Skocz do zawartości

Japonia i inne sprawki

  • wpisy
    69
  • komentarzy
    112
  • wyświetleń
    91056

Wojujące Królestwa - "Kingdom"


Gavron88

741 wyświetleń

230px-Kingdom_volume_1.jpg

Wstęp ? a więc przeczytaj by nie zostać zmieszanym

Przedstawiona w tym wpisie manga opisuje historię bazującą na fragmencie z historii Chin. Problemem przy opisywaniu takich historii jest przede wszystkim nazewnictwo. Jak wiadomo, Japonia używa, podobnie jak Chiny, znaków kanji w swoim języku. Jednak te same znaki w obydwu językach wymawia się zupełnie inaczej. Jako że owy komiks jest produkcji japońskiej, to właśnie nazewnictwo tego kraju bierze pierwszeństwo w opisywaniu owej produkcji. Imiona postaci będą więc napisane zgodnie z wymową japońską, lecz będę umieszczał ich chińską wymowę w nawiasach. Życzę miłego czytania?

Przed Trzema Królestwami

Epoka Trzech Królestw (220-265) jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych okresów historii Chin. Za sprawą powieści Luo Guanzhonga ?Opowieści o Trzech Królestwach? powstały seriale, filmy, gry komputerowe (zwłaszcza serie Dynasty Warriors oraz Romance of the Three Kingdoms), sztuki teatralne itp. Jest to najchętniej czytana powieść historyczna w Chinach a także prawdopodobnie najbardziej znana tego typu powieść na zachodzie. Jednak historia przedstawiona w mandze Kingdom dzieje się prawie pięćset lat wcześniej u schyłku epoki Walczących Królestw.

Epoka Walczących Królestw (475-221 p.n.e.) była okresem schyłku rządzącej w Chinach dynastii Zhou i rozpad tego kraju na dziesiątki (a nawet setki) mniejszych państewek które przez niemal cały ten okres walczyły o władzę polityczną w kraju. W końcowym Okresie owej epoki na scenie politycznej pozostało siedem najpotężniejszych królestw ? Chu, Qin, Yan, Qi, Wei, Zhao i Han.

Akcja mangi rozpoczyna się w królestwie Qin w roku 246 p.n.e. ? u schyłku tego burzliwego okresu, kiedy to na tron królestwa Qin wstąpił król Ei Sei (Ying Zheng) ? człowiek który doprowadził do ostatecznego zjednoczenia Chin i do założenia dynastii Qin.

Głównym bohaterem jest chłopiec o imieniu Shin (Xin) który wraz z najlepszym przyjacielem Hyo (Piao) pracują jako niewolnicy u jednej z pomniejszych rodzin w królestwie Qin. Obaj mają jednak to samo marzenie ? zostać wielkim i potężnym generałem. By w przyszłości zrealizować swój sen codziennie, poza typowymi obowiązkami, ćwiczą walkę, jazdę na koniu (krowie) czy wyswabadzania się z więzów. Zmiana następuje gdy jeden z ważniejszych oficjeli z pałacu królewskiego przypadkowo widzi ich trening i postanawia zaadoptować Hyo. Widząc w tym szansę do osiągnięcia celu Hyo przystaje na tę propozycję. Shin jednak uwagi możnego nie przykuł, więc pozostał w dotychczasowym domu i kontynuował trening. Niedługo później doszły go słuchy o przewrocie do którego doszło w pałacu, a niedługo później do domu powrócił śmiertelnie ranny Hyo. Prosi Shina by udał się do pobliskiej wioski i pomógł znajdującej się tam osobie. Z otrzymanym od przyjaciela mieczem Shin odnajduje poszukiwanego człowieka. Ku jego zaskoczeniu jest on kubek w kubek identyczny jak jego zmarły przyjaciel. Mało tego, jego imię to Ei Sei ? młody król Qin. Wtedy też dotarła do niego brutalna prawda ? Hyo został adoptowany tylko po to by być dublerem króla i polec z rąk zamachowców. Shin jednak postanawia pomóc królowi w odzyskaniu tronu. W nagrodę przestał być niewolnikiem i mógł w legalny sposób dołączyć do armii. Tak zaczyna się jego podróż by zostać najsilniejszym generałem w historii.

Źródła

Epoka Walczących Królestw jest w znacznie mniejszym stopniu udokumentowana aniżeli choćby Epoka Trzech Królestw. To dało autorowi mangi, Harze Yasuhisze, spore pole do manewru w opisywaniu poszczególnych wydarzeń z historii. Jedyny tekst traktujący o tamtych wydarzeniach, to księga Shi Ji autorstwa historyka o imieniu Sima Qian. Księga ta nie jest zbyt szczegółowa i pozostawia masę luk które Hara uzupełnia swoją wyobraźnią. Zaznaczyć jednak należy, iż autor mangi nie zamierza przekręcać zapisów historycznych, więc jeśli jakieś wydarzenie się wydarzyło, zamierza je przedstawić tak jak zostało opisane. Wiele wydarzeń jednak nie zostało szczegółowo opisanych. Na przykład śmierć generała Ou Ki (Wang Yi) zajmuje 7 (słownie ? siedem) słów i mówi jedynie kiedy i gdzie umarł. To, jak sami widzicie daje olbrzymie pole do tworzenia historii pod swoją modłę i zarazem trzymania się źródeł historycznych.

Suchary

Manga Kingom należy głównie do gatunku seinen, czyli w skrócie bardziej dorosła wersja shonena (Naruto, Dragon Ball, One Piece). Charakteryzuje się zwykle większą brutalnością niż jego ?młodszy odpowiednik?. I jest to widoczne gołym okiem, zwłaszcza podczas bitew, które można opisać starą sentencją: ?ręka, noga, mózg na ścianie?.

Manga ukazuje się w magazynie Weekly Young Jump nieprzerwanie od roku 2006 i dobiła już do 35 tomów. Na podstawie mangi powstało także anime ukazujące się od roku 2012. Jak na razie powstały dwa sezony ? pierwszy z 38 odcinkami i drugi z 39 odcinkami.

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Zakończenie

Osobiście manga bardzo mi się spodobała. Wciągająca historia i postaci, potężni generałowie, armie wycinające się w pień? czego chcieć więcej?

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...