Skocz do zawartości
gu2ma

"unity" - Robimy platformówkę

Polecane posty

Temat założony wyłącznie w celu wymiany spostrzeżeń (pomocnych rad) dotyczących kursu magazynu CD-Action pt., "unity - Robimy platformówkę!".

Jeżeli jesteś zainteresowany kursem, a niestety nie miałeś sposobności zakupienia ostatnich 5 wydań magazynu CD-Action. Serdecznie zachęcam do kontaktu z działem prenumeraty i kupno archiwalnego numeru. (Kurs Unity znajduje się w numerach: 02/03/04/05/06//2016)

Miłej zabawy smile_prosty.gif

Edytowano przez gu2ma
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurs ma jedną wielką wadę - trzeba czekać miesiąc na ciąg dalszy. Prawdopodobnie każdy komu się spodobało to co stworzył, zacznie szukać dalszych możliwości na własną rękę. Ciekaw jestem jak do takiego swobodnego rozwoju bez poradnika odniesie się kolejna część.

No dobra, miały być spostrzeżenia i porady:

- dla postaci gracza warto zaznaczyć opcję blokady osi Z w Rigidbody2D (nie wiem jak dalej, ale na tym etapie przewracanie się jest uciążliwe)

- aby postać nie unosiła się jednostajnie przy trzymaniu klawisza skoku należy dodać w skrypcie "Down" bez nawiasów za "GetButton" (oczywiście w sekcji dla skoku)

- udało mi się stworzyć skrypt podpięty do postaci dający pojedynczy dźwięk skoku, niestety odtwarza się przy każdym wciśnięciu:

public class skakaniezglosem : MonoBehaviour {

public AudioClip skok;

AudioSource audiojump;

// Use this for initialization

void Start () {

audiojump = GetComponent<AudioSource>();

}

// Update is called once per frame

void Update() {

if (Input.GetButtonDown("Jump"))

{

audiojump.PlayOneShot(skok);

}

}

}

Do tego skryptu trzeba dodać komponent AudioSource (Add Component w Inspector) też dla postaci i przeciągnąć plik dźwiękowy (wcześniej trzeba go umieścić w Assets) na pole AudioClip. Ten sam plik dźwiękowy należy przeciągnąć do powstałego pola "skok" w Inspector w miejscu gdzie nam się wyświetla skrypt.

Jestem programistą!

Czy może mi jeszcze trochę brakuje? ;)

A tak to wygląda w tej chwili w wdytorze:

http://scr.hu/6btv/0w62q

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem... confused_prosty.gif

W kursie napisano, że - aby kamera podążała za bohaterem - należy do pola Target w skrypcie podpiąć bohatera. Że wystarczy "przeciągnąć" bohatera z okna Hierarchy do Target (które pokazuje się w Inspektorze po zaznaczeniu skryptu CameraFollow). Zamiast "None (Game Object)" powinien pojawić się obiekt bohatera.

U mnie niestety to przeciągnięcie jest niemożliwe.

Chwytam obiekt bohatera na liście Hierarchy i próbuję go upuścić nad polem Target w Inspektorze, ale kursor zmienia się na "zakaz". Kompletnie nie wiem, jak to rozwiązać. W to pole mogę wrzucić coś z pola Assetes, ale nie z pola Hierarchy.

Kamera - jak się domyślacie - nie podąża w grze za bohaterem, ale nadal stoi w miejscu (cały skrypt jest dobrze wklepany, sprawdziłem).

Czy ktoś miał podobny problem? Proszę Was o pomoc, bo bardzo chciałbym dokończyć pierwszą lekcję smile_prosty.gif

pomoc01.jpg

Edytowano przez retrowertyk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem... confused_prosty.gif

Najpierw kliknij raz na MainCamera w Hierarchy, potem przeciągnij "hero" do Inspectora, trochę inaczej będzie to wyglądało. W tej chwili nie możesz tego zrobić bo masz zaznaczony skrypt, nie kamerę.

Zobacz tutaj:

http://scr.hu/6btv/3e05v

Edytowano przez destro177
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję smile_prosty.gif

Nie ma za co :) Też jestem kompletną zielenizną. Nigdy nic nie zaprogramowałem, nie zmodyfikowałem żadnej gry a moim szczytowym osiągnięciem jest to co załączyłem w pierwszym moim poście :)

Też mam wrażenie, że kurs jest niezrozumiały dla kogoś kompletnie nieobeznanego. Przydałby się do tego film.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż się pochwalę dotychczasowymi wypocinami :)

Mam nadzieję, że temat się rozkręci. W zasadzie spodziewałem się sporego zainteresowania i zagęszczenia postów/tematów o kursie, a tutaj pustki aż do dzisiaj.

Sprite postaci to pierwsze co narysowałem, widać to :D

Przesuwająca się w prawo platforma z ziemi nie ma swojego napędu, pchana jest przez postać. Złe rozwiązanie, którego nawet nie opiszę.

Obracające się elementy robiłem przy użyciu komponentu Hinge Joint 2D. Trzeba wycentrować środek opcją Auto Configure oraz załączyć Motor oraz nadać mu odpowiednie wartości, dopasowane do potrzeb.

Wiatrak z platformami wprawiłem w ruch też poprzez Hinge Joint 2D. Platformy poprzez ten sam komponent przymocowałem do śmigieł, z tym że trzeba było w pole Connected Rigidbody przeciągnąć z Hierarchy śmigło. Do tego zablokowałem w platformie oś Z w komponencie Rigidbody 2D.

http://scr.hu/6btv/vie8m

Platforma, która mnie katapultowała, jest oparta na Spring Joint 2D.

Platforma poruszająca się cyklicznie to skrypt skopiowany z neta, czego się wstydzę.

Wszystkie grafiki robiłem sam, dźwięki skoku i ruchu wiatraka nagrane na szybko przeze mnie. Pozostałe dźwięki pochodzą ze strony http://www.freesound.org

Wyszło na to, że wystarczy sam początek niewielkiego poradnika, trochę własnych poszukiwań oraz prób i można zrobić coś co zaczyna wyglądać jak gra :)

A jaka jeszcze droga przede mną żeby w to dało się grać...

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie wykonując dzisiaj popołudniu krok po kroku zalecenia opisane w magazynie nie miałem choćby jednego problemy z dokończeniem pierwszego etapu.

Cisza i spokój w domu obowiązkowa smile_prosty.gif Byle do 9!

EDIT!

@destro177 szacuneczek.

Edytowano przez gu2ma
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam będę próbował stworzyć infinite runnera z proceduralnie generowanym światem, powolne kroki w tę stronę stawiam :P. Może kiedyś coś zamieszczę jeśli się uda.

Polecałbym poszukać sobie jakichś darmowych assetów w sklepie Unity, można znaleźć ogromną ilość fajnych rzeczy właśnie dla takich platformówek, niektórzy nie życzą sobie za nie żadnej opłaty.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem, ale z instalacją. Unity nie chce się w żaden sposób uruchomić i domyślam się, że chodzi o brak Visual Studio. Nie zainstalowało się podczas instalacji Unity, przez jakiś naprawdę dziwny błąd. Próbując zainstalować osobno wyskakuje mi błąd: "1. Ta wersja Visual Studio wymaga nowszej wersji systemu Windows. 2. Ta wersja pracuje najlepiej z Internet Explorer 10 który nie jest zainstalowany [...]". Zaraz, zaraz... co? Mam zainstalowany 64 bitowy Windows 7, korzystam z Chroma. Szukałem innej wersji VS, ale zawsze wyskakuje mi ten sam błąd. Pomoże ktoś?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No panowie, zachęciliście mnie. Nie miałem ochoty znowu pakować się w bagno programowania, w którym czekały mnie tylko pot, krew, łzy i decybele wypełnione soczystą łaciną. A tak pewnie wypróbuję Unity i znowu wsiąknę. Nie żebym chciał kogokolwiek tego odstraszać, ale pisanie gier ambitniejszych niż prosta platformówka to z reguły męczarnia, i tylko wynik końcowy (o ile uda się projekt skończyć) daje satysfakcję taką, że czujesz, że możesz już umierać. Jesteś spełnionym człowiekiem wink_prosty.gif.

Tsiaa, a chwilę później okazuje się, że jakaś tekstura się nie wczytuje, gra wykrzacza się do pulpitu co pół godziny, a sejwy magicznie znikają po wyłączeniu. Fuuuu...

Edytowano przez Yoshi147
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ace55 Ściągasz oprogramowanie z oficjalnej strony Unity? Jeśli tak, to spróbuj ściągnąć starszą wersję silnika (najlepiej ostatni update wersji 4.) ostatnio po updacie do 5 i nowszych wersji też miewałem jakieś niestworzone problemy. Raczej niemożliwe, że chodzi o brak Visual Studio, Unity ma wbudowane własne narzędzie - MonoDevelop (które jest trochę kupką, więc sugerowałbym "podłączenie" pod silnik Visuala, jeśli ktoś ma możliwość - tutoriale do tego są w sieci).

Do robienia gier, o których mówisz, Yoshi, zazwyczaj trzeba trochę większego doświadczenia niż kilkumiesięczny kurs z magazynu lub książki, a także przynajmniej kilkuosobowy zespół, w którym każdy będzie miał przypisaną rolę. Pierwszy projekt uczy nas obsługi silnika i w miarę sprawnego poruszania się w nim. Dokąd z tym dalej pójdziemy już zależy od nas. Z mojego doświadczenia - nawet, gdy mój kwadracik zaczął skakać po innym kwadraciku i nie spadał w nieskończoność odczuwałem ogromną satysfakcję i chciałem skakać razem z nim. Żeby poczuć się zadowolonym ze swoich postępów nie trzeba być współtwórcą RPGa z fabułą na 3000 godzin.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zabieram się do nauki programowania od bardzo dawna, ale zawsze się coś wydarzy i nie ma czasu. Ale chyba ten kurs mnie zmotywował. Co do samego poradnika może jutro wrzucę jakiegoś screena. I faktycznie jak ktoś już pisał trochę uciążliwe będzie czekanie na kolejną część. Fajnie jakby Kurs został wydany w stylu strikera czy craftera tyle.

PS. mam pytanie kiedyś ściągnąłem Unity jest to wersja 4.3.4 czy był jakiś wielki przeskok w stosunku do obecnej wersji . Bo nie chcę mi się pobierać wszystkiego od nowa (słaby net), i czy istnieje możliwość Update-a .

Edytowano przez MasterKondi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ace55 Ściągasz oprogramowanie z oficjalnej strony Unity? Jeśli tak, to spróbuj ściągnąć starszą wersję silnika (najlepiej ostatni update wersji 4.) ostatnio po updacie do 5 i nowszych wersji też miewałem jakieś niestworzone problemy. Raczej niemożliwe, że chodzi o brak Visual Studio, Unity ma wbudowane własne narzędzie - MonoDevelop (które jest trochę kupką, więc sugerowałbym "podłączenie" pod silnik Visuala, jeśli ktoś ma możliwość - tutoriale do tego są w sieci).

Drogi "Elfie" wydaje mi się,że problem może dotyczyć karty graficznej,a dokładniej brak zgodności (choć mogę się mylić).

Visual instaluje się domyślnie razem z unity.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@page Masz rację, nawet zrobienie czegoś prostego daje satysfakcję. Na początku też byłem bardzo szczęśliwy mogąc zagrać w pierwszy level mojego własnego Space Invaders. Ale nie można stać w miejscu, napisałem Pac - Mana, swoją wizję "Tanków" z Pegaza. Ambicja rośnie smile_prosty.gif. Ale z Unity styczności dotychczas nie miałem, więc mam nadzieję, że nawet pierwsze "gierki" w nowym programie i języku dadzą mi satysfakcję, uczucie spełnienia i zyliony z jej sprzedaży w Early Accessie wink_prosty.gif.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kursu jeszcze nie przysiadałem, ale obejrzałem Wasze filmiki... da się przy tej wiedzy z kursu dodać, żeby owy gostek coś po drodze zbierał?

W pierwszej części kursu nie, ale bardzo łatwo zrobić to w oparciu o różne tutoriale. Przykładowo roll ball:

https://unity3d.com/learn/tutorials/projects/roll-ball-tutorial

Sterujesz kulką i zbierasz kwadraciki. Dodatkowo zliczasz punkty. Polecam, bardzo pouczający tutorial.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już jakiś czas temu zabrałem się za Unity (teraz jestem zwykłym programistą w nudnej i dużej korpo, ale planuję "przebranżowić" się na programistę gier). Brakuje mi niestety czasu, samozaparcia no i fakt, że w pracy programuję 8 godzin dziennie, sprawia, że po powrocie do domu nie mam już siły patrzeć na kod. Ale mam nadzieję, że ten kurs w CDA to zmieni i jakoś odbiję się. Pojawiające się co miesiac części kursu być może sprawią, że łatwiej będzie z regularnością.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomekz1991 Ty będziesz dość ciężkim przypadkiem ... Nie zrozum mnie źle, ale Ty raczej potrzebujesz oderwania się od tego, a nie pogłębiania w czymś co stało się dla Ciebie monotonią. Z całym poważaniem dla osób,które tworzą ten "poradnik" - tutaj chodzi wyłącznie o dobrą zabawę i PODSTAWY . Nie damy rady stworzyć gry na miarę dobrze sprzedającej się produkcji. Muzyk, grafik/artysta, dwoje programistów. Tak, tyle osób wydaje mi się jest potrzebnych do sklecenia poprawnej gierki. Mowa oczywiście o amatorach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...