Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

wositelec

Czasopisma z lat 90.

Polecane posty

Przypomniały mi się ostatnio czasy wielu ciekawych czasopism z lat 90. Wiadomo, że dużą popularnością cieszył się oczywiście CD-Action, ale także Gambler, Secret Service oraz (już nieco późniejszy) Click. Jakie są wasze wspomnienia związane z różnymi czasopismami tamtego okresu ? Uważacie, że ówczesna prasa miała do zaoferowania graczom ciekawsze treści niż obecnie ?

Osobiście uważam, że teraz pomimo lepszego i szybszego dostępu do wiedzy (dzięki Internetowi) rynek prasy komputerowej jest dość mizerny i trudno znaleźć coś interesującego.

Nie mogę sobie też przypomnieć tytułu jednego czasopisma, które zajmowało się raczej muzyką techno, ale zamieszczało też ciekawe gry komputerowe. Stawiałbym na "Techno Party", ale nie bardzo kojarzy mi się to z tym, czego szukam. Wiem, że w jednym z numerów były zamieszczone dwie płyty CD z muzyką techno, a na jednej z nich były jakieś programy i polska gra przygodowa Reah (w wersji demo). Była to chyba pierwsza przygodówka (przynajmniej polska), w którą grałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja styczność z pismami komputerowym z lat 90 tych była mizerna mimo że czytałem czasem SS, CD-Magazyn czy Reseta. Dlaczego? Bo kupowałem tylko i wyłącznie Gamblera, ze względu na specyficzny...klimat (żólte strony, felietony, fajne opisy gier). Do dziś uchowało mi się też trochę płyt z owego Gamblera zwłaszcza z pełniakami (np. trylogia Ishar czy Skaut Kwatermaster).

A pisma te padły ze względu na mizerną politykę wydawniczą, nie dostosowywanie się do zmian i internet. Cały ich "elektorat" przejął więc ostatecznie CDA.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Clicka osobiście kojarzę - sam sporadycznie kiedyś kupowałem, kiedy jeszcze nie miałem własnego łącza internetowego.

Natomiast nie kojarzę, aby były to lata 90te. W latach 90tych mój ojciec kupował jakieś czasopismo, w których były wersje demo na PS One. Strasznie charakterystyczne były wtedy takie czarne płyty, które pamiętam do dzisiaj. Z jasnym przyczyn (okres dziecięcy) nie pamiętam jaką nazwę miało to pisemko, ale wiem, że kilka płyt miałem do ubiegłego roku, po czym przy sprzątaniu się ich pozbyłem, ponieważ były strasznie zdewastowane, a szkoda.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja przygoda z prasa komputerowa zaczela sie od Bajtka i Top Secretu, do ktorych pozniej dolaczyly Secret Service i Gambler oraz oczywiscie CD-Action. Po drodze trafilo sie tez kilka numerow PC Shareware i Swiata Gier Komputerowych, ale nigdy nie kupowalem tych dwoch tytulow regularnie. Nigdy za to nie kupowalem Reseta, Clicka i reszty, zdarzalo mi sie je przegladac u znajomych, ale w zupelnosci wystarczaly mi materialy znajdowane w kupowanych co miesiac tytulach wymienionych na poczatku.

Osobiście uważam, że teraz pomimo lepszego i szybszego dostępu do wiedzy (dzięki Internetowi) rynek prasy komputerowej jest dość mizerny i trudno znaleźć coś interesującego.

A ja uwazam, ze to nie pomimo, ale wlasnie przez lepszy i szybszy dostep do wiedzy dzieki internetowi rynek prasy (w tym tez tej naszej komputerowej) podupadl. Powod jest prosty - kiedys poza ewentualna opinia kumpli jedynym "powaznym" zrodlem wiedzy o danej grze byl jej opis czy recenzja w Top Secret czy innym Gamblerze. Natomiast teraz mozna otworzyc okno przegladarki i samemu wejsc na np. oficjalna strone gry, obejrzec trailery, gameplaye, sciagnac sobie tapety na pulpit, poczytac zapowiedzi, recenzje i poradniki, obejrzec wywiady z tworcami nagrane podczas imprez typu E3 na poswieconych grom portalach czy streamach itd. Wydawanemu srednio raz na miesiac czasopismu dosc trudno z czyms takim konkurowac, tym bardziej ze czasem zdarza sie, iz swieza informacja, ktora znalazla sie w wyslanym do drukarni pismie, okazuje sie byc juz nieaktualna, kiedy pismo pojawia sie w kioskach. Dlatego nie mogac konkurowac z internetem pod wzgledem szybkosci dostarczania aktualnych tresci redakcje staraja sie "sprzedac" czasopismo czyms innym - zapowiedziami pisanymi w oparciu o wizyte w studiu tworcow gry albo zamieszczana w pismie publicystyka (zwroc uwage, jak w ciagu ostatnich 2 lat ten dzial sie rozrosl w CDA). Recke nowego Assassin's Creed czy Battlefielda przeczytasz na tysiacu roznych stron, ale jesli np. lubisz teksty pisane przez MQc, Berlina czy Smugglera, to zeby je przeczytac musisz siegnac po papierowe wydanie CDA.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tym, że Internet na pewno jest poważną konkurencją.

Co do wspomnianego przeze mnie czasopisma, to jednak na 100 % było "Techno Party", ponieważ nawet udało mi się skojarzyć starą okładkę z tej płyty i znalazłem na jednym z serwisów aukcyjnych. Nawet i tam zamieszczali niekiedy ciekawe gry, choć przeważnie wersje demonstracyjne. Osobiście miałem chyba tylko dwie płytki z tego magazynu, choć nie pamiętam jak do mnie trafiły.

Odnośnie opisów przejścia gier, czyli tzw. solucji - czasy bez neta były naprawdę trudne. Jedynie Secret Service zamieszczał od czasu do czasu jakieś interesujące poradniki, które pomagały, gdy się w jakiejś grze utknęło na dobre.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solucje? Toż to CDA, też miało swoje siostrzane pisemko z tym właśnie asortymentem. :icon_wink:

Odnośnie lat 90-tych: moim pierwszym (i ulubionym) czasopismem był Świat Gier Komputerowych (czyli ŚGK). Do dziś darzę go sentymentem (i posiadam większość numerów). :icon_smile:

Przez pewien czas kupowałem również Secret Service ... kilka razy zdarzyło się również kupno Clicka (np. z grą "Citizen Kabuto"). Inne czasopisma, to były jedynie liczone najwyżej w dwóch egzemplarzach (Gambler) lub zwyczajnie w jednym np. Top Secret.

Późniejsze upowszechnienie się internetu w Polsce, niejako "dobiło" rynek czasopism o grach (= ludzie mogli szybciej zdobywać informacje). Dlatego też chwała CDA za pozostanie w (nomen omen) grze. :ok:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zaczęło się około roku 2000 od CDA, ciotka kupiła wujkowi, styczniowy numer z grą Motorhead, ogólnie działa do dzisiaj ta płytka :)

W międzyczasie Click, Cyber Mycha, Świat Gier Komputerowych ale głównie CD-Action kupowałem :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku to były w kolejności mniej więcej chronologicznej: Bajtek, Commodore & Amiga, Top Secret, Secret Service, Reset i oczywiście CD-Action (zresztą do dzisiaj go kupuję). Zdarzały sie też od czasu do czasu Komputer Światy Gry, Click, Play.

Co do solucji w TS-ie to początkowo były zamieszczane zamiast recenzji a później na żółtych stronach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie było tego sporo... Zaczęło się od niezobowiazujacego romansu z CD-Action, przez lata regularnie czytałem Click!, od czasu do czasu wybierając także Play. Z Clickiem jednak byłem najdłużej, szczególnie dobrze wspominam czasy panowania Froggera i Randalla lepiej teraz znanego jako Jacek Piekara. Potem było już gorzej, z czasem magazyn wydawany był już tylko w formie elektronicznej. Przeprosiłem się więc z okazjonalnie kupowanym CDA. Postawiłem na stabilność, znacznie przyjemniej czyta się artykuły nowych członków redakcji, gdy w każdym momencie można przysiąść do tekstów weteranów :-)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaczynałem od SS bajtka też miałem smile_prosty.gif sporadycznie Click,Gry Komputerowe,w tamtych latach cd-action kupowałem sporadycznie nie podobały mi się w ogóle recenzje jedynie pomocna dłoń,solucie były pomocne zwłaszcza do RPG w tamtych czasach.Regularnie Kupowałem Świat Gier Komputerowych i SS oba te pisma z tamtych lat darzę sentymentem i dobrze wspominam zwłaszcza recenzje. CDA kupowałem regularnie od 2002r.Pierwszy nr z 98r dostałem razem z zamówioną grą gratis i tak pierwszy raz zapoznałem się z CDA.Szkoda że SS i ŚGK upadło chodź SS miało być reaktywowane ale nie wyszło.

Ten nr co pisze Reju też miałem okładka lary w tym obcisłym lateksie przykuwała jej cyce bezcenny widok :) kupiłem od razu mimo że pełniaki bez polotu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...