Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

xBorysx

Rozwiązany: Zestaw bazujący na 4 generacji vs zestaw bazujący na 6 generacji.

Polecane posty

Zastanawiam się nad dwoma zestawami. Pierwszy oparty jest na procesorze Intel Core i5-4590, drugi natomiast na Intel Core i5-6600. Do obu dobrałem odpowiednie płyty główne oraz RAM, do pierwszego DDR3, do drugiego DDR4. Oprócz tych trzech komponentów zestawy są identyczne.

Jeśli wybór miałby paść na zestaw z procesorem 6 generacji, to czy w ramach odciążenia budżetu nie wybrać procesora Intel Core i5-6400? Jednakże zestaw składany z myślą o Wiedźminie 3, który w minimalnych wymaganiach ma procesor z taktowaniem 3,3GHz, podczas gdy w 6400 taktowanie bazowe to 2,7GHz. Oczywiście wiem, że w wymaganiach podany jest procesor niższej generacji, ale nie wiem jaka jest zależność między generacją a taktowaniem rdzeni.

Co radzicie? Oczywiście uwagi odnośnie reszty komponentów jak najbardziej wskazane. Dobrze by również było, jakby zestaw nie był droższy niż 3000zł. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Linki do obu zestawów:

Intel Core i5-4590: http://www.morele.ne...ry/info/irRbiK/

Intel Core i5-6600: http://www.morele.ne...ry/info/Lpac4d/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Jak już bierzesz pamięci DDR4, to wypadałoby wziąć płytę, która je obsłuży - z sensownie wyposażonych np. B150M-D3H.
  • Jeżeli format mATX w zupełności Ci wystarcza, to w przypadku LGA1150 możesz wziąć tańszą i nieźle wyposażoną B85-D3H-A, a w ostateczności niewybitną, ale tanią H81M-S2H.
  • Przyczepię się jeszcze do wybranych przez Ciebie DDR3 - chipsety inne niż Z87/Z97 nie obsłużą ich z taktowaniem wyższym od 1600MHz (za to zapewne z niższymi opóźnieniami - CL8), ale IMHO cenowo niezbyt się bronią w porównaniu z np. takimi Mushkinami (które dodatkowo działają z niższym napięciem).
  • No i napęd - ponoć Samsungi bywają awaryjne, może lepszą opcją byłby LG?

Co do wydajności i ewentualnej żonglerki procesorami - zerknij tutaj.

Pozostaje jeszcze kwestia karty graficznej - warto by było dołożyć do wersji 4GB - najlepiej takiej z przetestowanym, cichym i wydajnym chłodzeniem, a jak nie, to może nawet i takiej. Choć tak prawdę mówiąc chyba sensowniej byłoby dorzucić R9 380 - co prawda gorzej się podkręca i pobiera więcej energii, ale na starcie zapewnia nieco lepszą wydajność, a ze względu na lepszą współpracę z DX12 wydaje się bardziej przyszłościową opcją. Tu do wyboru jest np. GB (który ponoć nie powala kulturą pracy), a trochę drożej MSI.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku wyboru LGA1151 to pomiędzy i5 6600 a i5 6400 jest jeszcze i5 6500 i to na nim osobiście bym się zatrzymał

http://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-6500-skylake-socket-1151-64bit-3-6ghz-65w-cache-6mb-box-bx80662i56500-757623/

Zajrzyj do tego tematu

http://forum.cdaction.pl/index.php?showtopic=271216

Darmowa wysyłka + montaż/pendrive za symboliczną złotówkę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie chciałem przeprosić, że odzywam się dopiero teraz. Byłem pochłonięty innymi sprawami i składanie komputera zeszło na dalszy plan.

Bazując na Waszych sugestiach poskładałem zestaw, starając się oszczędzać praktycznie na wszystkim oprócz procesora i karty graficznej.

Link to zestawu: http://www.morele.net/inventory/info/ueiIkT/

Dziękuję, za dotychczasową pomoc i proszę jeszcze ewentualne dalsze sugestie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tak srogich oszczędności, jak branie obudowy w mATX z małym wentylatorem z tyłu (boleję również nad doborem niezbyt imponującej płyty, no ale jak Ci funkcjonalnie wystarcza, to chyba ujdzie) bym się nie posuwał, żeby tylko zmieścić 380tkę.

Jakimś wyjściem byłoby wzięcie GTX 960 od EVGI, póki w komputorniku jest w bardzo atrakcyjnej cenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Irenez: Podrzuciłeś płytę obsługującą DDR3, podczas gdy mam dobrany RAM DDR4.

@webtom: Zamienienie obudowy na większą to raczej nie jest duży wydatek. Rozumiem, że przez mniejszą grożą mi wyższe temperatury?

Wybierając płytę kierowałem się oczywiście głównie ceną. Mógłbyś rozwinąć co miałeś na myśli, pisząc, że jest niezbyt imponująca?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Irenez: Podrzuciłeś płytę obsługującą DDR3, podczas gdy mam dobrany RAM DDR4.
Nope
Zamienienie obudowy na większą to raczej nie jest duży wydatek. Rozumiem, że przez mniejszą grożą mi wyższe temperatury?
Tak, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że T4 ma wentylator mniej (co właściwie znosi różnicę w cenie, zresztą buda z jednym wentylatorem przy tej klasie sprzętu to już trochę tragedia).
Wybierając płytę kierowałem się oczywiście głównie ceną. Mógłbyś rozwinąć co miałeś na myśli, pisząc, że jest niezbyt imponująca?
B150M-D3H ma chłodzoną sekcję zasilania, DualBIOS, 8pinowe zasilanie procesora (wszystkie trzy rzeczy niewybitnie potrzebne, no ale lepiej mieć, niż nie mieć), lepszą dźwiękówkę, bogatszy zestaw złącz na karty rozszerzeń, więcej portów SATA, złącze M.2 - sam chyba przyznasz, że całkiem sporo, jak na 40 zł różnicy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Irenez: Zwracam honor, moja wina, zasugerowałem się pierwszym wynikiem płyty głównej.

@webtom: Dzięki za zwrócenie uwagi na błąd.

Ostatecznie to wygląda tak: http://www.morele.net/inventory/info/wUWlM6/

Pomijając cenę, którą kartę byś bardziej polecił Radeona z zestawu, czy tę, którą rzuciłeś z komputronika?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając jeszcze na moment do obudowy - jeżeli zależy Ci na mniejszych wymiarach, to możesz rozważyć S10 - ma w standardzie 2 wentylatory 120mm (3 to chyba błąd w opisie), głębokość ma na poziomie normalnych bud ATX, ale jest zauważalnie niższa.

Co do karty - jakbyśmy zupełnie pominęli cenę, to R9 380 wydaje się lepszą opcją, no ale ciężko nie dostrzec 16% dopłaty, a ona sprawia, że na dzień dzisiejszy ciężko wskazać Radeona jako jednoznacznego faworyta. Choć ale jak DX12 się rozpowszechni, to kto wie, może ta dopłata zwróci się z nawiązką?

Sam bym jeszcze rozważył trzecią opcję - używaną kartę, nawet pokroju porównywalnej wydajnościowo HD 7970 (aka R9 280X) i obserwowanie, co przyniesie kolejna generacja kart.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...