można jeszcze zobaczyć na innym kablu.

Sprawdzenie na porządnym zasilaczu jest mocno wskazane.

Jest wysoce prawdopodobne, że reinstalacja systemu się nie powiedzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o kable to były już dopinane, przepinane, sprawdzane etc

na razie reinstalacje systemu zostawię do momentu jak się wszystkie pomysły tutaj wyczerpią, ale nie rozumiem czemu miałoby się nie udać, zawsze wierzyłem, że jest to rozwiązanie na wszystkie problemy jeśli jakaś część w kompie nie siadła ^^

w każdym razie będę kombinował z zasilaczem, ale to dopiero jutro

a myślicie, że warto spróbować podłączyć inną stację dysków i sprawdzić czy zadziała ?

bo może to wina samej stacji, a nie zasilacza itd

a czy jest możliwość, że to wirus mógł tak namieszać?

bo nie wiem, może coś złapałem, mógłbym na noc puścić skan avastem na najbardziej dokładnym, chyba, że polecacie coś innego :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak właśnie myśle, zamiast bawić się w biosie po prostu formatujesz dysk i instalujesz Windowsa na nowo.

To żadne rozwiązanie szczególnie w tym przypadku gdzie ewidentnie objawy wskazują na problem sprzętowy, bo co ma 5 minut na ekranie BIOS'u do systemu operacyjnego.

@UP Bateryjkę najlepiej wycisnąć śrubokrętem, po prostu naciskasz te sprężynkę z boku i sama wyskoczy, potem czekasz 2 minuty i wkładasz z powrotem. Problemy pojawiają się raczej zbyt wcześnie jak na wirus, po za tym takie atakujące bios są już rzadkością... Dlatego to na 100% nie jest przyczyna. Reinstal systemu też raczej nie pomoże. Włożenie innego napędu na pewno nie pomoże na za długi start systemu. Radzę zrób tak jak wcześniej pisałem.

Sprawdź jeszcze czy w BIOS'ie wykrywa napęd. Do BIOS'u wchodzisz przytrzymując na jego ekranie klawisz "DEL".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, ale jak wchodzę do BIOSu to co tam dalej mam wybierać, żeby zobaczyć czy czyta, bo nie jestem pewien :)

później spróbuję wyjąć śrubokrętem te baterię i dam znać czy coś pomogło

dzieki

edit

wyjąłem baterię, odczekałem 2 min, włożyłem baterię i włączyłem kompa

najpierw wyskoczyła mi możliwość wejścia do biosa i tak dalej, tylko, że nie na czarnym tle, a na logu gigabyte

potem wyszedł jakiś błąd, którego nie zdążyłem przeczytać, bo było odliczanie i komputer zaczął się uruchamiać dalej

potem wróciłem do starego okna wyboru biosa na czarnym tle, a dalej bez zmian :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, ostatnio w podobnym przypadku pomogło odpięcie wszystkich napędów i podpinanie ich po kolei w oczekiwaniu na błąd, podpinamy po jednej sztuce przeplatając restartami kompa oczywiście (nigdy nie podpinaj na żywca ;) )

najpierw dysk twardy, potem po kolei wszystkie napędy.

po ustaleniu przyczyny wadliwy element demontujemy.

//jeżeli komp dłużej niż zwykle ładuje się do POSTa to bardzo prawdopodobnym jest uszkodzenie jednego z napędów (hdd, fdd, cd)

//stacja dysków która zniknęła.. osobiście nie bawiłbym się ze sprawdzaniem wszystkich po kolei, tylko usunął od razu podejrzanego i sprawdził czy działa. Oczywiście odłączamy zarówno taśmę ata jak i molexa / analogicznie w sata

Jeśli to nic a nic nie pomoże: zresetuj bios, sprawdź, czy blaszki na łożu baterii nie robią jakiegoś zwarcia i czy nie dochodzi do czyszczenia biosu każdorazowo po ponownym uruchomieniu komputera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...