Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

duc

Temperatura dysku czy taka powinna byc normalnie?

Polecane posty

Mam pytanie sprawdzilem temperature swoich dyskow twardych i okazalo sie ze dysk ktory mam 4 lata nagrzewa sie do 57 stopni

aa dysk ktory mam od 2 dni nagrzewa sie do 39 stopni.Jak uwazacie ten dysk co sie nagrzewa do 57 stopni to on sie nagrzewa tak bardzo dlatego bo ma 4 lata?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 stopni to bardzo źle. Jak masz te dyski zamontowane? Bezpośrednio jeden nad drugim czy z odstępem na wysokość przynajmniej jednej zatoki 3,5" (to pierwsze to najkrótsza droga do "uśmiercenia" dysku)? Jeśli dyski są zamontowane prawidłowo, to może dołóż do obudowy jakiś wiatraczek, który będzie na nie dmuchał. Do tego daj SMARTa z tego starego dysku (zakładka Health programu HDTune, naciskamy Alt+Print Screen, otwieramy Painta, naciskamy Ctrl+v, zapisujemy obrazek, wrzucamy na np. Imageshacka i dajemy linka do tego obrazka na forum) i nie trzymaj raczej na nim ważnych danych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale przy wiatraku nie przesadzaj z poborem prądu i jego mocą - jeżeli na fizyce nie spałeś to powinno ci się obić o uszy że każde urządzenie na prąd wytwarza pole elektromagnetyczne. No a jeżeli wiatrak będzie za mocny (bądź będzie za blisko obudowy dysku) to może zadziałać podobnie jak magnes, czyli zepsuć :D

Mój stary seagate 7200.11 pata też grzał się do 50 stopni. na boku zatoki 5.25 zamontowałem mały wiatraczek 80mm wyjęty z zasilacza. nie dmuchał jakoś rewelacyjnie mocno, ale i tak 10* w dół.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro kwestia błędnego montażu odpada, to trzeba będzie założyć jakiś wiatraczek, który będzie dmuchał na dysk. Dobrze by było, jakbyś dał fotkę wnętrza obudowy, żebyśmy wiedzieli, jakie są opcje :). Oczywiście chodzi o zdjęcie części obudowy, w której znajdują się dyski, choć fotę całego wnętrza też możesz dać (możliwe, że nie masz obiegu powietrza wewnątrz obudowy i to jest przyczyna). Tak na marginesie, ściankę boczną masz założoną? I czy komputer nie stoi w jakiejś wnęce biurka z zabudowanym tyłem (albo, co gorsza, w szafce)? Czy dyski nie są zamontowane zbyt blisko takich "grzałek", jak np. karta graficzna? Przepisowa odległość od napędów optycznych (czyt. jak najdalej od nich :)) jest zachowana?

Ja w SMART nic złego nie widzę (przynajmniej jeśli chodzi o błędy związane z temperaturą), ale jakimś ekspertem nie jestem, poczekajmy, co powie Sevard :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a jeżeli wiatrak będzie za mocny (bądź będzie za blisko obudowy dysku) to może zadziałać podobnie jak magnes, czyli zepsuć :D

>Zakładając, że wiatrak będzie w stanie wytworzyć tak wielkie pole magnetyczne, żeby uszkodzić strukturę dysku. Ze złośliwego doświadczenia wiem, że dysk potrafi przeżyć leżenie 15 minutowe na subwooferze i wyjść z tego bez szwanku (doświadczenia z akademika). Więc nie przejmuj się jakimś malutkim wiatraczkiem który będzie na niego dmuchał - nic mu się nie stanie. Coś takiego było dolegliwością starych dysków, nieodpowiednio ekranowanych. Dziś oczywiście też może się zdarzyć, ale potrzeba do tego o wiele większego pola.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 błędy CRC, więc trzeba mieć na oku pole (C7), jeśli wartość ta będzie się zwiększała, to należy zmienić kabel sygnałowy. A z innych rzeczy, to zrób jakieś fotki wnętrza obudowy, bo takie temperatury dysku do normalnych nie należą. Pewnie coś blokuje, lub zakłóca obieg powietrza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klik jest tam zdjęcie wnętrz komputera to zdjęcie było dawno wykonane i nie było jeszcze wiatraczka który teraz znajduje się na tylnej kratce

ja [CIACH] komputer jest włączony 10 minut a dysk co się tak bardzo nagrzewa wyjęty z obudowy komputera leży na obudowie komputera już osiągnął 49 stopni???????!!!!!!!!!!!!!!a drugi dysk który też jest wyjęty z obudowy komputera ma tylko 32 stopnie!!!!!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak dla pewności czy według was jest dobrze z nowym dyskiem wyśle za chwile z hdtune z zakładki health bo jak wejde w tą zakładke to 2 pozycje są podkreślone na żółto.

A "macałeś" go ? Chodzi mi o przyłożenie ręki i porównanie organoleptyczne z odczytem temperatury w programie.

"organoleptyczne" coto znaczy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób jakieś bardzie współczesne zdjęcie. Jeśli ten kurz, który widzę jeszcze jest w obudowie, to warto się go pozbyć. Nie za bardzo widzę co to za potworek siedzi na miejscu zasilacza, możesz napisać co do za twór i czy obydwa dyski są podłączone do tej samej linii zasilającej? Może po prostu zasilacz szaleje z napięciem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy dysk wygląda ok, ale ten dysk też kiedyś doszedł do 46 stopni, czyli też więcej niż być powinno, choć nie jest to jeszcze temperatura, która zagrażałaby dyskowi. Bardziej martwią jednak spore skoki temperatur, które mogą być groźne. Należy zadbać o właściwe chłodzenie dysków. Podaj również model tego zasilacza.

I pisz po polsku. Przeczytaj proszę ten temat i zacznij się stosować do reguł, które masz tam opisane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa Eurocase, no to zasilacz masz do wymiany. UPS tylko minimalizuje ryzyko, że zasilacz spali coś z powodu mocniejszego skoku napięcia, ale poza tym w niczym temu zasilaczowi nie pomoże. Zresztą co mi tam, zmierz napięcia jakie podaje ten zasilacz na liniach +3,3V, +5V oraz +12V i przedstaw na forum wyniki (link do poradnika jak należy mierzyć napięcia znajdziesz w mojej sygnaturce).

W polu (C2) wyraźnie jest napisane, że ten dysk o którym pisałem w swoim poprzednim poście doszedł do 46 stopni i wyższej temperatury nie odnotowano. Zresztą tamten drugi też nie doszedł tylko do 57 stopni, ale i 67 kiedyś wystąpiło, co jest już temperaturą krytyczną i część dysków by tego nie przetrwała.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to przez zasilacz dysk jest taki gorący?a poza tym ile kosztuje dobry zasilacz ?

Zresztą co mi tam, zmierz napięcia jakie podaje ten zasilacz na liniach +3,3V, +5V oraz +12V i przedstaw na forum wyniki

nie będe mierzył napięcia, bo trzeba kupić miernik.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie zmierzysz napięć to ci nie powiemy czy zasilacz jest natychmiastowo do wymiany - proste.

Ja tam powiem, że jest. Użycie miernika ma posłużyć tylko jako dowód. Na moje wyczucie to coś podaje za wysokie napięcie i dyski się smażą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...